Najpiękniejsze szlaki kajakowe w Polsce – 7 najlepszych tras

Mariusz Starzyk, Radio RAM | Utworzono: 30.05.2022, 14:18 | Zmodyfikowano: 30.05.2022, 14:18
A|A|A

Materiał Sponsora


1. Spływ kajakowy Drawą

Drawa to rzeka o długości ponad 180 kilometrów. Część szlaku prowadzi przez Drawieński Park Narodowy. Choć jest to jedna z najbardziej malowniczych części trasy, to zdecydowanie najtrudniejsza. Przepłynięcie całego szlaku to przygoda dla średniozaawansowanych i zaawansowanych kajakarzy, która może zająć nawet 10 dni. Na rzece Drawie (zwłaszcza na pierwszym i ostatnim odcinku od Starego Osieczna do ujścia) organizowane są także spływy jednodniowe. W tych miejscach warunki są na tyle dobre, że w spływie mogą brać udział dzieci oraz osoby początkujące.


2. Spływ kajakowy Krutynią

Krutynia płynie przez Puszczę Piską oraz Mazurski Park Krajobrazowy. Przepłynięcie całego szlaku, liczącego 91 kilometrów, zajmuje od 8 do 10 dni. Dużą popularnością cieszą się spływy jednodniowe i weekendowe. Pierwszy, 13-kilometrowy odcinek na trasie Krutyń – Ukta, którego przepłynięcie zajmuje około 3,5 godziny, to idealna propozycja dla rodzin z dziećmi. Koryto w tym miejscu jest szerokie, a nurt łagodny. Średniozaawansowani kajakarze najczęściej wybierają odcinek Sorkwity-Ruciane Nida. Po więcej informacji zapraszamy na https://pomorskie.travel/artykuly/kajakarstwo/.


3. Spływ kajakowy Wdą

Spływy kajakowe to jedna z najpopularniejszych atrakcji na Kaszubach. Osobom początkującym polecamy przygodę z rzeką Wdą na odcinku Lipusz – Loryniec. 13 kilometrów zazwyczaj pokonuje się w około 5 godzin. Nurt w rzece na tym odcinku jest spokojny, a na trasie nie ma wielu przeszkód.


4. Spływ kajakowy Słupią

Spływy kajakowe na Kaszubach to także propozycja dla osób, które szukają nieco mocniejszych wrażeń. Szlak kajakowy Sulęczyno – Bylina jest bardzo urozmaicony i dzięki temu szalenie malowniczy. Pierwszy odcinek jest dość wymagający, kolejne zdecydowanie prostsze.


5. Spływ kajakowy Piaśnicą

To idealna propozycja dla rodzin z dziećmi oraz osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sportami wodnymi. Spływ rozpoczyna się na Jeziorze Żarnowieckim, a kończy w Morzu Bałtyckim. Trasa prowadzi przez malowniczy rezerwat Piaśnickie Łąki. Niespełna siedmiokilometrowy odcinek można pokonać w 2 godziny.


6. Spływ kajakowy Rawką

Rawka przepływa przez Bolimowski Park Krajobrazowy znajdujący się na granicy dwóch województw – łódzkiego i mazowieckiego. Spływ można rozpocząć w miejscowości Ruda, a zakończyć w okolicy Sochaczewa, gdzie Rawka wpada do Bzury. Pokonanie całej trasy to przygoda na kilka dni. Na rzece organizowane są także spływy weekendowe. Warto jednak pamiętać, że trasa jest wymagająca i możemy spotkać na niej sporo utrudnień.


7. Spływ kajakowy Doliną Baryczy

Szlak prowadzi przez Park Krajobrazowy Doliny Baryczy. Największą popularnością wśród kajakarzy cieszy się odcinek Milicz – Ruda Sułowska o długości 16 kilometrów. To idealna propozycja na jednodniowy lub weekendowy spływ. 

REKLAMA
To może Cię zainteresować