Biennale w Wenecji: O czym opowie Wrocław?
fot. Wikipedia
Wrocław na międzynarodowej wystawie w Wenecji. Stolica Dolnego Śląska zaprezentuje ekspozycję mającą pokazać fenomen miasta, w którym po II wojnie światowej wymieniono niemal całą populację. Do pracy nad wystawą zaproszeni zostali artyści z Polski Niemiec i Ukrainy. - To niezwykła promocja dla Wrocławia na niecały rok przed Europejską Stolicą Kultury - zaznacza prezydent Rafał Dutkiewicz.
Motywem naszej wystawy będzie "dom", a punktem wyjściowym przesiedleńcza przeszłość miasta, z którego Niemcy musieli wyjechać, by umożliwić osiedlenie się Polakom z Kresów Wschodnich. - Wystawa to dzieło międzynarodowe, bo uczestniczyli w niej artyści z Drezna, Lwowa i Wrocławia - mówi Małgorzata Miśniakiewicz, kuratorka wystawy "Dispossesion".
Otwarcie wrocławskiej wystawy w Wenecji 9 maja. Będzie ją można oglądać do połowy listopada.
Biennale w Wenecji to najstarszy i najważniejszy festiwal sztuk wizualnych, organizowany od 1895 roku, odwiedza go ponad milion zwiedzających. Wrocławska wystawa będzie miała 600 metrów kwadratowych. (fot. Jean-noël Lafargue/Wikipedia)
"Pierwsze Biennale odbyło się w roku 1895, w tej edycji wystawiano przede wszystkim sztukę dekoracyjną. W początkach XX wieku, w związku z rosnącym zainteresowaniem publiczności, wystawa stała się znana poza granicami Włoch – począwszy od 1907 roku na terenie wystawy zaczęto instalować zagraniczne narodowe pawilony wystawowe. Po I wojnie światowej zaczął ujawniać się obecny charakter ekspozycji – większą uwagę zaczęto przykładać do sztuki nowoczesnej. W okresie międzywojennym na Biennale w Wenecji wystawiało wielu znanych artystów związanych ze sztuką współczesną" WIĘCEJ...