Książka dla 3 latka - jaką warto wybrać?

Mariusz Starzyk, Radio RAM | Utworzono: 04.05.2022, 09:35 | Zmodyfikowano: 04.05.2022, 09:35
A|A|A

Materiał Sponsora


Książka dla trzylatka jaką wybrać

Trzylatek to dziecko, które umie skupić się na jednej czynności dłużej niż kwadrans, potrafi określić, co mu się podoba, a co nie, powoli uczy się samodzielnej zabawy i chętnie sięga po książki, zwłaszcza takie, które już zna.

Idealna książka dla 3 latka to taka, która:

  • ma stosunkowo niedużą objętość. Maluch powinien móc obejrzeć ją całą, zanim ta czynność mu się znudzi,
  • ma sztywne, twarde kartki. Co prawda trzylatki są uważniejsze od dwulatków, ale nadal może im się zdarzyć nieostrożne pociągnięcie za książeczkę. Sztywne kartki są gwarancją, że książka się nie zniszczy,
  • mają duże, wyraźne litery – co prawda trzylatek nie umie czytać, ale powoli zapamiętuje kształty, takie oswojenie z wyglądem liter przyda mu się przy późniejszej nauce czytania,
  • mają ładną szatę graficzną – trzylatkowie zwracają uwagę na wygląd książek,
  • mają treść dopasowaną do wieku dziecka – dobrze, by książka poruszała tematy i zagadnienia, z którymi dziecko spotyka się na co dzień.

Trzyletnie dzieci lubią, gdy rodzice im czytają, ale potrafią też same sięgać po książki i „czytać”. Na pewno warto im je kupować.


Dlaczego warto czytać dzieciom książk
i

Jest wiele pozytywów płynących z czytania książek, nawet bardzo małym dzieciom.

Nie jest tajemnicą, że w dzisiejszych czasach większość dzieci spotyka się codziennie z nadmiarem bodźców. Słuchanie książek pozwala na wyciszenie, ukojenie emocji, szczególnie po trudnym dniu. Ponadto jest doskonałym sposobem na rozwijanie wyobraźni, poszerzanie słownictwa i naukę zachowań społecznych. Wiele książeczek dla dzieci ma walory edukacyjne, nie tylko bawią, ale też uwrażliwiają na potrzeby innych ludzi, konieczność ochrony środowiska itp.

Czytanie dzieciom książek to też sposób na wspólne spędzanie czasu i budowanie więzi. Książeczka może być tylko pretekstem do późniejszych rozmów, niekończących się pytań i odpowiedzi.


Popularne serie książkowe dla trzylatków

Rynek wydawniczy ma bardzo dużo propozycji dla trzylatków. Są wśród nich zarówno pojedyncze książeczki, jak i całe serie. Szczególnie te drugie cieszą się dużym uznaniem wśród dzieci. Okazuje się, że najmłodsi przywiązują się do książkowych bohaterów i chętnie poznają ich kolejne przygody.

W niemal wszystkich rankingach wygrywa Pucio – cykl książeczek traktujących o codziennych sytuacjach w domu i przedszkolu. To także dobra pomoc logopedyczna – książeczki zachęcają dzieci do naśladowania, powtarzania, wydawania dźwięków. Taki trening buzi i niewprawnego języka postrzegany jest jako zabawa, jednak z czasem dziecko mówi coraz lepiej.

Równie dużym zainteresowaniem cieszą się serie z Jadzią Pętelką i Kicią Kocią. Tym razem mamy do czynienia z żeńskimi bohaterami, ale tematyka jest bardzo podobna – wprowadzenie do codzienności, wspólne rozwiązywanie problemów, np. z korzystaniem z nocnika itp.

Warto też zainteresować dzieci serią o Basi oraz tacie Oli.

REKLAMA
To może Cię zainteresować