Jak wybrać dobrą pamięć do komputera?

Mariusz Starzyk, Radio RAM | Utworzono: 27.07.2022, 10:31 | Zmodyfikowano: 27.07.2022, 10:31
A|A|A

Materiał Sponsora


Ile RAM-u wybrać do komputera?

Pierwszą ważną kwestią, jest zastanowienie się, ile RAM-u będzie nam potrzebne? Jeśli chodzi o minimalne wymagania, to Windows 10 potrzebuje 1 GM RAM-u dla systemu w wersji 32-bitowej oraz 2 GB RAM-u dla systemu w wersji 64-bitowej. Trzeba jednak pamiętać, że sprzęty z tak niewielką ilością pamięci nie będą działały płynnie. Do codziennego przeglądania stron internetowych oraz pracy przy dokumentach tekstowych niezbędne jest 4 GB pamięci operacyjnej. Oczywiście, wymagania zwiększają się wraz z bardziej zaawansowanymi czynnościami wykonywanymi na komputerze. W przypadku korzystania ze sprzętu do obróbki grafiki, filmu lub też do grania w gry, najlepiej zdecydować się na minimum 8-16 GB RAM-u albo więcej, o ile płyta główna na to pozwala.


Na jakie parametry należy zwrócić uwagę, wybierając pamięć do komputera?

Po ustaleniu niezbędnej ilości pamięci roboczej należy zapoznać się z pewnymi parametrami. Aby, móc osiągnąć jak najlepsze rezultaty działania RAM-u, warto sięgnąć po kości o wysokim taktowaniu. Jest to istotne, zwłaszcza w przypadku platformy opartej o procesor ADM- tam wymogiem jest minimum 3 000 MHz. Dobrze jest sprawdzić maksymalne obsługiwane zegary, udając się na oficjalną stronę producenta. Jest tam też zawarta informacja dotycząca ilości obsługiwanych kanałów pamięci, a co za tym idzie, liczby kości, jakie da się podpiąć do konkretnej płyty głównej. Istotnym parametrem jest też CAS latency- CL. To właśnie ten parametr mówi o tym, ile wynosi opóźnienie, między momentem wysłania przez RAM prośby o dostęp do pamięci a otrzymaniem informacji zwrotnej. Co ważne, parametr ten powinien być jak najniższy. W lepszych modułach będzie to wartość 9 czy 11. Do serwerów, gdzie bezpieczeństwo danych ma duże znaczenie, polecane są komponenty z ECC, czyli kodem korekcji błędu. Dzięki technologii korygowania błędów są one w stanie zlokalizować i naprawić pewne usterki transmisji. Nie bez znaczenia jest też standard pamięci RAM. Najczęściej stosuje się DDR3 i DDR4, które różnią się osiągami i energochłonnością. Trzeba pamiętać, że większość płyt głównych powstaje pod infrastrukturę DDR4. Taka pamięć jest polecana ze względu na możliwość korzystnej optymalizacji.


O czym jeszcze trzeba pamiętać?

  • Do laptopów i ultrabooków przeznaczone są pamięci RAM o odmiennych parametrach i innych rozmiarach. Warto sprawdzić zwłaszcza oznaczenie SO-DIMM. To właśnie komponenty przeznaczone do laptopów, a DIMM dedykowane są komputerom stacjonarnym,
  • Taktowanie pamięci możemy skorygować na przykład w BIOS-ie, uwzględniając przy tym zmianę napięcia,
  • Przed zakupem pamięci należy sprawdzić to, jaką ilość RAM może obsłużyć płyta główna urządzenia, jak i procesor. Trzeba też sprawdzić ilość wolnych slotów do dyspozycji,
  • Nie wszystkie kości mogą być kompatybilne z płytą główną, należy więc zapoznać się z jej specyfikacją techniczną,
  • W przypadku zakupu kilku kości pamięci, należy wybrać te z identycznymi parametrami technicznymi, od jednego producenta.

W sprzedaży znajduje się wiele kości pamięci od różnych producentów. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza komponenty od producenta pamięci GOODRAM. Firma działa na rynku od 2003 lat i oferuje swoim klientom wysokiej jakości pamięci do komputerów. Jest to jedna z godnych zaufania marek z ogromnym, bo aż z 30-letnim doświadczeniem.


Więcej RAM-u w jednej kości czy lepiej dwie kości o mniejszej pojemności?

Dla niektórych osób lepszym wyborem wydaje się zakup jednej, ale za to pojemnej kości pamięci, a dopiero po pewnym czasie dokupienie drugich, identycznych kości. Nie jest to złe rozwiązanie, aczkolwiek komputery są skonstruowane w taki w sposób, że potrafią używać dwóch kości RAM-u w tym samym czasie. Dzieje się to w tak zwanym systemie dwukanałowym, co pozwala na ich zwiększenie maksymalnej wydajności. W krótkoterminowym ujęciu lepszą propozycją będzie wybór dwóch mniejszych kości RAM z tej samej partii produkcyjnej, aby używać ich w tandemie. Niestety w tym wypadku późniejsza modernizacja sprzętu może okazać się kosztowna. Aby polepszyć parametry komputera, niezbędna okaże się wówczas wymiana wcześniejszych dwóch kości, dwiema nowymi.

Pamięć RAM jest niezbędna do pracy każdego komputera. Im będzie jej więcej, tym większą ilość danych będziemy w stanie na niej zapisać. Sprzęt poradzi sobie bez trudu z jednoczesnym uruchomieniem większej ilości programów czy procesów.

REKLAMA
To może Cię zainteresować