Trawa z rolki czy trawa z siewu - co lepsze?

Mariusz Starzyk, Radio RAM | Utworzono: 09.05.2022, 11:14 | Zmodyfikowano: 09.05.2022, 11:14
A|A|A

Materiał Sponsora


Trawa z rolki - zalety i wady rozwiązania

Popularność trawy z rolki w ostatnich latach zyskuje na coraz większej popularności. Jeszcze nie tak dawno mogliśmy ją kojarzyć wyłącznie z murawy największych stadionów czy posiadłości zamożnych ludzi. Dziś może pozwolić sobie na nią każdy z nas. A dlaczego trawa z rolki powinna być koniecznie brana pod uwagę przy zakładaniu trawnika?


Trawa z rolki - kiedy czas ma największe znaczenie

Trawnik z rolki to przede wszystkim niemal natychmiastowe rozwiązanie. By cieszyć się intensywnie zieloną, zdrową trawą wystarczy tylko odpowiednio przygotować podłoże i rozwinąć rolkę. Jeśli to możliwe warto poczekać ok. 2 tygodnie, zanim zaczniemy eksploatować zieloną przestrzeń. Trawa powinna przez ten czas wrosnąć w glebę i wzmocnić się. Nadal jest to jednak znacznie krótszy okres oczekiwania niż przy trawie z wysiewu.


Kiedy założyć trawnik z rolki?

Po trawę z rolki możemy sięgać przez cały sezon wegetacyjny. Choć wiosna to najlepszy czas dla wszystkich roślin, w tym również trawy, możemy równie dobrze zająć się zakładaniem trawnika pod koniec wakacji. Termin zakładania trawnika z trawy z rolki obejmuje miesiące od maja do listopada. Jest to więc kolejna przewaga tego rodzaju trawnika nad trawą z siewu.


Trawa z siewu - zalety i wady rozwiązania

Choć trawa z siewu jest tańszym rozwiązaniem od trawy z rolki, wymaga poświęcenia większej uwagi i czasu. Na wysiew mamy również mocno ograniczony czas. Idealne miesiące na wysiew trawy to maj, sierpień i wrzesień. Przed wysianiem czeka nas takie samo przygotowywanie podłoża jak przy trawie z rolki. Sam proces wysiewu jest jednak mniej męczący niż układanie poszczególnych pasów darni.

Po wysiewie efekt nie będzie jednak wcale widoczny. Pierwsze kiełki trawy zaobserwujemy po miesiącu, a efekt jak przy trawie z rolki ukaże się naszym oczom dopiero po ok. 3 miesiącach. Jeśli więc zależy nam na szybkim zazielenieniu konkretnego obszaru, trawa z siewu nie będzie najlepszym pomysłem. Pod tym względem zdecydowanie wygrywa trawnik z rolki, który wart jej swojej ceny biorąc pod uwagę natychmiastowy efekt i możliwość stworzenia zielonej przestrzeni przez cały okres wegetacyjny.

REKLAMA
To może Cię zainteresować