Praktyczne i estetyczne - dekoracje do pokoju dziecięcego

Mariusz Starzyk, Radio RAM | Utworzono: 04.07.2022, 12:50 | Zmodyfikowano: 04.07.2022, 12:50
A|A|A

Materiał Sponsora/fot.pexels.com


1. Poduchy, koce, tkaniny...
2. Usiądź inaczej... Siedziska, pufy, worki...
3. Doświetl pokój

Wszystkie omawiane niżej produkty należy dopasować do upodobań, wieku i zainteresowań dziecka. Niektóre rzeczy, jak choćby poduszka dla dziecka, cechują się dużą uniwersalnością - wystarczy wymienić poszewki, by dekoracja "rosła" razem z dzieckiem.


Poduchy, koce, tkaniny...

To podstawowy element dekoracyjny, za pomocą którego w kilka chwil wyczarujesz przyjazne miejsce. Możliwości zastosowania tekstyliów są naprawdę zaskakujące i nie sprowadzają się wyłącznie do budowania wrażenia wizualnego. Duże poduchy i koce przez kilkulatków są wykorzystywane jako elementy do budowania bazy. Starszym dzieciom stworzą wygodną przestrzeń do zabawy lub czytania książeczek, poprawiając przy tym bezpieczeństwo i amortyzując upadki. Uczeń, który wiele godzin spędza przy biurku, doceni poduchę - siedzisko.

Na etapie dopasowywania elementów tekstylnych do aranżacji pokoju zwróć szczególną uwagę na paletę kolorystyczną. Jeśli w pokoju dużo się dzieje: na ścianach pojawiają się barwne fototapety i naklejki, a całość zaskakuje kolorami, poduszki wybierz stonowane. I odwrotnie - neutralna baza pozwala zaszaleć z formą i odcieniami poduch i pledów. Zastanów się, jaka wielkość elementów będzie najlepsza.


Usiądź inaczej... Siedziska, pufy, worki...

Skoro o siedzeniu mowa... Oczywiście, wygodny fotel przy biurku w przypadku starszych dzieci oraz stolik z krzesełkami u młodszych to podstawa. Z pewnością jednak nie raz zdarzy się, że twoja pociecha będzie miała ochotę rozsiąść się w mniej formalnej atmosferze.

Po pierwsze, tę rolę może spełniać dywan. Puchaty i wygodny będzie znakomitym miejscem do zabawy lub leżenia przy książce czy dobrym filmie. Po drugie, zainwestuj w duże worki do siedzenia. Ponieważ dopasowują się do ciała, pozwolą na odciążenie kręgosłupa zwłaszcza u starszych dzieci, spędzających wiele godzin dziennie na siedząco i dźwigających ciężkie plecaki. W trakcie odpoczynku worek doskonale podpiera szyję oraz odcinek lędźwiowy kręgosłupa dziecka, zwiększając jego komfort.


Doświetl pokój

Zapewne już wcześniej przyszły ci na myśl lampa sufitowa oraz lampka biurkowa. Dwa punkty oświetlenia w zupełności wystarczą w dziecięcym pokoju, pod warunkiem, że odpowiednio je zaplanujesz. Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Jak wiadomo, oświetlenie w istotny sposób wpływa na nastrój panujący we wnętrzu. Wbrew pozorom, dopasowanie lamp pod tym kątem w pokoju dziecka wcale nie jest prostym zadaniem. Trzeba pamiętać, że to przestrzeń wielofunkcyjna, w której twoja pociecha będzie nie tylko bawić się, ale także odpoczywać, uczyć, spotykać ze znajomymi. Najlepiej byłoby podzielić wnętrze na strefy funkcjonalne i każdej z nich zapewnić światło na miarę potrzeb. Światło centralne powinno być jasne i przyjemne, w ciepłej lub neutralnej barwie. Stanowi przeciwieństwo oświetlenia nocnego, na przykład małej lampki przy łóżku - delikatnej i wyważonej.

REKLAMA
To może Cię zainteresować