Co dają zajęcia aerial joga?

Mariusz Starzyk, Radio RAM | Utworzono: 03.01.2022, 15:41 | Zmodyfikowano: 03.01.2022, 15:41
A|A|A

Materiał Sponsora


Aerial joga, czyli joga na hamaku

Aerial joga jest połączeniem sportów aerial z jogą. Do dyscyplin aerial, czyli akrobatyki powietrznej, zalicza się np. ćwiczenia na kole cyrkowym czy chuście. Podobnie jest w przypadku jogi w powietrzu – i tutaj potrzebny jest jakiś rekwizyt zawieszony nad ziemią. Jest nim specjalny hamak do jogi. To rodzaj materiału, który zawiązany przypomina chustę lub kokon. Pomaga w wykonywaniu pozycji jogowych, czyli tzw. asan.

Hamak może ułatwiać niektóre asany, inne utrudniać. Zależnie od pozycji pełni funkcję podparcia albo pogłębia asanę. Ponadto, dla wielu osób jest rekwizytem, dzięki któremu treningi jogi, zwyczajowo kojarzone ze spokojem i wolnym tempem, stają się bardziej ekscytujące.


Co daje aerial joga?

O dobrym wpływie jogi na organizm pisano nawet całe książki. Nie inaczej jest z aerial jogą, której można by poświęcić znacznie więcej niż jeden artykuł. Zupełnie jak klasyczna wersja tej aktywności, również odmiana na hamaku wpływa dobroczynnie zarówno na ciało, jak i ducha.

Wśród interesujących korzyści warto wymienić:

  • wzmocnienie całego ciała – chociaż nie wszystkie asany wyglądają na trudne, do wykonania wielu pozycji należy zaangażować całe ciało. Wymaga to dobrej sprawności fizycznej i siły, którą buduje się stopniowo, na każdym treningu.
  • rozluźnienie mięśni – jak na jogę przystało, również aerial joga zwiększa elastyczność mięśni i rozluźnia je.
  • redukcja obciążenia stawów – wiele aktywności, w tym klasyczna joga, wymaga ruchów, które obciążają stawy. W przypadku aerial jogi jest inaczej. Rekwizyt w postaci hamaka umożliwia wykonywanie ćwiczeń, które dają ulgę zwłaszcza kręgosłupowi. Poleca się je osobom, które spędzają dużo czasu w pozycji siedzącej.
  • lepsze krążenie – asany na hamaku i ćwiczenia oddechowe wpływają pozytywnie na cyrkulację krwi. Może to zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu problemów zdrowotnych.
  • redukcja stresu – aerial joga to jedna z tych aktywności, które umożliwiają wyciszenie się i prowadzą do głębokiej relaksacji.
  • lepsze samopoczucie – każda aktywność fizyczna zwiększa wydzielanie endorfin, również aerial joga. Regularne uprawianie tej dyscypliny może długotrwale poprawić nastrój.


Czy warto uprawiać aerial jogę?

Ze względu na korzyści jak najbardziej warto. Należy jednak pamiętać, że sporty aerial nie muszą się każdemu podobać. W przypadku niektórych osób problemy z błędnikiem, które pojawiają się na pierwszych treningach, mogą być zbyt dużym czynnikiem zniechęcającym. Ponadto, nie wszyscy odnajdują się w tempie typowym dla jogi. Jeśli preferujesz szybkie i intensywne treningi, możesz zastąpić aerial jogę inną, lubianą przez siebie dyscypliną.

REKLAMA
To może Cię zainteresować