Gdzie najłatwiej dostać kredyt?

Mariusz Starzyk, Radio RAM | Utworzono: 21.01.2022, 10:22 | Zmodyfikowano: 21.01.2022, 10:22
A|A|A

Materiał Sponsora

 

Czym jest kredyt bankowy?

Zagadnienie kredytu jest zdefiniowane przez przepisy prawa bankowego, oznacza ono umowę, w której bank na określony czas przekazuje klientowi ustaloną kwotę, która ma być spożytkowana zgodnie z zapisem w umowie. Z kolei kredytobiorca jest zobowiązany do zwrotu środków finansowych w umówionych ratach wraz z naliczonymi przez bank odsetkami i prowizjami. Można wyróżnić następujące rodzaje kredytów dla osób indywidualnych:

  • hipoteczny – rodzaj kredytu celowego, który jest jednak regulowany przez odrębne przepisy, przeznaczony jest na zakup, budowę lub remont nieruchomości,
  • konsumpcyjny – jest to jedna z najpopularniejszych form pożyczek bankowych, może być przeznaczona na konkretną inwestycję np. zakup mieszkania, samochodu czy sprzętu RTV i AGD, natomiast istnieje forma kredytu gotówkowego, gdzie wnioskodawca nie musi podawać celu,
  • konsolidacyjny – przeznaczony na spłatę odrębnych zobowiązań, dzięki czemu kredytobiorca uzyskuje jedną, praktyczną ratę zamiast kilku.

W zależności od osobistych preferencji i planów warto wybrać odpowiedni rodzaj kredytu bankowego.


Co sprawdza bank przy wniosku na kredyt?

Znalezienie optymalnej oferty kredytu bankowego z dogodnymi warunkami warto rozpocząć od banku, w którym jest prowadzone konto osobiste. Atutem jest, gdy na ten rachunek rozliczeniowy jest przelewane wynagrodzenie kredytobiorcy. Jednak na to, czy dana osoba uzyska kredyt, mają wpływ poszczególne czynniki:

  • zdolność kredytowa

Banki w tym celu analizują obroty, które są zarejestrowane na głównym rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym oraz istniejące już zobowiązania finansowe. Taka weryfikacja ma na celu ustalenie, czy kredytobiorca poradzi sobie ze spłatą rat kredytu. Pozwala to bankom na ograniczenie poziomu ryzyka. Instytucję mogą także poprosić wnioskującego o dokumenty potwierdzające zatrudnienie, dochody a przy większych kwotach będzie wymagana zgoda współmałżonka, jeśli klient jest w związku małżeńskim. Ich wysokość jest uwzględniona w regulaminie banku, zazwyczaj waha się od 20 do 50 tysięcy złotych. Ponadto pod uwagę brane jest także źródło dochodów, inaczej oceniana jest umowa o pracę zawarta na czas nieokreślony w porównaniu do umowy o dzieło, czy przychodów uzyskanych z własnej działalności gospodarczej.

  • historia kredytowa

Banki weryfikują ten czynnik, korzystając z Biura Informacji Kredytowej S.A., czyli popularnego BIK. Znajdują się tam informacje dotyczące regularnego opłacania zobowiązań oraz zakończonych i aktualnych umów kredytowych. Warto pamiętać, że na ocenę składają się też wszelkie opóźnienia, a zwłaszcza te wynoszące więcej niż 90 dni. W konsekwencji pozytywna historia kredytowa znacznie ułatwia uzyskanie kredytu. Każdy może sprawdzić swój wskaźnik w BIK, korzystając z płatnego raportu.

  • regularne koszty

Na ten wskaźnik mają wpływ rachunki związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego oraz ilość osób na utrzymaniu kredytobiorcy.

Jeśli chcesz więcej dowiedzieć się na temat aspektów, które wpływają na uzyskanie kredytu, wejdź na stronę https://finanse.rankomat.pl/poradniki/gdzie-najlatwiej-dostac-kredyt/.


Jak łatwo porównać oferty na kredyt?

Oprócz sprawdzania warunków w banku, w którym prowadzone jest konto, warto porównać oferty kredytowe w innych bankach, wchodząc na https://finanse.rankomat.pl/kredyty/. Narzędzie pozwala nie tylko na zweryfikowanie konkurencyjności ofert, ale również umożliwia bezpłatne sprawdzenie własnej zdolności kredytowej. Na podstawie podanych przez wnioskującego danych, system oblicza możliwości finansowe oraz przypuszczalną kwotę kredytu, który można otrzymać. Korzystanie z porównywarki ułatwia staranie się o pożyczkę oraz w razie braku zdolności kredytowej, są udostępnione informacje, jakie działania należy podjąć, by to poprawić.

REKLAMA
To może Cię zainteresować