Symbol wrocławskiej Solidarności pójdzie pod młotek (Posłuchaj)

Radio RAM | Utworzono: 04.08.2008, 08:26 | Zmodyfikowano: 05.08.2008, 09:40
A|A|A

Fot. www.solidarnosc-mpk.wroclaw.pl

Kolejny kawałek historii Wrocławia pójdzie pod młotek. Tym razem nadszedł czas zajezdni autobusowej numer 7 przy ulicy Grabiszyńskiej. To miejsce, w którym zaczęły się wrocławskie strajki w sierpniu 1980 r. Tam powstała wrocławska Solidarność. Pod młotek pójdzie za kilka lat, a autobusy przeniosą się do nowego obiektu przy ul. Granicznej.

Posłuchaj relacji Radia Wrocław:

Władysław Frasyniuk pracował wówczas właśnie w zajezdni przy ul. Grabiszyńskiej jako kierowca. Jeździł autobusem linii "E".

Posłuchaj też rozmowy z historykiem Pawłem Piotrowskim:


Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej powstała w 1892 r. Na początku służyła tramwajom, ale w czasie wojny została zniszczona i dopiero po odbudowie w 1963 r. znów ruszyła. Wtedy jednak już jako autobusowa. Więcej możesz przeczytać w portalu wroclawzwyboru.blox.pl.

26 sierpnia 1980 r. w zajezdni autobusowej przy ul. Grabiszyńskiej powstaje Międzyzakładowy Komitet Strajkowy - czyli sztab generalny, który zaczął kierować akcją robotniczych protestów na całym Dolnym Śląsku. Dzień później do protestu przyłączyło się 20 zakładów, 1 września - ok. 180 także z terenu ówczesnego województwa wrocławskiego.

Powstanie Solidarności rok później (1981) upamiętniono granitową tablicą wmurowaną przy bramie wjazdowej. Tych, którzy składali tam kwiaty, mogły i nierzadko spotykały represje i konsekwencje ze strony milicji.

13 czerwca 1982 r. w kościołach przy Grabiszyńskiej i al. Pracy odprawiono nabożeństwo w intencji "Solidarności". Wkróce po nim w rejonie ulicy Grabiszyńskiej i pl. Pereca doszło do jednych z największych podczas stanu wojennego we Wrocławiu zamieszek ulicznych.

Walki między manifestantami a oddziałami ZOMO, do których później dołączyły trzy kompanie Ludowego Wojska Polskiego, trwały od południa do 3 w nocy dnia następnego.

Manifestanci zbudowali trzy barykady. W starciach wzięło udział wg różnych szacunków od 1,5 do 3 tys. osób. Zatrzymano 123 osoby. Oddziały ZOMO do rozproszenia demonstracji i rozbicia barykad użyły gazu łzawiącego. Odtąd wrocławianie o pl. Pereca mówili Gasplatz, a ul. Grabiszyńską nazwano ZOMOstrasse. O tym również więcej przeczytasz w portalu wroclawzwyboru.blox.pl.

Natomiast TUTAJ znajdziesz ponad 50-stronicowy album poświęcony historii związkowej komunikacji we Wrocławiu. Są tam również zdjęcia z 1980 r., przypominające strajki.

Zobacz też film o stanie wojennym:

REKLAMA
Dźwięki