Wystawa "Burowie w trzech odsłonach"

Radio RAM | Utworzono: 28.06.2012, 15:30 | Zmodyfikowano: 28.06.2012, 16:49
A|A|A

Pokazane zostaną zdjęcia z XIX–wiecznego albumu znalezionego na Dolnym Śląsku, fotografie wykonane w latach 30. XX w przez znanego podróżnika Kazimierza Nowaka i fotoreportaż uczestników wyprawy „Śladami Kazimierza Nowaka” z 2009-2011.

W sumie na wystawie pokazanych zostanie około 300 zdjęć, dzięki którym widzowie będą mogli poznać Burów i ich historię, a także dowiedzieć się więcej o Groot Trek, czyli Wielkiej Wędrówce, republikach burskich przede wszystkich Transwalu i wojnach burskich toczonych z Brytyjczykami. Atrakcją wystawy będą znalezione na Dolnym Śląsku i nigdy wcześniej niepokazywane publicznie zdjęcia, które zrobione zostały pod koniec XIX wieku w Południowej Afryce.

Zostały one zebrane w specjalnym albumie przez niejakiego J. Klimke, który pracował w Johannesburgu w latach 1889-1894, a po powrocie z kontraktu prawdopodobnie zamieszkał na Dolnym Śląsku. Po II wojnie światowej jego album został znaleziony przez polską rodzinę, a 1992 trafił do zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Album zawiera 117 fotografii, wśród nich są krajobrazy Afryki, widoki miast (Johannesburg, Pretoria), portrety zamieszkałych tam Burów i rodzimej ludności. Na wystawie można będzie zobaczyć sam album oraz kilkadziesiąt fotografii, które zostały powiększone i zostaną zaprezentowane na planszach.

Część druga ekspozycji poświęcona została podróży Kazimierza Nowaka, który w latach 1931-1936 jako pierwszy człowiek na świecie przebył samotnie kontynent afrykański. Pokonał 40 tys. kilometrów - głównie na rowerze, częściowo pieszo, konno i czółnem. Podczas swojej wyprawy przemierzał również tereny zamieszkane przez Burów.

W swoich tekstach wspomniał o burskiej gościnności i pomocy, jaką od nich uzyskał. Na wystawie można będzie zobaczyć wybór kilkudziesięciu prac przedstawiających spotkanych przez Nowaka Burów. Ostatnia część wystawy to fotograficzny reportaż uczestników wyprawy „Sztafeta śladami Kazimierza Nowaka”.

Od 2009 do początku 2011 wędrowali oni trasą, którą pokonał Nowak, chcąc w ten sposób m.in. złożyć hołd podróżnikowi i popularyzować jego dokonania. Podczas wyprawy spotykali potomków dawnych Burów, którzy jak ich przodkowie okazali się bardzo gościnni i pomocni.

Więcej informacji na temat Kazimierza Nowaka:

http://www.kazimierznowak.pl/

O wyprawie „Śladami Kazimierza Nowaka”:

http://afrykanowaka.pl/

Burowie (także Boerowie; w języku niderlandzkim boer, wym. [bur], oznacza chłopa, rolnika, farmera) – potomkowie głównie holenderskich, flamandzkich i fryzyjskich kalwinistów, niemieckich luteran i francuskich hugenotów, którzy osiedlali się w Afryce Południowej w XVII i XVIII wieku. W mniejszej stopniu mają korzenie skandynawskie, polskie, portugalskie, włoskie, hiszpańskie, szkockie, angielskie, irlandzkie i walijskie. Obecnie potomków historycznych Burów i ich krewnych nazywa się powszechnie Afrykanerami. Nazwa pochodzi od języka afrikaans, który jest pierwszym językiem tej ludności (Wikipedia).

Wystawa "Burowie w trzech odsłonach" 29 czerwca – 26 sierpnia 2012

Kurator: Hanna Nasz

Wernisaż: 29.06.2012, g. 18.00

Wernisaż poprzedzi wykład prof. dr. Siegfrieda Huigena „Fotografie Transwalu (Południowa Afryka) sprzed drugiej wojny burskiej".

REKLAMA