Wygrywaj z www.radioram.pl!

Radio RAM | Utworzono: 20.01.2010, 11:10 | Zmodyfikowano: 22.01.2010, 11:06
A|A|A

OŚRODEK DZIAŁAŃ ARTYSTYCZNYCH FIRLEJ ul. Grabiszyńska 56 - Marek Dyjak - 22 stycznia - godz. 20.00. Jeśli chcesz zdobyć podwójne zaproszenie wyślij sms-a pod numer 71160 w treści wpisz: RAM, Marek Dyjak, swoje imię i nazwisko.

Koncert w ramach cyklu "Singer-Songwriting". „Najbardziej prawdziwy głos na polskim rynku muzycznym” - tak ocenia jego sztukę Elżbieta Zapendowska. Po kilku latach przerwy w karierze, osobistych zawirowaniach, zmartwychwstał by porażać swym zachrypniętym, głębokim głosem i niesamowitą szczerością w przekazie. Marek Dyjak przez wielu okrzykniętym polskim Tomem Waitsem na scenie Firleja wystąpi z gitarą i w towarzystwie trębacza Jerzego Małka. W repertuarze znajdą się zarówno stare piosenki, jak i te najnowsze ze świeżej płyty „Jeszcze raz” (listopad, 2009). Dajmy się ponieść tej energii. Niechaj zadrżą ściany! Na profilu MySPace artysty czytamy: „Dyjakowe śpiewy najbardziej pochłaniają serca podarte, przetarte, z bliznami. Historie o zawiłościach uczuć wsparte wokalem pełnym żalu, śpiewane jakby od niechcenia, czasem niewyraźnie, za cicho, działają jak paznokieć palca wciskany gdzieś w środku. Odczuwa się to, o czym artysta śpiewa, w sposób nadto fizyczny, dojmujący. I choć większość tych piosenek znamy, choć mamy płyty Dyjaka na półkach, dopiero widząc go śpiewającego na scenie docenia sie piękno, rangę tego zjawiska. Ma facet niesamowitą estymę, a przede wszystkim bije z niego ogromna, czasem trudna szczerość. I chyba tą szczerością, bezkompromisowością, byciem sobą Dyjak zaskarbia sobie publiczność”. Marek Dyjak ma na koncie 34 lata, papiery hydraulika, nagrody na festiwalach, role filmowe i teatralne (m.in. „Kalipso”, „Faust”) i cztery własne albumy. Pierwszy z nich - "Sznyty" - nagrał w wieku 22 lat. Kolejny - "W samą porę", przyniósł pierwsze hity, takie jak: "Serce z rysą" i "Durna miłość". W 2004 roku nagrał płytę o tytule „Ostatnia” z której pochodzi chyba najsłynniejsza interpretacja- utwór Dyjaka - "Ostatnia niedziela". Ten album rzeczywiście miał być ostatni. Półtora roku temu przymocował do drzewa linkę holowniczą. Pogotowie stwierdziło zgon. Dyjak wybudził się jednak ze śpiączki po paru dniach. Nic nie pamiętał. Więcej na temat fascynującej historii Marka Dyjaka można przeczytać w artykule „Polityki” – „Przerwana pętla” dostępnym pod tym linkiem. Dyjak śpiewa utwory do tekstów Wojtka Bellona, Roberta Kasprzyckiego, Piotra Bukartyka, Jana Kondraka, Mirosława Czyżkiewicza. Współpracował z Janem Wołkiem, Januszem Grzywaczem, Marianem Kociniakiem, Januszem Stroblem, Adamem Galasem. Brał udział w programach telewizyjnych. Ma za sobą wiele koncertów w całym kraju. Na co dzień występuje z kwintetem, ale nie są mu obce koncerty wyłącznie z gitarą lub w duecie z trębaczem. (bilety: 20 / 30 pln | do kupienia: www.eventim.pl, www.ticketpro.pl oraz przed koncertem)

******************************************************

CENTRUM SZTUKI IMPART - Cykliczne Spotkania z Tańcem Współczesnym "Wibracje Taneczne” - SzaZa & Dada von Bzdülöw - 22 stycznia - godz. 19.00. Jeśli chcesz zdobyć podwójne zaproszenie wyślij sms-a pod numer 71160 w treści wpisz: RAM, Spotkania z tańcem, swoje imię i nazwisko.

Projekt realizowany w Centrum Sztuki Impart we Wrocławiu. Jego główną ideą jest prezentacja najnowszych tendencji polskiej i światowej sztuki tańca, głównych nurtów w choreografii, wspieranie ciekawych projektów międzynarodowych z udziałem polskich twórców, przybliżanie najważniejszych ośrodków tańca współczesnego działających na świecie. Program ukazujący całościowe i integralne podejście do sztuki tańca.

SzaZa uwiodła Teatr Dada. Dada uwiodło SzaZę.

Uwiedzeni sobą nawzajem zdecydowali się, by na oczach widzów wypić Caffè latte. Bezwstydnie sączyć będą zatem ten zadziwiający napój, który nie jest pobudzającą kawą, ani też zdrowym mlekiem. Ten napój jest zupełnie nieokreślony i niejako zagubiony w czasie kawiarnianego popołudnia.

Zatem SzaZa i Dada popijając to coś nieokreślonego, czyli tytułową Caffè latte, i nie mając nic ciekawszego do zrobienia, uwodzić się będą po raz drugi, po ra trzeci, po raz czwarty... A że czasy sceniczne pełne są nowej performatywnej estetyki, to i Dada / SzaZa czynić to będzie w kontekście... eksperymentalnego aspektu zabawy, lub też w kontekście zabawowego aspektu eksperymentu. SzaZa i Dada uwodzić się będą na oczach tych, którzy zdecydują się uczestniczyć w zdarzeniu, co nie chce być ani spektaklem inkrustowanym muzyką, ani też koncertem uatrakcyjnionym tanecznymi figurami. Caffè latte nie chce być dziełem skończonym. Caffè latte chce uwodzić mimo wszelkich konsekwencji spadających prędzej czy później na... uwodzicieli.

Caffè Latte to wspólne przedsięwzięcie Teatru Dada von Bzdülöw z Gdańska oraz warszawskiego duetu muzycznego SzaZa. Caffè Latte to połączenie dwóch różnych środowisk artystycznych - warszawskich muzyków niezależnych związanych ze środowiskiem Lado oraz tancerzy, choreografów i aktorów z Trójmiasta. Caffè Latte to wymiana energii między muzyką i tańcem, którym sprzyja „bycie razem“. Zarazem jednak, twórcy Caffè Latte, wiedząc że owemu naturalnemu połączeniu muzyki i tańca grozi estetyczne samozadowolenie, decydują się na otwartą strukturę zdarzenia, przypadkowość i swobodną kreację.

Teatr Dada von Bzdülöw (www.dadateatr.pl) Założony przez choreografa i reżysera - Leszka Bzdyla oraz tancerkę i choreografkę - Katarzynę Chmielewską, działa w nieprzerwanie od 1993 roku. Jako niezależna grupa tancerzy i aktorów realizuje poszczególne spektakle w kooperacji z polskimi i zagranicznymi instytucjami kultury (m.in.: Teatr Wybrzeże /Gdańsk, Klub Żak /Gdańsk, Dance Advance /Filadelfia, Les Hivernales /Avignon, Stary Browar /Poznań, Teatr Nowy /Łódź).

Od 2009 roku Teatr reprezentowany jest przez Stowarzyszenie Teatru Dada von Bzdülöw z siedzibą w Gdańsku. Teatr Dada von Bzdülöw zrealizował dotychczas blisko 40 premierowych przedstawień. Z tych, które nie są już w repertuarze, a które pokazywane były z powodzeniem w Polsce i za granicą należy wymienić: Zagłada ludu, Człowiek, który kłamał, Nie było, nie będzie, czyli nie ma, Sonata, Apartament no 7, Dialogus In conventione, Drop Dead Gorgeous (koprodukcja z Vincent Dance Theatre). W latach 1995 do 2001 roku Dada von Bzdülöw współpracował z Teatrem Miejskim w Gdyni, a na scenie tego teatru, w latach 1997-2000, prowadził cykliczne spotkania artystyczne pod nazwą Dzień Pięknego Towarzystwa. W latach 1996-2001 zespół uczestniczył w projektach Bałtyckiego Uniwersytetu Tańca współtworząc w takie choreografie, jak: Wewnątrz ciała Aviego Kaisera, Papugaj Tatiany Baganowej. W dorobku zespołu Teatru Dada są również międzynarodowe produkcje i wydarzenia artystyczne realizowane w Niemczech, Belgii, Szwecji i Anglii. Do najważniejszych zaliczyć należy: Landscape X w Sztokholmie (przedstawienie The Rape of Europe w reżyserii Piotra Cieplaka / 1998) oraz SEAS (spektakl ODYS-seas – reżyseria Leszek Bzdyl / 2004).

W latach 2004-2006 Teatr Dada von Bzdülöw uczestniczy w projekcie Trans Danse Europe. W latach 2000-2007 Teatr Dada związany był ze sceną teatralną Klubu Żak w Gdańsku, gdzie w 2002 roku zainicjował nowy festiwal teatrów tańca i tańca współczesnego pod nazwą Gdańska Korporacja Tańca. W sezonie 2008-09 i 2009-10 Teatr Dada współpracuje z Teatrem Nowym w Łodzi i Teatrem Wybrzeże w Gdańsku. W repertuarze: Kilka Błyskotliwych Spostrzeżeń (reż. Leszek Bzdyl), Magnolia (chor. Katarzyna Chmielewska & Bzdyl), Karnacja (chor. Chiharu Mamyia & Katarzyna Chmielewska), Factor T (reż. Leszek Bzdyl), so beautiful (chor. Katarzyna Chmielewska), Bonsai (chor. Katarzyna Chmielewska), Eden (reż. Leszek Bzdyl), Przed południem, przed zmierzchem (reż. Piotr Cieplak – produkcja Teatru Nowego w Łodzi) Spektakle poza Polską (2002-2009): Anglia, Belgia, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Indie, Irlandia, Islandia, Izrael, Litwa, Niemcy, Rosja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Włochy, USA. SzaZa czyli duet Szamburski / Zakrocki www.myspace.com/szamburski, www.myspace.com/zakrocki Patryk i Paweł to muzycy, improwizatorzy, animatorzy, którzy od 1999 roku aktywnie działają na stołecznej scenie muzyki improwizowanej i sztuki niezależnej. Prowadzili cykle Galimadjaz (www.szmery.com/galimadjaz) oraz Djazzpora (www.djazzpora.art.pl), które w dużej mierze przyczyniły się do uformowania warszawskiej sceny muzycznej. Udzielali się min. w takich projektach jak – Tupika, Meritum, Meoma, Horny Trees, Cukunft, kwartet klarnetowy Ircha Pneumatic, Zakład Produkcji Dźwięku. Tworzą muzykę dla teatru, filmu, kina niemego, tańca współczesnego. Występowali w kraju i za granicą na wielu istotnych festiwalach sztuki współczesnej (min. Święto Kina Niemego, Terra Polska w Niemczech, Warszawa Singera, Fete de la Music w Paryżu, Festival Marveilleux w Szwajcarii, Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie, Unsound Festival, Brunonalia) Współpracowali min. z P. Cieplakiem, P. Miśkiewiczem, L. Bzdylem, M. Liberem, K. Globiszem, M. Pieprzycą, K. Kozyrą, P. Borowskim. Swoją muzyką w licznych projektach wspierali takie instytucje jak Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie i Toruniu, Galerię Zachęta, Filmotekę Narodową, Muzeum Powstania Warszawskiego, Instytut Francuski, Instytut Adama Mickiewicza, Akademię Sztuk Pięknych, Narodowy Stary Teatr w Krakowie, Teatr Polonia, Teatr Nowy i wiele innych. Duet SzaZa w 2009 roku zdobył wyróżnienie za muzykę na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Kontrapunkt“ w Szczecinie oraz nagrodę główną za muzykę od Ministra Kultury i Teatru Narodowego w XV Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Sztuki Współczesnej. Paweł Szamburski i Patryk Zakrocki działają w niezależnym wydawnictwie LadoAbc (www.ladoabc.com) oraz Stowarzyszeniu Kulturalnym Lado, środowisku którego konsekwentna, trwająca już kilkanaście lat działalność muzyczna, wydawnicza oraz animacyjna przyczyniła się do niezwykle dynamicznego rozwoju nowej muzyki w Polsce. W roku 2009 obchodzą dziesięciolecie działalności artystycznej.

******************************************************

TEATR ARKA ul. Mennicza 3 - Sen nocy letniej wg. Shakespeara – pod patronatem Radia Wrocław - 21 stycznia - godz. 19.00. Jeśli chcesz zdobyć podwójne zaproszenie wyślij sms-a pod numer 71160 w treści wpisz: RAM, Sen nocy letniej, swoje imię i nazwisko.

„Sen nocy letniej” wg. W. Shakespeara – scenariusz teatralny Sebastiana Kubicza dzieje się w Szpitalu Psychiatrycznym, „Kiedy litery zlewają się w obraz, a ja nie siedzę już przy kartce papieru, wtedy rodzi się scenariusz do sztuki, wtedy ja przenoszę się do świata, który czeka w uśpieniu w mojej głowie.” – Sebastian Kubicz autor scenariusza słyszy głosy, mieszka w szpitalu psychiatrycznym na oddziale zamkniętym, cierpi na schizofrenię. Jego życie i talent w swojej tragiczności można porównać do życia i talentu artystki Sary Kane, dla której również ucieczką od szpitalnej rzeczywistości jest literacka fikcja i krzywe zwierciadło codzienności szpitalnej. „Sen nocy letniej”, na który zapraszamy do Teatru Arka jest zainspirowany Grotowskim, Kantorem, Teatrem NO, tańcem butho i kulturą orientalną, aby w ten sposób podkreślić istnienie innego świata. Przedstawienie jest bardzo ciekawie i oryginalnie grane przez zawodowych aktorów, jak i niepełnosprawnych adeptów sztuki aktorskiej związanych z Teatrem Arka od wielu lat. Stawia pytanie, poprzez szekspirowskich bohaterów, czy chorzy psychicznie pacjenci muszą być zepchnięci na margines społeczeństwa, i czy integracja tych, którzy czują się odrzuceni jest ważna. Kiedy rozsądek idzie w parze z szaleństwem, a wargi szepczą dość - rodzi się Sens Nocy Letniej… Sen Nocy Letniej wg. Williama Shakespeara ; Autor: Sebastian Kubicz; Reżyseria: Renata Jasińska;

******************************************************

TEATR POLSKI scena na Świebodzkim - LINCZ: Pani Aoi. Wachlarz. Szafa wg jednoaktówek Yukio Mishimy - 28 stycznia - godz. 19.00. Jeśli chcesz zdobyć podwójne zaproszenie wyślij sms-a pod numer 71160 w treści wpisz: RAM, Lincz, swoje imię i nazwisko.

Trzy historie związków na podstawie jednoaktówek Mishimy: Pani Aoi, Wachlarz i Szafa. Pokazują siłę ludzkich emocji, z których trudno się uwolnić. Niezrealizowane uczucia kierują życiem bohaterów. W spektaklu Agnieszki Olsten przybierają one na sile, stają się samodzielnymi bytami. Nie wolno ich lekceważyć, bo są tak mocne, że zmieniają kierunek naszego życia albo zatrzaskują, nie pozwalając żyć dalej. Międzykulturowy dialog Wschodu z Zachodem toczy się w warstwie podświadomości i snu. Ci, którzy będą szukali Orientu i egzotycznego sztafażu, zawiodą się, bo w przedstawieniu nie ma japońskiej cepelii. W galerii-labiryncie widzowie oglądają bohaterów w niezwykłych, dziwnych okolicznościach, które przy bliższym spojrzeniu niewiele się różnią od naszej codzienności. Dodatkowy walor spektaklu to jego multimedialność, która nie jest tylko tłem dla opowiadanych historii, ale jego równorzędnym składnikiem.

******************************************************

WYTWÓRNIA FILMÓW FABULARNYCH - Mika Urbaniak + Button Hackers – pod patronatem radia RAM - 30 stycznia - godz. 19.00. Jeśli chcesz zdobyć podwójne zaproszenie wyślij sms-a pod numer 71160 w treści wpisz: RAM, Mika Urbaniak, swoje imię i nazwisko.

MIKA URBANIAK - Urodzona w Nowym Jorku. Pierwsze piosenki napisała w wieku 11 lat, profesjonalnie na scenie od 14 roku życia, w wieku 15 lat dokonała pierwszych nagrań. Zapraszana do współpracy przez czołówkę polskich muzyków (Andrzej Smolik, OSTR, Liroy, Michał Urbaniak, Urszula Dudziak). Jej album „Closer” to chyba najbardziej oczekiwana płyta ostatnich lat. Po wielu zmianach artystycznych Mika zdecydowała się na współpracę z Troyem Millerem współpracownikiem Amy Winehouse, Marka Ronsona oraz Roya Ayersa. Płyta została nagrana w Londynie z muzykami, którzy współpracują na co dzień z Amy Winehouse, zrealizowana przez Troya oraz wspólnie z nim wyprodukowana. To pierwsza autorska płyta artystki – nominowana do wielu nagród (m.in. do „Mateusza” za debiut roku Programu Trzeciego Polskiego Radia). Koncerty Miki Urbaniak przyciągają młodą widownię i cieszą się popularnością wśród ludzi zainteresowanych różnymi stylami muzycznymi.

BUTTON HACKERS - To zespół, który powstał pod koniec 2004 roku w Katowicach z inicjatywy Pawła Steczka- kompozytora, aranżera i instrumentalisty. W grudniu 2004 roku na kompilacji "Smooth Jazz Cafe 6" wydanej przez Universal obok gwiazd światowego formatu ukazał się ich utwór "Night". To przyczyniło się do powstania debiutanckiego albumu "To mój anioł " wydanego przez Polskie Radio w 2005 roku. W 2005 roku w sierpniu zespół zakwalifikował się i wziął udział w Festiwalu Jedynki w Sopocie. Współpracował z TVP1 i TV Polonia uczestnicząc w wielu programach i koncertach. Spektakularnym sukcesem zespołu było zdobycie Pierwszego miejsca z piosenką "Między nami" na Festiwalu Jedynki w Sopocie w 2006 roku oraz Drugiego miejsca w Konkursie Międzynarodowym Festiwal Jedynki Sopot 2006. W 2006 roku została wydana reedycja płyty "To mój anioł" z festiwalową piosenką "Między nami”.Utwory z tej płyty można znaleźć na wielu kompilacjach. W grudniu 2006 roku na płycie “Święta Święta 4” obok takich gwiazd polskiej sceny jak Maryla Rodowicz, Krzysztof Kiljański, Mieczysław Szcześniak i in. znalazła się piosenka Button Hackers "Święta Święta" stając się singlem tej kompilacji. Zespół brał udział w polskich preselekcjach Eurowizja 2007 i w wielu koncertach rejestrowanych przez TVP. W repertuarze zespołu znajduje się także piosenka "Nadzieja to my" autorstwa Pawła Steczka wykonywana przez Kasię Cerekwicką, Ewelinę Flintę, Piotrka Cugowskiego, Marysię Sadowską, Dorotę Miśkiewicz, Sławka Uniatowskiego, Maćka Silskiego. Piosenka ta była wielokrotnie wykorzystywana przez TVP jako motyw przewodni wielu akcji na rzecz ludzi cierpiących. Rok temu zespół rozpoczął współpracę ze studiem RED HOUSE i tam powstał materiał na nową płytę w klarownym składzie: Jan Radwan -vocal, Paweł Steczek - instr klawiszowe, aranżacja, Piotr Mędrzak - gitara, realizacja i miks, Tomek Kaotoch - git. basowa , Grzegorz Kaotoch - bębny , Dominik Mietła - trąbka . Materiał został zmasterowany przez Tom Coyne SterlingSound NY ( Madonna, Beyonce, Bee Gees, Britney Spears, Jamiroquai, Michael Jackson, Pink, Sade i in.).

******************************************************

REKLAMA