Regeneracja turbosprężarek – czy to się opłaca?

Mariusz Starzyk, Radio RAM | Utworzono: 04.07.2022, 10:10 | Zmodyfikowano: 04.07.2022, 10:10
A|A|A

Regeneracja turbosprężarek

Regeneracja turbosprężarek stanowi obecnie najczęściej wybieraną alternatywę dla kupna nowej części w przypadku stwierdzenia jej awarii lub uszkodzenia. Właściwie zregenerowana działa należycie, a jej stan techniczny i parametry odpowiadają całkowicie nowym komponentom. Nie zawsze warto zatem przepłacać i decydować się na zastąpienie całego zużytego elementu nowym. Regeneracja nie polega bowiem tylko na naprawie, ale na kompleksowym serwisie stanu technicznego oraz funkcjonalności. Pozwala zatem na szczegółową analizę uszkodzeń i ich wyeliminowanie, a niejednokrotnie także na ustalenie przyczyny ich wystąpienia. Takie działanie zapobiega nawrotom usterek powstałych głównie wskutek złego stanu technicznego układów współpracujących z turbodoładowaniem. 


W przypadku większości awarii i uszkodzeń regeneracja turbosprężarek jest opłacalna
. Kosztuje bowiem o wiele mniej niż nowa część, a zapewnia użytkownikowi niemal identyczną jakość elementu i jego żywotność. Zregenerowana turbina może służyć kierowcy nawet przez kolejnych kilkaset tysięcy kilometrów. Zdarza się jednak, że serwisanci odradzają naprawę części. Choć sytuacje te są niezwykle rzadkie, warto pamiętać o tym, że w przypadku najpoważniejszych usterek niemożliwe może być przywrócenie turbiny do pełnej sprawności.


Jak przedłużyć żywotność turbosprężarki?

Silniki z doładowaniem zdominowały rynek motoryzacyjny, co wiąże się nie tylko z korzyściami, ale również z wyzwaniami serwisowymi. By zapobiec częstym awariom turbin i przedłużyć ich żywotność, wystarczy jednak stosować się do kilku zaleceń. Konieczna jest ponadto dbałość o odpowiedni stan techniczny wszystkich układów. Wówczas regeneracja turbosprężarek najczęściej nie jest konieczna, a jeżeli już dojdzie do awarii tej części, jej sprawność przywraca się szybko i tanio.

Jazda samochodem z turbosprężarką wymaga od kierowcy odpowiedniego zachowania i niejednokrotnie zmiany dotychczasowego stylu kierowania samochodem. Niedopuszczalna i niebezpieczna dla stanu turbosprężarki jest nawet jej chwilowa praca bez obecności substancji smarującej w układzie. Dlatego należy szczególnie zadbać o odpowiedni poziom oleju silnikowego oraz jego rozgrzanie po uruchomieniu silnika pojazdu. Dzięki temu może on łatwo dotrzeć do wszystkich elementów turbiny. System turbodoładowania szybciej psuje się również w wyniku stosowania jazdy wyczynowej, sportowej, utrzymywanej na wysokich obrotach (zwłaszcza zimnego). Po zakończeniu dynamicznej jazdy kierowca powinien odczekać kilka chwil, zanim wyłączy silnik. Pozostawiając go pracującego na jałowym biegu, umożliwia schłodzenie oleju i turbiny. Nie można też bagatelizować pierwszych objawów uszkodzenia tego komponentu. Zwykle należą do nich: utrata mocy silnika, zabarwione spaliny, ubytki oleju, uczucie szarpania podczas jazdy, słyszalne spod maski gwizdy i świsty.

regeneracja turbosprężarek
Regeneracja turbosprężarek – uniknij dodatkowych kosztów dzięki kompleksowej diagnostyce

Regeneracja turbosprężarek w REGENT zawsze rozpoczyna się od skrupulatnej obserwacji jej stanu technicznego, funkcjonalności oraz diagnostyki ewentualnych uszkodzeń. Przed przystąpieniem do zdemontowania poszczególnych części turbiny w pracowni, specjaliści wykonują profesjonalny test diagnostyczny. W tym celu wykorzystują możliwości, jakie stwarza nowoczesny park maszynowy, a zwłaszcza urządzenie o nazwie TurboTest Expert. Diagnostykę przeprowadza się dokładnie i wieloetapowo, co pozwala zapobiegać nieścisłościom i niedomówieniom na etapie zlecania prac naprawczych. Już podczas niej możliwe jest bowiem określenie, czy regeneracja turbiny będzie się opłacać, czy lepiej będzie kupić nową część. Najistotniejsza jest tu rola specjalisty, który informuje klienta o wszystkich planowanych działaniach naprawczych i ich szacunkowych kosztach.

Po wstępnych oględzinach części dokonuje się demontażu jej elementów składowych. Zwykle wtedy serwisanci dostrzegają najpoważniejsze usterki, które dyskwalifikują turbinę z pomyślnego, a więc i skutecznego, przebiegu regeneracji. Do awarii tych należą przede wszystkim znaczne zanieczyszczenia, dziury w obudowie, złamania łopatek wirnika, uszkodzenia elementów elektronicznego sterowania. Są to jednak sytuacje bardzo rzadkie, a turbinę najczęściej można zregenerować.


Etapy regeneracji turbiny

Po diagnostyce wszystkie elementy turbosprężarki myje się w myjkach wysokociśnieniowych lub ultradźwiękowych, a niektóre z części dodatkowo poddaje procesowi piaskowania. Jeżeli serwisant stwierdza uszkodzenie w jakimkolwiek komponencie turbiny, wymienia go na nowy. Wałek i koło kompresji wymagają ponadto wyważenia. Po złożeniu rdzenia turbiny wykonuje się dodatkowo proces jego doważania. W celu kalibracji i kontroli poprawności osiągniętych parametrów pracy turbiny w kontrolowanych warunkach testowych wykorzystuje się nowoczesną wyważarkę (CMT-48 VSR BIG TWIN).

Dopiero wtedy możliwe jest ponowne zamontowanie turbiny do wnętrza pojazdu. Należy jednak odpowiednio przygotować otoczenie, w którym ma pracować zregenerowana część. Zaleca się wymianę oleju silnikowego, filtra i przewodów olejowych. Konieczne jest również skontrolowanie stanu układu dolotowego, czystości filtra powietrza, szczelności intercoolera. Na występowanie awarii i usterek układu turbodoładowania mogą mieć bowiem wpływ nieczystości dostające się do jego wnętrza z innych układów – głównie za pośrednictwem oleju silnikowego.


Regeneracja turbosprężarek – kiedy się opłaca?

Naprawa turbosprężarki a koszt nowej turbiny – co się opłaca? W przypadku układów turbodoładowania, w których mechanizmie działania i budowie nie stwierdzono złożonych uszkodzeń, regeneracja i naprawa zużytych lub uszkodzonych komponentów jest zwykle najlepszym rozwiązaniem. Może ona bowiem być nawet czterokrotnie tańsza niż kupno nowej turbiny. Naprawione turbo najczęściej pracuje tak samo efektywnie, jak nowy produkt. Klienci nie zauważają zatem żadnych zmian w dynamice silnika i jego osiągach. Sens regeneracji opiera się głównie na znalezieniu odpowiedniego specjalisty, który skrupulatnie wykona należyte prace naprawcze i udzieli gwarancji na wykonywane usługi – wszystko to oferuje REGENT.

REKLAMA
To może Cię zainteresować