„Oblężona społeczność. Wrocławscy Żydzi w czasach nazizmu”
„Pionierskie studium prof. Aschera opisuje jak nazistowskie władze w czasie kilku zaledwie lat całkowicie zlikwidowały żydowską społeczność we Wrocławiu. Równocześnie autor, na bazie materiałów często nieznanych i niewykorzystywanych, relacjonuje jak na te działania reagowali poszczególni Żydzi, jak i cała społeczność. Jest to tragiczna historia, podobna do innych, które rozegrały się w całych Niemczech, a także w wielu europejskich krajach, ale nigdy wcześniej nie była opowiedziana tak systematycznie i szczegółowo" (Walter Laqueur).
„Chociaż zawarłem w tej pracy doświadczenia mojej najbliższej rodziny podczas okresu nazistowskiego, książka opiera się przede wszystkim na kwerendzie publikowanych i niepublikowanych źródeł. Było ich wiele, należy tu zwłaszcza wymienić autobiografie, pamiętniki, listy, dzienniki, przekazy osób, które ocalały, zebrane przez różne archiwa po wojnie, ogromną liczbę dokumentów urzędów nazistowskich funkcjonujących w tym okresie we Wrocławiu, wreszcie archiwum żydowskiej gminy we Wrocławiu, które - ku mojemu zaskoczeniu - przetrwało prawie nienaruszone." (Abraham Ascher)
Abraham Ascher, dawny mieszkaniec Wrocławia i członek żydowskiej społeczności, obecnie jest emerytowanym profesorem City University of New York. Oryginalną wersję pracy wydało w 2007 roku wydawnictwo Uniwersytetu Stanford.
Wydawnictwo Via Nova serdecznie zaprasza na spotkania z Profesorem Abrahamem Ascherem, autorem książki „Oblężona społeczność. Wrocławscy Żydzi w czasach nazizmu":
Czwartek, 5.11.2009, godz. 18.00
Spotkanie w Synagodze Pod Białym Bocianem w ramach obchodów rocznicy Nocy Kryształowej, z udziałem prof. Jakuba Tyszkiewicza, autora przekładu z języka angielskiego, oraz prof. Marcina Wodzińskiego.
(Wstęp wolny)
Piątek, 6.11.2009, godz. 15.30
Spotkanie w Sali Wójtowskiej Ratusza promujące książkę, z udziałem dr. Macieja Łagiewskiego, dyrektora Muzeum Miejskiego Wrocławia, oraz dr. Leszka Ziątkowskiego.
Prof. Ascher opowie o dzieciństwie we Wrocławiu i wprowadzi nas w zagadnienia swej książki, która jest pracą historyczną wzbogaconą elementami autobiograficznymi.
(Wstęp wolny)
Profesor weźmie też udział w Marszu Wzajemnego Szacunku, który dnia 8.11.2009, w niedzielę wieczorem, przejdzie spod Synagogi pod Białym Bocianem do miejsca zniszczonej Nowej Synagogi przy ulicy Łąkowej, gdzie przy pomniku upamiętniającym te wydarzenia zabierze głos w imieniu przedwojennej żydowskiej społeczności Wrocławia. (www.fbk.org.pl)