Wrocław nieodkryty - Przedmieście Oławskie i ulica Traugutta [PODCAST]

Piotr Bartyś | Utworzono: 19.08.2019, 20:15 | Zmodyfikowano: 19.08.2019, 20:15
A|A|A

Muzeum Etnograficzne dawny pałac Biskupi/plac Zgody/fot.Piotr Bartyś

A to ukryta fabryka, a to końskie łby na froncie, a to dębowy bruk, a to urokliwe zdobienia na korytarzu klatki schodowej. Kiedyś z rozrywek można tu było liczyć na bęcki od lokalsa, teraz Przedmieście Oławskie idzie w ślad Nadodrza i pięknieje z dnia na dzień. Zaczynamy naszą wycieczkę siedząc na placu Zgodu - swoją drogą: gdzie tu plac? - przed dawnym pałacem biskupim, obecnie Muzeum Etnograficznym. Tu dumamy o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości dzielnicy. Ale wycieczkę czas zacząć. Najpierw zupełnie niezwykłe podwórze.

Kiedyś była tu fabryki wódek Schirdewana,  funkcjonowała przy Klosterstrasse  od 1817 do 1945 roku. Istnieje spora szansa, że niedługo na tym podwórku będzie coś więcej niż doraźny parking. Wślizgujemy się do bramy obok.

Kiedy postukamy w podłogę okaże się, że to drewno, a nie cegła. Dlaczego tak? O tym Agata za chwilę opowie:) Na razie przechodzimy na drugą stronę ulicy, a tam brama z końskimi łbami i dwiema stronami medalu.

Agata Chmielowska, Miejski Konserwator Zabytków, opowiada też, skąd kuń w środku miasta. Kilka bram dalej niezwykła sztukateria w środku.

No tak, nie prezentuje się zbyt świeżo. Ale miejsce ma swój urok. Jak wiele innych na Przedmieściu Oławskim. Jak zwykle po obejrzeniu zdjęć zapraszamy - Agata i Piotr Bartyś, Radio RAM  - na dźwiękową relację z naszego spaceru:

 

PARTNERZY PROGRAMU:

Archicom, deweloper kształtujący przestrzeń Wrocławia

Dom Handlowy RENOMA

 

 

 

 

 

 

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować