Rozmiary pościeli — pomoc w wyborze łóżkowego posłania

Mariusz Starzyk, Radio RAM | Utworzono: 26.06.2022, 15:34 | Zmodyfikowano: 26.06.2022, 15:34
A|A|A

Materiał Sponsora


Pościel małżeńska — czyli jaka? 

Zacznijmy od tego, że wybór pościeli do sypialni rodziców, może przebiegać dwojako. Niektóre pary preferują spanie pod wspólną kołdrą, wybierając poszwy bardzo szerokie. Inni natomiast wolą zaścielić swoje łoże dwoma osobnymi kołdrami, nieco węższymi niż ich dwuosobowe odpowiedniki. Oczywiście, wybór konkretnego rozwiązania zależy od Twoich preferencji oraz oczekiwań. 

Nim przejdziemy do przedstawienia najpopularniejszych rozmiarów, warto podkreślić, że powinny być dopasowane do typu łóżka lub materaca, na którym śpisz. Szczególnie ważne jest pod tym względem prześcieradło, które powinno być oczywiście szersze niż sama poszwa na kołdrę, bądź też wyposażone w specjalny mechanizm mocowania — na przykład wszytą gumkę. 

Najczęstsze rozmiary pościeli dla jednej osoby to: 80x200, 90x200, 80x220, 90x220. Dla osób preferujących spanie ze swym partnerem/partnerką pod wspólną kołdrą polecamy produkty odpowiednio szersze: od 100 do nawet 160 cm. Do łóżek o wyjątkowo dużym posłaniu polecamy kołdry szerokie na 200 cm. 

Największe pole do wyboru masz w przypadku pościeli o rozmiarze 160x200. Jest to najczęściej wybierany rozmiar przez polskich domowników. Szczególnie popularne są pościele bawełniane, jak choćby pościel z kory 160 x 200, wytrzymała i wysoce odporna na uszkodzenia mechaniczne i wielokrotne pranie. 


Pościel dla młodszych i najmłodszych 

W przypadku dzieci i młodzieży warto sięgać po rozmiary odpowiednio mniejsze. Dla niemowląt dedykowane rozmiary pościeli są wyjątkowo małe - 60x120 lub nawet 60x100. Dla większych, kilkuletnich dzieci polecamy wybór pościeli o szerokości nawet 100 i długości 140 cm. Przyjmuje się zazwyczaj, że 100x140 to rozmiar uniwersalny dla czterolatka. 

Dla dzieci starszych polecamy wybór pościeli dłuższej — dochodzącej nawet do 180 cm. Nastolatkowie mogą natomiast bez przeszkód spać pod pościelą długą nawet na 200-220 cm. Jest bowiem tylko kwestią czasu, nim ich organizmy osiągną rozmiary typowe dla dorosłych. 

Ponieważ dzieci śpią najczęściej na łóżkach pojedynczych, ich kołdry mogą być stosunkowo wąskie. Rzadko wybór pada na modele szersze niż 100 cm. Gdy do tego dochodzi, najczęściej są używane w ścieleniu łóżek rozkładanych — na przykład tapczanów, narożników lub wersalek. W ich przypadku, przygotowanie posłania przy wykorzystaniu wąskiego prześcieradła będzie uciążliwe lub nawet niemożliwe do wykonania.

REKLAMA
To może Cię zainteresować