Jak działa fotoradar?

Radio RAM | Utworzono: 07.06.2024, 15:40 | Zmodyfikowano: 07.06.2024, 15:40
A|A|A

Materiał Sponsora/ fot. pixabay.com


Jak działa fotoradar?

Fotoradar jest urządzeniem, który jest podległy Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD). Ma on służyć kontrolowaniu ruchu drogowego na drogach na terytorium kraju. Fotoradary nadzoruje Inspekcja Transportu Drogowego (ITD.). Podlega do głównego inspektoratu transportu drogowego. Zadaniem fotoradarów jest zrobienie fotografii pojazdu oraz osoby, która dokonała wykroczenia, jakim jest zwiększona dopuszczalna prędkość. Dane są zapisywane przez elektroniczny nośnik, albo też przesyła się je od razu do centrali. Kolejnym krokiem jest analiza fotografii i wysyłanie odpowiednich dokumentów do właścicieli pojazdów.

Fotoradar najczęściej ustawiany jest na odcinkach dróg, na których dochodzi do wypadków i kolizji. Są one skutkiem przekroczenia prędkości na drodze. Właściciel pojazdu ma widząc fotoradar zwolnić pojazd, tak, aby zachować prędkość dozwoloną. Fotoradar może zrobić zdjęcie pojazdu zbliżającego się do fotoradaru albo oddalającego pojazdu. Wszystko zależy od ustawień urządzenia.

Na zdjęciu z fotoradaru musi być widoczne kilka elementów takich jak:

  • widoczny obraz samochodu z tablicą rejestracyjną,
  • miejsce,
  • datę i godzinę zdarzenia. 

Musi także zawierać twarz kierowcy, jak również oznaczenie prędkości, z jaką porusza się dany pojazd i wskazuje, jaki jest dopuszczalny limit na danym odcinku drogi.


Jaką dozwoloną prędkość mierzy fotoradar?

Fotoradar nie robi zdjęcia kierowcy, w przypadku, gdy nie przekroczył prędkość o 10 km/h. Mierniki są w stanie rejestrować wykroczenia o 10-20 km/h więcej niż wynosi obowiązujący na drodze limit. W przypadku, gdy fotoradar robi kierowcy pojazdu zdjęcie, poza mandatem otrzyma on punkty karne. 

Jeżeli chodzi o taryfikator to przykładowo za przekroczenie prędkości o 10 km/h dostaje się 50 zł mandatu i 1  pkt karny. W przypadku przekroczenie prędkości o 31-40 km/h, karą jest 800 zł mandatu oraz 9 pkt karnych.


Jak udaje się mierzyć prędkość pojazdu zbliżającego się do fotoradaru?

Zastanawiasz się, z jakiej odległości fotoradar robi zdjęcie? Pomiar prędkości samochodu odbywa się z kilkudziesięciu metrów. Nie zawsze błysk z fotoradaru oznacza zrobienie zdjęcia za przekroczenie prędkości. Do pomiaru prędkości używane są specjalne czujniki. Podsumowując, błysk z fotoradaru w każdym z przypadków powinien być sygnałem dla prowadzącego pojazd, aby zweryfikował on swoją prędkość. Nie jest on oznaką do automatycznego mandatu. Tak naprawdę wiele czynników wpływa na to, czy ostateczną decyzją będzie wystawienie mandatu.


Zapłata mandatu z fotoradaru?

Właściciel pojazdu, którego rejestruje fotoradar, musi wskazać, kto był kierowcą w trakcie wykroczenia. Konieczne jest to, aby opłacić mandat. Czy można go uniknąć? Za brak wskazania sprawcy grozi grzywna.

Szczegółową instrukcję, co zrobić w przypadku otrzymania mandatu, znajdziecie na stronie: https://autostrady.com.pl/blog/mandat-z-fotoradaru-co-dalej/.

W przypadku dostania zdjęcia należy wypełnić oświadczenie dostępne na stronie CANARD, wydrukować je i wysłać drogą pocztową na wskazany adres. Można to zrobić też przez internet, po wcześniejsze rejestracji w elektronicznym Biurze Obsługi Klienta CANARD, przez profil zaufany, albo kwalifikowany podpis elektroniczny.

Deklaracja kolejno jest wysyłana do danej jednostki policji, która wyda mandat karny. Od momentu otrzymania, kierowca ma 7 dni na zapłatę. Można go opłacić przez przelew. Na mandacie znajduje się bowiem indywidualny numer rachunku bankowego. Można to też zrobić na poczcie lub w oddziale banku.

Czy kiedykolwiek fotoradar zrobił zdjęcie Tobie lub bliskiej Ci osobie? 

 

REKLAMA
To może Cię zainteresować