Pół roku Miasta w Formie!
fot. Miasto w Formie
A to dopiero początek. „Miasto w Formie” - pierwszy tego typu zdrowotny program w Polsce funkcjonuje we Wrocławiu pół roku. Choć to może niedługi okres, to jest się czym pochwalić. Z tygodnia na tydzień wzrasta liczba użytkowników portalu www.miastowformie.pl, jak i uczestników prozdrowotnych akcji. – Organizowane w ramach naszego programu działania cieszą się coraz większym zainteresowaniem.
Od marca 2011 r., za pośrednictwem naszego programu, przebadanych zostało ponad 2 tysiące osób.
- Plusem naszych medycznych akcji jest to, że nie trzeba się wcześniej rejestrować, stać w kolejkach, ani za nic płacić – mówi Ewa Pacia ze Stowarzyszenia Forum Medicum, organizatora i koordynatora „Miasta w Formie”.
– Wrocławianie mieli możliwość skorzystać między innymi z porad internisty, lekarza medycyny pracy, ortodonty, alergologa oraz trenera fitness – dodaje. Najwięcej osób skorzystało jednak z porad dietetyka i kardiologa. Imponująca jest też liczba wrocławian, którzy zarejestrowali się w Krajowym Banku Dawców Szpiku, oddali krew (pond 600 osób) oraz wzięli udział w miejskich programach promocji zdrowia.
Plenerowe akcje zdrowotne organizowane są głównie w miejscach znanych i najczęściej uczęszczanych przez Wrocławian. Kilka z nich odbyło się w centrach handlowych, parkach miejskich oraz na Rynku. Strzałem w dziesiątkę okazały się szkolenia, w których wzięło udział ok. 100 osób. W ramach miejskiego programu przeprowadzono ich trzy: z pierwszej pomocy, zdrowego odżywiania się oraz jak inteligentnie walczyć ze stresem.
– Z pewnością takich szkoleń będziemy organizować więcej. Wiemy, że jest na nie duże zapotrzebowanie. Świadczy o tym choćby fakt, że na takie spotkania zgłaszało się więcej osób niż mieliśmy miejsc – podkreśla dr Wojciech Homola z Forum Medicum.
Chętnych nie brakuje też do udziału w licznych konkursach organizowanych na stronie internetowej programu. W sumie wzięło w nich udział 150 osób.
Półroczny program „Miasto w Formie” może jednak pochwalić się nie tylko liczbą użytkowników portalu i uczestników akcji. Warta podkreślenia jest też wzrastające zainteresowanie akcją ze strony instytucji sportowych i medycznych.
– Mamy już ponad 80 partnerów, a w przyszłości z pewnością będzie ich więcej. Są to zarówno przychodnie, centra medyczne oraz ośrodki sportowo-rekreacyjne – wymienia dr Wojciech Homola.
– Dzięki temu uczestnicy „Miasta w Formie” mają większą szansę, by taniej lub nawet bezpłatnie skorzystać z ich usług. To z pewnością wpłynie na poprawę ich kondycji fizycznej oraz zdrowia, co jest głównym celem naszego programu – dodaje.
Warto wspomnieć, że za każdą konsultację, oddanie krwi, czy wizytę u partnera miejskiego programu przyznawane są punkty, które po uzbieraniu określonej liczby można wymieniać na nagrody (zbierać je można np. za pośrednictwem Urbancard). W sumie przyznano ich prawie 100 tys. punktów. Najaktywniejsza osoba ma ich ponad 2 tysiące. A szans na ich uzbieranie będzie jeszcze wiele, choćby uczestnicząc aktywnie we Wrocławskich Dniach Promocji Zdrowia, czy szkoleniach i czatach ze specjalistami, które organizatorzy zapowiadają na wrzesień.
Więcej o programie i prozdrowotnych akcjach na www.miastowformie.pl.
Program „Miasto w Formie” – to unikatowy w skali całego kraju, długofalowy program edukacyjno-promocyjny oparty na technologii IT. Głównym jego celem jest propagowanie zdrowego stylu życia wśród wszystkich mieszkańców stolicy Dolnego Śląska.