Wygrywaj bilety z RAM-em!

Radio RAM | Utworzono: 07.10.2009, 10:46 | Zmodyfikowano: 07.10.2009, 16:25
A|A|A

HALA ORBITA (ul. Wejherowska 34) - Chór Alexandrowa - 30 października - godz. 19.00. Jeśli chcesz zdobyć podwójne zaproszenie wyślij sms-a pod numer 71160 w treści wpisz: RAM, Chór Alexandrowa, swoje imię i nazwisko.

Najlepszy, z najdłuższą tradycją Chór Alexandrowa specjalnie dla Polaków wykona repertuar jakiego jeszcze nie było. Wystąpi w kilkunastu miastach Polski. Najlepszy, z najdłuższą tradycją, znany na całym świecie Chór zaśpiewa utwory z nowego repertuaru.

Historia zobowiązuje – Chór powstał 12 października 1928 roku, w jego repertuarze to ponad 2000 pieśni, w jego skład wchodzi 200 osób, za rok obchodzi 80 rocznicę powstania Chóru. Wielokrotnie odznaczony orderami, nagrodami Chór Alexandrowa koncertował na deskach najznakomitszych scen koncertowych na wszystkich kontynentach. Moskiewski Chór Aleksandrowa Czerwonej Armii to zespół najwyższej klasy. „Jak nie zachwycać się giętkością i subtelnością niuansów, czystością dźwięku i jednocześnie harmonijnością!” – z zachwytem pisał o nim francuski kompozytor Georges Orik jeszcze w czasie pierwszych zagranicznych występów zespołu we Francji w 1937 roku. Po trzydziestu latach, kiedy zespół występował w Kanadzie, montrealska gazeta „La press” zanotowała: „Chór pod dyrekcją A. Aleksandrowa bezspornie jest jednym z najlepszych chórów tego rodzaju na świecie. Ich koncert – to fajerwerk wykonawczego mistrzostwa”.

W ciągu całej historii zespołu – 126 „Aleksandrowców” za swą działalność zostało wyróżnionych honorowymi tytułami (58 spośród nich pracuje w zespole obecnie). „Aleksandrowcy” przemierzyli całą Rosję, przebywali z występami w ponad 70 krajach świata i wszędzie ich występy odnosiły triumfalne sukcesy. Zasługi zespołu nagrodzono wysokimi odznaczeniami krajowymi i zagranicznymi. Należą do nich: dyplom Światowej Wystawy w Paryżu – Grand Prix (1937 r.), nagrody za rekordowe nakłady nagrań płytowych – „Złote płyty” francuskiej firmy Chard Diu Mondy (1964 r.) i holenderskiej „N. O. S.” (1974r.) oraz „Złoty dyskobol” (1961 r.) przyznany przez francuską akademię nagrań – za najlepszą płytę roku. W repertuarze zespołu jest ponad 2 tysiące utworów. Są to pieśni narodowych kompozytorów, pieśni ludowe, muzyka sakralna, klasyczne utwory rosyjskich i zagranicznych kompozytorów oraz arcydzieła światowej muzyki popularnej.

********************************************

JAZZ KLUB RURA - miejsce w dobrym tonie - Dave Liebman & Mateusz Kołakowski Live at Jazz Standard - 7 października - godz. 20.30. Jeśli chcesz zdobyć podwójne zaproszenie wyślij sms-a pod numer 71160 w treści wpisz: RAM, RURA, swoje imię i nazwisko.

9 września 2008 roku w nowojorskim klubie „Jazz Standard” Mateusz wystąpił z Dave Liebmanem. Koncert ten zarejestrowano. Po roku nagranie zostało wydane przez agencję artystyczną Art-Promotion (Jastrzębie-Zdrój), która zorganizowała w partnerstwie z Domem Kultury Praga (Warszawa) trasę koncertową, mającą na celu promocję płyty: „Mateusz Kołakowski & Dave Liebman – Live at Jazz Standard”.

Płyta jest składanką znanych standardów jazzowych, improwizowanych z dużym rozmachem, zabarwionych nowojorskim klimatem jazzowego klubu…

Bilety: 35 / 30 (studenci AM i WSJiMR 25)

****************************************

OŚRODEK DZIAŁAŃ ARTYSTYCZNYCH FIRLEJ - Camera Obscura (koncert pod patronatem radia RAM) - 9 października - godz. 20.00.. Jeśli chcesz zdobyć podwójne zaproszenie wyślij sms-a pod numer 71160 w treści wpisz: RAM, Camera Obscura, swoje imię i nazwisko.

CAMERA OBSCURA to uzależniający indie pop z Glasgow. Istnieją od 1996 roku. Ten szkocki zespół alternatywnej sceny muzycznej został założony przez Tracyanne Campbell, Johna Hendersona i Gavina Dunbara. Camera Obscura zagrają swój pierwszy koncert w Polsce w ramach trasy promującej ich najnowszy album „My Maudlin Career”.

Na początku swej kariery chętnie korzystali z koleżeńskiej pomocy, jaką oferowali im członkowie Belle & Sebastian. Prawdziwego mistrza znaleźli jednak w osobie nieżyjącego już, legendarnego radiowego disc-jockeya Johna Peela, który – po wysłuchaniu debiutanckiego albumu „Biggest Bluest Hi-Fi” - ogłosił ich jednym z najbardziej obiecujących wykonawców brytyjskich roku 2002. Camerę i B&S faktycznie sporo łączy, a najbardziej – dogłębna wiedza o wszystkim, co wydarzyło się w muzyce popularnej w ciągu ostatnich 50 lat i wielki dar do tworzenia klasycznie wręcz brzmiących piosenek o śmiało aranżowanych bogatych, wielowarstwowych brzmieniach, w jakich prominentną rolę odgrywają smyczki.

Jednak największym atutem zespołu jest obdarzona niezwykłym, wręcz hipnotycznym głosem wokalistka Tracyanne Campbell. Ona właśnie jak mało która jej rywalka na rockowej scenie bezbłędnie rozpoznaje wszelkie barwy i odcienie romantycznych klimatów. Najnowszy album „My Maudlin Career” został nagrany w zredukowanym z septetu do kwintetu składzie. Krążek ten wydaje się być przede wszystkim wierną kontynuacją i dopełnieniem wcześniejszego albumu, „Let's Get Out Of The Country” (2006), który powstał w Szwecji pod nadzorem tamtejszego wybitnego producenta Jari'ego Haapalainena. Tym razem Tracyanne nadaje całości formę dziennika podróży, tak w sensie geograficznym, jak i emocjonalnym.

www.myspace.com/cameraobscuraband www.camera-obscura.net

bilety: 59 pln

**************************************

KLUB MUZYCZNY ŁYKEND - Ethno Jazz Festiwal prezentuje - Balkan Sevdah - 10 października - godz. 20.00. Jeśli chcesz zdobyć podwójne zaproszenie wyślij sms-a pod numer 71160 w treści wpisz: RAM, Balkan Sevdah , swoje imię i nazwisko.

Balkan Sevdah powstał we wrześniu 2004 roku. Rozpoczęli w składzie: Puko - akordeon, śpiew, Luko - instrumenty perkusyjne, Olga - flet, Marci - śpiew, buzuki. Od początku z wielkim zapałem przystąpili do budowania repertuaru opartego na pieśniach pochodzących z różnych regionów Bałkanów. Już po kilku tygodniach przygotowali program, który pozwolił z powodzeniem wystąpić na Orient-Festiwalu w Lublinie (październik 2004). Gorące przyjęcie przekonało ich, że to, co wspólnie tworzymy ma sens. Zdecydowali się wystartować w konkursie Scena Otwarta na festiwalu "Mikołajki Folkowe 2004". Program składał się z utworów zaczerpniętych z tradycji Turków Kosowskich, które do tej pory pozostają w repertuarze.

- Mimo, że na festiwal jechaliśmy pełni nadziei na sukces, ostateczny werdykt jury był dla nas zaskoczeniem. Zdobyliśmy pierwszą nagrodę! Płyta "Ramizem" Kolejne miesiące naszej muzycznej działalności w dużej mierze poświęciliśmy na rozbudowę repertuaru oraz na przygotowania do nagrania płyty. Niejeden wieczór spędziliśmy na rozmowach na temat naszego stylu i brzmienia. Przełomem okazała się próba, na której Puko odkładając akordeon zaproponował kompletnie nowy aranż do utworu "Zadade Se Stojane De", stając się tym samym dodatkowym bębniarzem. Utwór ten, oparty na wyeksponowanych głosach, rytmie i bardzo prostym riffie granym przez buzuki i flet, wyznaczył kierunek rozwoju naszej muzyki. Zależało nam na tym, żeby efekt końcowy oddawał możliwie wiernie nasze zainteresowania muzyczne, zmierzające w stronę surowości i żywiołowości. W tym czasie dołączył do zespołu Szczepan (instrumenty perkusyjne), który zastąpił Luka. W czerwcu 2005 roku przekroczyliśmy wreszcie progi studia TR w Warszawie i rozpoczęliśmy nagrywanie naszej debiutanckiej płyty. Ukazała się dwa miesiące później, a obecnie jest dostępna w sklepach muzycznych na terenie całej Polski, a także w portalach internetowych www.folk.pl oraz www.serpent.pl. Fragmenty można znaleźć na podstronie "Płyta". Promocję płyty RAMIZEM rozpoczęliśmy koncertem na festiwalu folkowym Koprivshtica 2005 w Bułgarii. Wystąpiliśmy tam jako jedyni wykonawcy z Polski wśród siedemnastu zespołów z całego świata. Przedstawiliśmy nasze opracowania utworów z Pirinu. Grało nam się świetnie, bo przyjęcie było szczególnie gorące. Po występie odebraliśmy dyplomy i mnóstwo gratulacji szczególnie od Bułgarów! - mówią muzycy.

bilety: 10 zł – przedsprzedaż, 15 zł – w dniu koncertu

*****************************************

KLUB MUZYCZNY ALIBI (ul. Grunwaldzka 67) - Żywiołak + Masala - 11 października - godz. 19.30. Jeśli chcesz zdobyć podwójne zaproszenie wyślij sms-a pod numer 71160 w treści wpisz: RAM,Alibi, swoje imię i nazwisko.

Zespół „Żywiołak” jest nieprzypadkowym dziełem spotkania dwóch pasjonatów nurtów muzycznych definiowanych powszechnie jako: heavy-folk, hard-folk czy folkmetal. Robert Jaworski - twórca m.in. turkowsko-łódzkiej formacji: „ich troLe”- która to swoim folkmetalowym objawieniem, po niespełna roku działalności wstrząsnęła światkiem polskiej sceny folkowej. Jest on pasjonatem instrumentów średniowiecznych, dobrego rock`n`rolla oraz sztuki ludowej. Swe pomysły na interpretacje spuścizny muzyki słowiańskiej próbował wskrzeszać występując jeszcze w szeregach: „Kapeli ze wsi Warszawa”. Później w założonej przez siebie i przez dwa lata działającej formacji: „ich troLe” udaje mu się wreszcie zarejestrować swą pierwszą kompozycję nawiązującą do słowiańskiej mitologii.. Na swej muzycznej ścieżce spotyka pewnego dnia „materię pokrewną” w postaci: Roberta Wasilewskiego. Robert Wasilewski - gitarzysta i założyciel legendarnego zespołu: „Open Folk”. Jeden z nielicznych muzyków folkowych bezpośrednio odnoszący się w swoich inspiracjach muzycznych do twórczości rockmetalowych zespołów takich jak: „Led Zeppelin”, ”Pink Floyd” czy „Black Sabath”. Pomysły na muzyke folkową czerpiącą ze spuścizny słowiańskiej mitologii i nawiązującą właśnie do tych gatunków ,w sposób śmiały próbuje realizować jeszcze we wspomnianym zespole: „Open Folk”. Był to jednak dopiero skromny początek. Tym razem przeszkód nie było już wiele. Dwóch ludzi , o tym samym imieniu zakłada zespół, w muzyce którego motywem przewodnim ma się odtąd stać „demonologia ludowa”. Pojęcie dla współczesnego Polaka „co najmniej” abstrakcyjne i nie eksplorowane jeszcze jak dotąd - w sposób dosłowny, w żadnej innej polskiej formacji nurtu muzyki „folk”. Temat wierzeń przedchrześcijańskich, który stał się bazą dla mitów, jest bardzo wdzięcznym „tworzywem artystycznym” wykorzystywanym - nie tylko przez muzyków na całym niemal świecie.

Zainteresowani folklorem, archeologią oraz zachęceni coraz łaskawszym medialnym spojrzeniem na kulturę rodzimą ,postanawiają jeszcze raz przywołać do życia stwory rodzimych legend i baśni - nieodłączne elementy słowiańskiej mitologii. Postacie, które wielowiekowa już tradycja chrześcijańska zdegradowała do roli „diabłów” i „złych mocy”.

Dzisiejsze badania etnograficzne i antropologiczne dowodzą, iż przejawów kultywowania przedchrześcijańskich obrzędów na terenie Polski możemy doszukać się jeszcze w XVIII w, a dosłownych pozostałości nawet przed drugą wojną światową. To folklor właśnie - stał się dla nich formą przetrwalnikową nawiązującą do dawnej przeszłości. A malowanie jajek wielkanocnych, topienie Marzanny, nie witanie się przez próg, czy odpukiwanie przez niemalowane drewno to najlepsze przykłady na wiele pozostałości „pogańskich” zwyczajów w czasach dzisiejszych. Cała ta „ludowa otoczka” stała się głównym rdzeniem inspiracji dla „Żywiołaka”. Od pamiętnego już spotkania w styczniu 2005 minęło sporo czasu. Do wymieniającego się wciąż doświadczeniami duetu: „Open troL” już wkrótce dołącza wokalistka Izabela Byra (znana wcześniej chociażby z formacji „Detonacja”, oraz Anna Piotrowska (bardzo żywiołowa wokalistka m.in. „Gości z Nizin”).

Za sekcję rytmiczną odpowiedzialny jest początkowo perkusista - Michal Th0rn z metalowej formacji: „Sphere”, później wskutek zmian personalnych Maciej Łabudzki (na co dzień frontman otwockiego reggae-rockowego kolektywu: „Mistik Madżonga”). Zawiłe i kręte ścieżki tych wszystkich muzycznych postaci zbiegają się pewnego dnia w Warszawie, a efekt ich współpracy nadaje nowego wymiaru polskiej scenie muzyki „folk”. Od czerwca 2007 role perkusisty w zespole przejmuje człowiek o wielu obliczach muzycznych - Maciej Dymek, a latem 2008 brzemienną Izabele Byre zastępuje w składzie Monika Sadkowska (pieśniarka i świetnie zapowiadająca się aktorka polskiej sceny niezależnej).

Słowo Żywiołak nie ma znaczenia dosłownego, i nie opisuje żadnej konkretnej mitycznej postaci. Jest ono raczej grą słów, jakich wiele znaleźć można we współczesnej „słowianizującej” literaturze. Tego rodzaju wyrazy spotkać możemy chociażby w „bestiariuszu” polskiej edycji gier RPG, w poezji Bolesława Leśmiana, czy też poety nowszej generacji - autora wielu tekstów wykorzystywanych w twórczości „Żywiołaka” - zgorzeleckiego „multiartystę” Grzegorza Żaka [e-mail]. Zespół: Słowo Żywiołak ma jednoznacznie oddać energię wykonywanej przez nas muzyki.... „Żywiołak” to wytwór naszych słowiańskich wyobraźni. „Żywiołak” to muzyka żywiołów.... Muzyka: Muzyka „Żywiołaka” to wypadkowa takich gatunków muzycznych jak: folk, punk, rockmetal, akustyczne trans-techno czy drum`n`bass. Sięga ona również swymi zastosowaniami po elementy muzyki: dub, nawiązuje do hipnotyki chillout`u czy ambient`u, a oparta jest na brzmieniach zrekonstruowanych instrumentów dawnych, „wynalazków” techniki nowszej, oraz archaicznych i współczesnych technik wokalnych.

MASALA MASALA SOUNDSYSTEM czyli prasłowiańscy mistrzowie bhangry, qawwali, arabskiego disco i azjatyckiego undergroundu. Kolektyw pod wodzą Maxa Cegielskiego i DJ Praczasa, którzy do wspólnego grania w ramach masalowych imprez zapraszają zaprzyjaźnionych DJ' ów i muzyków. MASALA to eksperymentalna muzyka łącząca tradycję z nowoczesnością oraz pozytywny przekaz z krytyką rzeczywistości.

**************************************

KLUB MUZYCZNY ŁYKEND - Cocotier – koncert promujący nową płytę - 9 października - godz. 20.00. Jeśli chcesz zdobyć podwójne zaproszenie wyślij sms-a pod numer 71160 w treści wpisz: RAM, Cocotier, swoje imię i nazwisko.

Powstanie zespołu zbiegło się w czasie z otwarciem Tawerny Mexico w Katowicach. Jesienią 1999 roku duet gitarowy Andrzej Krośniak i Ludwik Konopko dostał propozycje stałych występów. Po czasie do zespołu dołączył basista Adam Głośnicki i zaczęto się zastanawiać nad nazwą tria. COCOTIER - z fr. palma kokosowa, czy też, jak tutaj, "mieć palmę na punkcie czegoś lub kogoś". Nazwa uniwersalna, bo któż z nas nie ma swojej "palmy" ;)? Na repertuar zespołu składały się kompozycje autorskie obu gitarzystów oraz utwory innych wykonawców: Ralph Towner, Al Di Meola, Vincente Amigo, Paco de Lucia, Dominic Miller i innych. Muzyka "Cocotier" czerpie w równej mierze z klasyki, flamenco, jazzu, folku, rocka jak i muzyki z kręgu ECM. Autorskie kompozycje znalazły się na płycie Cocotier "CAFE SANACJA" (2001 rok) W okresie wakacyjnym Cocotier często grywało w Zakopanem - na Krupówkach, kilka sezonów z rzędu. Po wprowadzeniu zakazu grania z nagłośnieniem na ulicy, zespół przeniósł się do Wrocławia, co było "strzałem w dziesiątkę". Wyjątkowa atmosfera miasta zaowocowała częstymi występami na Rynku, w klubach (Kalambur, Piwnica świdnicka, Niebo, Maniana, Chillout, Łykend i in.) i na festiwalach, sprawiła, że kapela jest kojarzona z Wrocławiem. Zespół z powodzeniem występował w kraju i za granicą ( Czechy - Praga, Niemcy, Włochy, Szwajcaria, Austria, Ukraina - na zaproszenie Konsula Generalnego R.P. we Lwowie). W sierpniu 2004 roku grupa została zaproszona do Ferrary (Włochy) na Buskers Festiwal (największy światowy festiwal zespołów buskerskich). Idąc za ciosem "Cocotier" odwiedził wiele pokrewnych festiwali w Europie (Novara, Berno, Linz, Colmurano,Ferrara, Wrocław) popularyzując swoją muzykę. W czerwcu 2005 roku Cocotier zagrało jako support zespołu OSYBISA na Wrocław Non Stop , AL Di MEOLA na Wyspie Piaskowej we Wrocławiu w ramach III Wrocław Summer Gitar and Folk Festiwal 2007 oraz na IV Wrocław Summer Guitar and Folk Festiwal 2008. W 2007 roku została nagrana druga płyta zespołu zatytułowana "ULICA". Znalazły się na niej utwory autorskie oraz interpretacje kompozycji R. Townera, S. Stevensa i S. Rosenberga. Premiera płyty miała miejsce w Gdańsku podczas trwania Jarmarku Dominikańskiego, rokrocznie odwiedzanego przez Cocotier. Z zespołem współpracowało i współpracuje nadal wielu muzyków: Thomas Celis Sanchez (konga, instrumenty perkusyjne), Dariusz Stepanik (perkusja), Michał Czachowski (gitara flamenco), Jacek Konopka (gitara jazzowa),Leo (perkusja), Klaudiusz Kłosek (trąbka), Jan Gałach (skrzypce), Kamila Stanejko (tancerka flamenco), Ireneusz Wyrobek (cajone), Jakub Słoma (kontrabas), Marcin Bożek (gitara basowa), Andrzej Rusek (gitara basowa), Jarosław Januszewicz (gitara basowa), Robert Zając (gitara elektryczna), Łukasz Zając (perkusja), Adam Szuraj (perkusja), Wojciech Filipek (gitara basowa), Pierre (perkusja),Guil Guimaraes [gitara basowa],,Łukasz Szymański [gitara],Sławomir Pogoda[gitara],Tomasz Mucha [skrzypce]. Obecnie zespół pracuje nad nową płytą ,na której znajdzie się 9 autorskich kompozycji.

Obecny skład zespołu: Andrzej Krośniak - gitara; Klaudiusz Kłosek - trąbka; Andrzej Rusek - bas; Tomasz Mucha - skrzypce; Sławomir Pogoda - gitara.

REKLAMA