Wygrywaj bilety z www.radioram.pl!
KLUB STREFA WZ (pl. Wolności 7) - Herbaliser (pod patronatem radia RAM) - 16 listopada - godz. 20.00. Jeśli chcesz zdobyć podwójne zaproszenie wyślij sms-a pod numer 71160 w treści wpisz: RAM, Herbaliser, swoje imię i nazwisko.
Jedna z najbardziej innowatorskich grup zorientowanych na hip hop. W swojej twórczości łączą zgrabnie hip hopowe beaty z gustownymi jazzowymi i funkowymi samplami, a nawet stylowym rapem. Autorzy muzyki filmowej do kultowego filmu „Snatch / Przekręt” jak również do gier Sony Playstation. The Herbaliser założyli na początku lat 90-tych Jake Wherry – basista zespołu Propheteers i Ollie Teeba – znany DJ i producent . Od początku związani byli z kultową brytyjską wytwórnią Ninja Tune. Po wydaniu w 1995 roku debiutanckiego albumu Remedies szybko stali się znaczącymi postaciami na brytyjskiej scenie muzycznej. Początkowo skupieni na brzmieniach syntetycznych, z czasem odeszli w stronę brzmień żywych instrumentów czego uwieńczeniem był album Something Wicked This Way Comes (2002), gdzie żywa muzyka przeważa nad elektroniczną. Z duetu, Herbaliser rozrósł się do kilkunastoosobowego zespołu muzyków grających na żywo, stając się nie tylko największą gwiazda wytwórni Ninja Tune, ale również znakiem jakości i jej żywą wizytówką! Ich ostatni album Same As It Never Was ukazał w 2008 roku nakładem innej zasłużonej oficyny !K7. W sierpniu tego roku, ukazała się ich kolejna płyta, tym razem jako Herbaliser band - Session 2, będącą zapisem studyjnej sesji z udziałem całego zespołu. Na płycie znalazły się wszystkie najbardziej znane kompozycje duetu. Po fenomenalnym występie na FreeFormFestival 2009 specjalnie dla swoich fanów Herbaliser, zawita do Polski na dwa koncerty w Krakowie i Wrocławiu. Grupa wystąpi w pełnym koncertowym składzie z wokalistką Jassicą Darling!
****************************************************
WROCŁAWSKI TEATR LALEK (scena w Renomie poziom -1) - Najpiękniejsze bajki świata - 15 listopada - godz. 11.00.Jeśli chcesz zdobyć podwójne zaproszenie wyślij sms-a pod numer 71160 w treści wpisz: RAM,Najpiękniejsze bajki świata, swoje imię i nazwisko.
Otwarcie piątej sceny było koniecznością - dla stałych i nowych Widzów po prostu brakowało miejsc. Niech cyfry mówią same za siebie - w sezonie 2008/2009 Wrocławski Teatr Lalek zgromadził 72 058 widzów! Bilety na "Najpiękniejsze bajki świata" w reż. Michała Derlatki od marca były wyprzedane na dwa miesiące naprzód. Nie pomogło granie dwóch, trzech spektakli dziennie. Teatr postanowił więc zacieśnić współpracę z D.H. Renoma, który zaoferował miejsce w swoim gmachu przy ul. Świdnickiej 40 (poziom -1). Dzięki Scenie Renoma Teatr nareszcie może pomieścić wszystkich Widzów, dla których niejednokrotnie brakowało biletów, Renoma zaś udowadnia, że jest zupełnie innym centrum handlowym niż większość wrocławskich galerii. Obie instytucje wpisują się dzięki Scenie Renoma w najświeższy trend - wkraczanie wysokiej kultury do przybytków rozrywki (Wrocławski Teatr Lalek przygotowuje również spektakl w Aquaparku).
Na Scenie Renoma gościć będziemy aż do lutego! Na dobry początek na nowej scenie 100. przedstawienie „Najpiękniejszych bajek świata" - największego ubiegłorocznego hitu Wrocławskiego Teatru Lalek. W czasie zaledwie trzech miesięcy ekploatacji spektakl zobaczyło aż 10 519 widzów! Najpiękniejsze bajki świata to znane i kochane przez wszystkich baśnie w nowej, pełnej dowcipu, energii i muzyki aranżacji! Twórcy przedstawienia zainspirowali się najpiękniejszymi słuchowiskami dla dzieci powstałymi w latach 60. ubiegłego wieku. Ich autorzy – J. Brzechwa i J. Gilowa w oparciu o klasykę europejskiej baśni stworzyli miniaturowe, iskrzące się przepiękną polszczyzną opowiastki. Tak powstały kanon bajki dziecięcej towarzyszył całym pokoleniom – dziadkom i rodzicom naszych dzisiejszych widzów. W interpretacji artystów Wrocławskiego Teatru Lalek bajki stały się kanwą niezwykle pięknego wizualnie widowiska - wspaniałe lalki, zaskakująca i spektakularna scenografia to projekt wybitnej polskiej scenografki – Marii Balcerek. Każda z bajek jest inna – zrealizowana w odmiennej konwencji, innej technice lalkowej. Jak mówi reżyser spektaklu – debiutujący na profesjonalnej scenie - Michał Derlatka: Przedstawienie to cztery oddzielne bajki, które łączą postaci dwóch aktorek i motyw kręcącej się karuzeli. (…) Mam nadzieję, że dzięki temu dzieciaki nie będą miały czasu na nudę. Kot w butach to taki mini teatr z klocków. W Czerwonym Kapturku dużo jest materiałów i szmatek. Śpiąca Królewna realizowana jest w konwencji Teatru cieni. A Kopciuszek jest bardzo „mechaniczny” – aktorki poruszają się jak nakręcone pozytywki, w rytm karuzeli. Dwie pierwsze bajki są zadziorne i szalone, pełne zwrotów akcji oraz intryg. Dwie następne są spokojniejsze, bardziej liryczne. Dużo w nich magii – na oczach widzów rośnie na przykład dzika róża. Dramaturgia spektaklu opiera się na interakcji z dziećmi , które współtworzą akcję – chrapią wraz królestwem uśpionej królewny, muszą obudzić ją za pomocą „zajączków” puszczanych lusterkami , zaś Kot w Butach poprosi je o pomoc w budowaniu pałacu… W grudniu zagramy dla wrocławskiej publiczności szczególną, gwiazdkową wersję „Bajek…” z udziałem Świętego Mikołaja („Mikołaj w krainie bajek” - Czerwony Kapturek i Śpiąca Królewna) oraz, po Nowym Roku, specjalną karnawałową wersję spektaklu (Kot w butach i Kopciuszek).
Ceny biletów: od 15 zł do 30 zł więcej informacji: www.teatrlalek.wroclaw.pl
***************************************************
OŚRODEK DZIAŁAŃ ARTYSTYCZNYCH FIRLEJ - Maleo Reggae Rockers - 20 listopada - godz. 20.00. Jeśli chcesz zdobyć podwójne zaproszenie wyślij sms-a pod numer 71160 w treści wpisz: RAM,Maleo, swoje imię i nazwisko.
Maleo Reggae Rockers to potężna dawka muzyki reggae i pozytywnych wibracji. Zespół został założony w 1997 roku przez kultową postać polskiej sceny muzycznej - Darka Malejonka. Latem 2009 ukazała się trzecia płyta grupy: „Addis Abeba”. W języku amharskim słowo to oznacza 'Nowy Kwiat' i jak sami mówią o sobie: "taka właśnie jest ta płyta: coś co kwitło, nabierało kolorów, rosło w siłę, aż wreszcie eksplodowało zupełnie nową jakością". Praca nad albumem trwała prawie trzy lata. Był to okres intensywnego działania zespołu. Mnóstwo koncertów zagranych w Polsce i za granicami, udział w różnych przedsięwzięciach muzycznych. Kiedy część materiału była już zarejestrowana, grupa udała się w miesięczną podróż po Afryce. Doświadczenia które tam zebrali znacznie wpłynęły na nowy materiał i nadały mu inny wyraz w warstwie zarówno tekstowej jak i rytmicznej. Na płycie "Addis Abeba" wystąpili gościnnie: zespół Eastwest Rockers i Michael Black.
www.myspace.com/maleoreggaerockersband
Dyskografia: - „Za Zu Zi” – 1998, PolyGram Polska; - "Maleo Reggae Rockers & Michael Black Live2002" – 2002, Polskie Radio ; - "DVD Maleo Reggae Rockers z Przystanku Woodstock 2003" – 2003, Złoty Maleo ; - “Reggae Mova” – 2006, Universal Music Polska ; - “Addis Abeba” – 2009, Universal Music Polska.
bilety: 18/25 pln
***********************************************
OŚRODEK DZIAŁAŃ ARTYSTYCZNYCH FIRLEJ - Dalek & Echoes of Yul - 11 listopada - godz. 20.00. Jeśli chcesz zdobyć podwójne zaproszenie wyślij sms-a pod numer 71160 w treści wpisz: RAM,Dalek, swoje imię i nazwisko.
Po entuzjastycznie przyjęciu na Asymmetry Festival w kwietniu tego roku, Dälek powraca na scenę Firleja. Ten dwuosobowy zespół z NEW JERSEY to jeden z najlepszych zespołów alternatywnego, hip-hopowego grania. Ich muzyka jest mroczna i intensywna, gdzie podstawą są mocne beaty, noise i rap. Uciekają od mainstreamu mieszając hipnotyczne rymy z połamaną elektroniką i hard-corową wrażliwością. Znajdziemy tu wszystko od hip-hopu po jazz, od metalu po punk i noisecore. Sami o sobie mówią, że stanowią część wspólną dla takich zespołów jak My Bloody Valentine, Tool, wczesny Wu Tang, Massive Attack czy Aphex Twin. Wszystko to łączą z liryczną inteligencją, tekstami dalekimi od słodkiej iluzji. Koncert Dalek poprzedzą występy zespołów: Echoes of Yul oraz Rekombinacja. W kawałkach Däleka często jest wyrażana rozpacz i bezsilność człowieka wobec sił go przerastających – polityki, ekonomii, mediów. Krytykowany jest również stan w którym się znajduje muzyka popularna, w szczególności jałowość współczesnego komercyjnego hip-hopu. Dälek nawiązał szereg współprac z muzykami działającymi w różnych nurtach muzycznych. Grupa odbyła tournee z zespołami takimi jak Melvins czy Isis, ale grała koncerty również z legendami hip-hopu Prince'em Paulem i De La Soul. Grali też z DJ Spooky, The Rye Coalition czy math metalowym The Dillinger Escape Plan. Nagrali płytę z grupą krautrockową Faust i singel z piosenkarką country Laurą Minor. Współpracowali z przedstawicielami muzyki elektronicznej: z Kid606 oraz z Techno Animal. Na swoim koncie mają pięć albumów. Już pierwszy z nich - NEGRO NECRO NEKROS (Gern Blandsten 1998) - wzbudził uznanie wśród krytyków. Kolejny album - FROM FILTHY TONGUE OF GODS AND GRIOTS (Ipecac Recordings 2002), pewnie uplasował zespół w gronie innowatorów alternatywnych, hip-hopowych brzmień takich jak Antipop Consortium czy cLOUDDEAD. W 2004 roku wydali trzeci album ABSENCE, który potwierdził fenomen grupy. Trzy lat później, światło ujrzał ich czwarty album - ABANDONED LANGUAGE (Ipecac Recordings 2007), o którym pisano: “…najbardziej innowacyjny, hip-hopowy skład na Świecie” – XLR8R “Rzadko się zdarza by ambientowy noise przywołujący na myśl dokonania Mogwai był zhip-hopowany na wzór Public Enemy.” – Spin.com W styczniu 2009 roku Dalek wydał swój piąty album - Gutter Tactics (2009).
Poniżej fragmenty recenzji Jarka Szubrychta [„Przekrój” 06/2009]. „[…] choć „Gutter Tactics” jest już ich piątym albumem, do niedawna twórczość formacji znana była wyłącznie wtajemniczonym, w dodatku raczej z kręgów okołorockowych, a nie fanom hip-hopu. Cóż bowiem z tego, że MC Dälek jest całkiem tęgim raperem, skoro wielbicieli radosnych rymowanek o narkotykach i dziewczynach mogą odstraszyć teksty. Kiedy cała Ameryka zachłystuje się powyborczą fiestą, odmieniając słowo „nadzieja” przez wszystkie przypadki, do rynsztoka, który każe nam odwiedzić Dälek, nie przebija się żaden promyk: „Czarny prezydent nie gwarantuje, że słońce zacznie świecić/Bogaty prezydent reprezentuje swoich”.
Skrajnie pesymistycznemu przesłaniu towarzyszy odpowiednia muzyka, bliższa eksperymentom z Europy – takim jak trip-hop (pomyślcie o najciemniejszych numerach Tricky’ego), krautrock czy industrial – niż tym wszystkim rytmom i bitom, z którymi kojarzymy amerykański hip-hop. Podkłady hałaśliwe, ciężkie i gęste jak smoła, pełne niepokojących dysonansów i paraliżujące mroczną aurą. Zanucić się tego nie da, zatańczyć ani tyle, a puścić dziewczynie to jak popełnić towarzyskie samobójstwo.”
Skład: MC Dälek – wokal, teksty; The Oktopus - dj, producent.
SUPPORT: Echoes of Yul Opolski, dwuosobowy skład poruszający się w powolnych, ciężkich space-krautrockowych dźwiękach na przecięciu eksperymentów muzyki ambient, elektroakustyki i slomotion core. Podstawa muzyki EOY opiera się na wolnych utworach, zagranych na nisko nastrojonych gitarach. Bardzo dużo wnosi elektronika, która nie jest ozdobnym dodatkiem, ale stanowi integralną część kawałków. Wszystkie sprzężenia, loopy i sample w połączeniu z gitarami i perkusją czynią przestrzeń muzyczną bardzo rozległą, w klimacie filmowych soundtracków, a efekt jest wzmocniony bardzo dobrym brzmieniem. To wszystko sprawia, że zespół bardzo szybko zaczął być stawiany jako kolejna nadzieja europejskiej sceny post rockowo/ metalowej.
Rekombinacja www.myspace.com/rekombinacja
bilety: 15 pln (Ticketpro.pl, Eventim.pl, ODA Firlej - Agencja 'KDM" oraz przed koncertem)
**********************************************
JAZZ KLUB RURA - Grażyna Łobaszewska - 13 listopada - godz. 20.30. Jeśli chcesz zdobyć podwójne zaproszenie wyślij sms-a pod numer 71160 w treści wpisz: RAM, Łobaszewska, swoje imię i nazwisko.
Grażyna Łobaszewska to piosenkarka doskonale znana miłośnikom polskiej muzyki rozrywkowej. Jej pierwsza płyta „Ergo Band” ukazała się w roku 1978 i od tego czasu artystka jest stale obecna na polskiej estradzie. Głosu Grażyny Łobaszewskiej nie sposób pomylić z czyimkolwiek innym. Znany basista i kompozytor Krzysztof Ścierański mówi o niej, że jest to „najczarniejsza z białych kobiet”. Piosenki, które zaśpiewała, na zawsze zostaną kamieniami milowymi rodzimego show-businessu, tym bardziej, że są one podziwiane od lat, a nie tylko przez jeden letni sezon, jak to zazwyczaj bywa z dzisiejszymi „hitami”. Grażynie Łobaszewskiej towarzyszyć będzie grupa AJAGORE w składzie: Sławomir Kornas (wokal, gitara), Maciej Kortas (gitara), Michał Szczeblewski (perkusja), Zdzisław Kalinowski (instrumenty klawiszowe). W latach 1975-1977 współpracowała z grupą S-26 Andrzeja Ellmana. Potem związała się z zespołem Egro Band. Wraz z nim koncertowała w kraju i za granicą. Na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu wystąpiła po raz pierwszy w 1974. Później już śpiewała na opolskim festiwalu wielokrotnie. W 1976 zdobyła tam nagrodę dziennikarzy za "Nocny spacer", w 1978 III nagrodę za "Zwierciadło Czasu", a w 1991 I nagrodę za "Wszystko co złe omija mnie". W latach 1978-1983 była wokalistką zespołu Crash. Wystąpiła z nim w koncertach głównych Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Rozrywkowej Jazz Jamboree w Warszawie w latach 1977-1978 i w 1981. W latach 1983-1989 współpracowała z jazz-rockową grupą Cancer. Z Crashem i Cancerem dokonała nagrań radiowych i telewizyjnych. Występowała i nagrywała także z zespołami Janusza Komana, Alex Bandem Aleksandra Maliszewskiego, Grupą Doktora Q Tadeusza Klimondy i z orkiestrą Zbigniewa Górnego. Dokonała licznych nagrań archiwalnych dla Rozgłośni Polskiego Radia w Poznaniu i centrali w Warszawie z czołowymi muzykami jazzowymi, m. in. z Januszem Skowronem i Krzysztofem Ścierańskim. Od 1997 współpracuje z Triem Jarosława Śmietany.
Bilety: 30 / 20 (studenci AM i WSJiMR 15)
***************************************************
KLUB MUZYCZNY ŁYKEND (ul. Podwale 37/38) - Ethno Jazz Festiwal - Gendos & Jorgos Skolias (pod patronatem radia RAM) - 26 listopada - godz. 19.00. Jeśli chcesz zdobyć podwójne zaproszenie wyślij sms-a pod numer 71160 w treści wpisz: RAM,Gendos, swoje imię i nazwisko.
Niecodzienny duet. Wrażliwość, talent, poczucie humoru składają się na niezwykłą, pełną ekspresji i emocji, radosną muzykę świata, współczesną, wyrafinowaną i wysmakowaną.Styl zespołu jest syntezą różnych gatunków muzycznych, w których najważniejsze jest odniesienie się do własnych korzeni, ich różnorodnej rytmiki i kolorytu. W muzyce duetu znajdujemy nastrój bluesa, balladową narrację, wokalną, soulową ekspresję. Tuvian Greek Freaks Trudno tu mówić o konkretnej stylistyce, odniesieniach gatunkowych czy konkretnym muzycznym profilu. Żadnych ograniczeń, pełna spontaniczność, swobodna, wręcz intuicyjna improwizacja. Duet nie odbywa prób. Inspiracja muzyką etniczną wręcz pierwotnym folklorem, który staje się jakby ramą dla różnorodnych, acz zdecydowanie improwizatorskich poczynań. Punktem spójnym dla obu muzyków jest niespotykane wykorzystanie głosu ludzkiego. Oparte o alikwotowy śpiew, wokalne eksperymenty Jorgosa Skoliasa nawiązują do szamańskiego śpiewu Gendosa, powiązanego z archaicznym światem duchów. Jorgos Skolias jest muzykiem poszukującym nie tylko indywidualnej formuły na zastosowanie głosu ludzkiego w muzyce, ale również inspiracji nie tylko w domenie bluesa, jazzu i rocka, ale również w muzyce etnicznej, od Grecji poprzez Afrykę do Indii. Urodzony w 1950 roku w Zgorzelcu w rodzinie greckich uchodźców. Od lat siedemdziesiątych aktywnie uczestniczy w tworzeniu Polskiej sceny muzycznej. Współpracował między innymi z grupą Krzak, Young Power, Osjanem, Tomaszem Stańką, Tie Break, Bogdanem Hołownią, Bronisławm Dużym. Gendos (Gennady Chamzyryn) jest wybitną postacią na tuwińskiej scenie muzycznej. Rozwija tradycyjną muzykę ludową, co czyni go awangardowym pośród Syberyjskich artystów. Znając różne style muzyczne jak muzykę współczesną, jazz, rock czy blues nie decyduje się na bezpośrednią, łatwą fuzję, lecz tworzy muzykę ludową głęboko osadzoną w szamańskiej tradycji. Urodzony w 1965 roku w Tuwie. Współpracował między innymi z formacją Biosyntes, Sainkho Namtchylak, Peterem Kovaldem, Timem Hodgkinsonem, K-Space.
bilety: 25 zł – przedsprzedaż, 30 zł – w dniu koncertu