Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 16 bez dodatkowych zajęć pozalekcyjnych
Fot. creative commons 0
Powód zawieszenia zajęć, to brak wynagradzania nauczycieli, którzy je prowadzili, bowiem czas na nie poświęcony nie mieścił się w 40-godzinnym tygodniu pracy:
- mówi jedna z matek, której dziecko uczęszcza do SP 16.
- Rozwiązanie tej sprawy nie jest takie proste - wyjaśnia Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji wrocławskiego magistratu:
Jedyne dodatkowe zajęcia jakie będą się odbywać, to zajęcia wyrównawcze i jedno koło zainteresowań. Prosiliśmy o komentarz dyrektor szkoły Małgorzatę Mazur, ale odmówiła rozmów z mediami.
- Nauczyciele za te dodatkowe zajęcia nie są wynagradzani - wyjaśnia jedna z matek:
Godziny przeznaczone na nie, wykraczały poza wymiar pracy etatu. Na zajęcia uczęszczały głównie dzieci przebywające w świetlicy. Nie wiadomo dlaczego nauczycielom nie płacono za te godziny, bowiem dyrektorzy na początku każdego roku szkolnego mogą wnioskować o pieniądze na ten cel, wyjaśnia Roman Kowalczyk, Dolnośląski Kurator Oświaty:
Nie wiadomo, czy dyrektor podstawówki Małgorzata Mazur o takie finansowanie wystąpiła, gdyż nie chciała komentować sprawy. Dyrektor Departamentu Edukacji wrocławskiego magistratu Jarosław Delewski jest w kontakcie ze szkołą, i zapewnił że postarają się wspólnie wypracować jakieś rozwiązanie.
KOMUNIKAT RADY PEDAGOGICZNEJ SP 16 WE WROCŁAWIU
Na posiedzeniu Rady Pedagogicznej SP 16 w dniu 22.01.2019 r. podjęto jednogłośnie decyzję w sprawie zaprzestania od II semestru roku szkolnego 2018/2019 prowadzenia zajęć dodatkowych, za które nie byliśmy wynagradzani. Decyzja podyktowana jest aktualną sytuacją nauczycieli.
Minister Edukacji ciągle dokłada nam, nauczycielom, obowiązków, obiecuje podwyżki, steruje opinią publiczną podając średnie płace nauczycieli, które nie mają pokrycia w rzeczywistości. W ramach 40 godzinnego tygodnia pracy na zajęciach z dziećmi nauczyciel przedmiotu spędza 18 godzin, wychowawca świetlicy 26, bibliotekarz 30, logopeda 20, pedagog /psycholog 22, zaś wiele czynności wykonuje poza nią i często z 40 godzin robi się znacznie więcej. Według Instytutu Badań Edukacyjnych nauczyciele spędzają blisko 47 godzin tygodniowo na 54 czynnościach wykonywanych w ramach pracy . Podnosimy nasze kwalifikacje najczęściej w weekendy nie otrzymując za to żadnego wynagrodzenia. Czujemy się niedoceniani, wykorzystywani i pełni obaw. Nauczyliśmy się, że największą stałą w tym zawodzie jest zmienna.
Nikt nie wie, jak będzie wyglądać ocena pracy nauczyciela. Ścieżka awansu zawodowego nauczycieli została wydłużona o 5 lat, co jest równoznaczne z niższymi pensjami dla nauczycieli będących w trakcie starań na kolejny stopień awansu zawodowego.
Po ostatnich ministerialnych zmianach nauczyciel stażysta, który rozpoczyna pracę w zawodzie przez dwa lata będzie pobierał wynagrodzenie w kwocie 1750 zł netto, natomiast nauczyciel z 30-letnim stażem, który osiągnął stopień nauczyciela dyplomowanego, otrzymuje 2750 zł netto.
Wynagrodzenie może być wyższe, jeśli uzyskuje dodatki, których nie jest zbyt wiele i zazwyczaj ich uzyskanie wiąże się z dodatkową pracą. Sytuacja ta doprowadziła do bardzo odczuwalnych braków kadrowych w całym kraju.
Prawo oświatowe zmusza nas do tworzenia dokumentów, które z chwili na chwilę stają się nieprzydatne. Minister Edukacji lekceważy głosy nauczycieli, co uwłacza naszej godności.
Nas, nauczycieli Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 16 przy obecnych pensjach nie stać na pracę charytatywną i mówimy głośno STOP. W grudniu 2018 r. usłyszeliśmy dużo przykrych słów na temat naszego nieróbstwa i brania pieniędzy za nic, dlatego stwierdzamy, że mamy dość świadomego wprowadzania w błąd opinii publicznej.
Nie stronimy od pracy, ale chcemy być za nią godnie wynagradzani. W ostatnich miesiącach Minister Edukacji wielokrotnie podkreślała, że zlikwidowała dodatkowe godziny z art. 42 KN, a za prowadzenie wszelkich zajęć pozalekcyjnych nauczycielom należy się wynagrodzenie. Zawnioskowaliśmy jako Rada Pedagogiczna i podjęliśmy jednogłośną decyzję o uchyleniu decyzji Rady Pedagogicznej w sprawie nieodpłatnego prowadzenia dodatkowych zajęć dla uczniów SP nr 16. Decydując się na ten krok w połowie roku szkolnego, chcemy zobowiązać Ministerstwo Edukacji Narodowej do zmian w przepisach i budżetach, a tym samym do faktycznego zapewnienia środków na prowadzenie zajęć dodatkowych zarówno dla uczniów wymagających dodatkowego wsparcia edukacyjnego, jak i tych, którzy chcą rozwijać swoje zainteresowania. Wnioskujemy o wsparcie rodziców, abyśmy wspólnie zadbali o dobrą edukację dla naszych dzieci. Bez dobrej edukacji nie ma dla nich dobrej przyszłości.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
W związku z powyższą decyzją Rady Pedagogicznej informuję, że od dnia 11.02.2019 bez zmian pozostają organizowane na terenie szkoły zajęcia z logopedą, pedagogiem, psychologiem, zajęcia korekcyjno – kompensacyjne, gimnastyka korekcyjna, biofeedback, język polski dla obcokrajowców, zajęcia indywidualne oraz wszystkie zajęcia prowadzone w ramach udzielanej w szkole pomocy psychologiczno – pedagogicznej (tabela poniżej).
Pozostałe zajęcia nie będą realizowane.