Czy warto nadpłacać kredyt hipoteczny?

Mariusz Starzyk, Radio RAM | Utworzono: 21.01.2022, 12:01 | Zmodyfikowano: 21.01.2022, 12:01
A|A|A

Materiał Sponsora


Oznacza to, że albo nie korzysta z maksymalnego okresu spłaty należności albo nadpłaca kredyt hipoteczny. Czy zawsze opłacalna jest nadpłata kredytu hipotecznego? Kalkulator kredytowy pozwala odpowiedzieć na to pytanie. Poznaj szczegóły w zakresie jego wykorzystania już teraz.


Kredyt hipoteczny - warunki nadpłaty

Co ważne, zgodnie z przepisami polskiego prawa każdy kredytobiorca ma prawo do wcześniejszej spłaty całkowitej zobowiązania kredytowego albo nadpłaty takiego zobowiązania. Instytucja bankowa musi udostępnić możliwe formy realizacji takiego procesu, nie może też zniechęcać, narzucając na przykład dodatkowe koszty, które sprawiają, że nadpłacony kredyt hipoteczny staje się nieopłacalny.


Jak wygląda nadpłata kredytu hipotecznego - ing, pekao sa, pko bp i inne banki

Istnieją różne formy, dzięki którym można nadpłacać kredyt hipoteczny. Kalkulator oszacuje koszty i oszczędności, jakie wynikają z ich zastosowania. Pierwszą możliwością jest całkowita spłata kredytu hipotecznego przed czasem uregulowania ostatniej raty miesięcznej, zgodnie z harmonogramem. Jest to najbardziej opłacalna dla kredytobiorcy opcja, ponieważ dzięki temu oszczędza on odsetki, jakie naliczane są co miesiąc przez bank. Ponieważ odsetki są zarobkiem dla instytucji bankowej, z reguły taka nadpłata wymaga zapłaty prowizji za wcześniejszą spłatę. W ten sposób instytucja bankowa chce odzyskać chociaż część utraconego zarobku.

Co więcej, bank w sytuacji uregulowania należności za kredyt hipoteczny przed czasem wyznaczonym w umowie kredytowej, musi zwrócić kredytobiorcy część pobranych opłat, które dotyczyły całkowitego okresu spłaty.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda, kiedy klient decyduje się na częściową spłatę rat. Jak wygląda taka nadpłata kredytu hipotecznego? PKO bp kalkulator czy wyliczenia dotyczące oferty innego banku wskażą, ile zaoszczędzi, a ile straci kredytobiorca.

Zdarza się, że kredytobiorca ma przypływ większej gotówki i decyduje się na nadpłacanie rat kredytowych. Może to zrobić jednorazowo albo cyklicznie czy systematycznie, każdego miesiąca. Można płacić dwie raty miesięcznie albo co jakiś czas spłacać określoną kwotę. Ta zmniejszy wysokość pozostałych do uregulowania płatności albo skróci czas współpracy z bankiem. Rodzaj zastosowanego schematu zostaje wybierany przez kredytobiorcę albo jest z góry określony w umowie o kredyt hipoteczny.


Czy zawsze warto nadpłacać kredyt hipoteczny - forum finansowe, aby poznać odpowiedź

Musisz wiedzieć, że każdy kredyt hipoteczny udzielany jest na innych warunkach. Nie zawsze nadpłata takiego zobowiązania jest dla klienta opłacalna. Instytucja może naliczyć tak wysokie koszty, że inwestowanie oszczędności w nadpłatę stanie się finansowo niekorzystne.

Co więcej, zawsze warto przekalkulować możliwe zyski. Być może okaże się, że nadwyżkę pieniędzy lepiej pomnażać, aby zyskać o wiele więcej, aniżeli spłacać wcześniej zobowiązanie kredytowe.

Tak naprawdę odpowiedź na pytanie o opłacalność nadpłaty kredytu hipotecznego najlepiej poznać jeszcze przed podpisaniem umowy o tego rodzaju finansowe wsparcie. Ponieważ kredyt brany jest na wiele lat, klient nigdy nie może przewidzieć własnej sytuacji materialnej w tak długim okresie.

REKLAMA
To może Cię zainteresować