Kiedy wysiewać warzywa? Porady

Mariusz Starzyk, Radio RAM | Utworzono: 08.02.2022, 22:44 | Zmodyfikowano: 08.02.2022, 22:44
A|A|A

Materiał Sponsora


Kiedy wysiewać warzywa do gruntu?

Wysiew do gruntu to najlepszy sposób na uprawę różnych nasion. W ten sposób sadzi się między innymi marchew i pietruszkę. Zanim zabierzemy się jednak do sadzenia warzyw w gruncie, powinniśmy wiedzieć, jakie warzywa się do tego nadają oraz kiedy wysiewać warzywa.

Wysiew do gruntu zaczyna się od lutego. Wtedy właśnie można sadzić rzodkiewkę, której siew można ukończyć we wrześniu. W okresie od marca do kwietnia możesz przeprowadzać wysadzenie cebuli, bobu, pora i szpinaku. W miesiącach od marca do maja sadzi się groch i pietruszkę korzeniową, a do czerwca można sadzić marchew, a do lipca koper ogrodowy. W miesiącach od kwietnia do czerwca sadzi się buraki oraz sałatę liściową i masłową, natomiast do lipca można wysadzać rzodkiew. Maj to doskonały miesiąc na  dynię, kabaczka i ogórki, a od maja do lipca można zasadzić rukolę i fasolkę szparagową. Na uwagę zasługuje szpinak, który można wysadzić w drugim terminie, od czerwca do października.

Jak siać warzywa?

Prace nad wyznaczeniem domowego ogródka warzywnego oraz pierwsze zabiegi pielęgnacyjne należy zacząć już późnym latem lub jesienią. Do uprawy domowego ogródka potrzebne są na pewno nasiona warzyw, ale także przydadzą nam się narzędzia takie jak: szpadel, grabie, sierpy, pazurki i mała motyka. 


Przygotuj ziemię pod grządki

Rośliny nie będą prawidłowo i zdrowo rosły, jeśli prawidłowo nie przygotujesz miejsca i gruntu pod grządki. Zajmij się oczyszczeniem gleby ze wszystkich zbędnych patyków, liści, kamieni i chwastów. Gleba przeznaczona na siew warzyw musi być dobrze spulchniona i rozbita, ponieważ w ten sposób powstanie w niej miejsce na wodę i tlen. Pozbądź się grudek ziemi i zadbaj o to, by ziemia dobrze wchłaniała nawozy i wilgoć. 

Jeśli gleba w ogrodzie nie jest żyzna – poznasz to np. po jej kolorze, który będzie wówczas być ciemnobrązowy lub wręcz czarny – lub ma niekorzystny odczyn, wzbogaćmy ją nawozem. Wybierz ten przeznaczony do konkretnych roślin lub wykorzystajmy kompost. Najlepiej zrobić to na wiosnę lub jesienią, stosując się do instrukcji producenta. Kompost mieszamy z glebą w ilości 20-60 kg na 10 m².

Więcej informacji na temat tego, w jakich miesiącach jest wysiew nasion, a kiedy produkcja rozsady, wejdź na kalendarz siewu warzyw dostępny bez problemu w internecie.

 

REKLAMA
To może Cię zainteresować