Wygrywaj z www.radioram.pl!
OŚRODEK DZIAŁAŃ ARTYSTYCZNYCH FIRLEJ ul. Grabiszyńska 56 - Stafrænn Hákon + James Nesfield - 27 stycznia - godz. 20.00. Jeśli chcesz zdobyć podwójne zaproszenie wyślij sms-a pod numer 71160 w treści wpisz: RAM, James Nesfield , swoje imię i nazwisko.
Stafrænn Hákon to pseudonim islandzkiego muzyka Ólafura Josephssona. W swym pięcioosobowym projekcie, łączy post-rocka, lo-fi, ambient i elektronikę. Muzycy tworzą przestrzenne, multi-dźwiękowe kompozycje, wykorzystując przy tym 3 gitary, bas i perkusję. Magazyn „Wire” określa ich twórczość jako: „częsta i gęsto hipnotyzująca, idealnie wymieszana kombinacja elektroniki i ambientowych brzmień gitarowych...”. Koncert w kameralnej sali Firleja będzie promował ich nowe wydawnictwo. Obecność obowiązkowa dla fanów islandzkich klimatów spod znaku Sigur Ros. Jako support wystąpi James Nesfield. HISTORIA Po rozpadzie indie rockowej kapeli “Sullaveiki Bandormurinn” w 1999, Ólafur nie zaprzestał eksperymentowania ze swoim „cztero-ścieżkowcem” w piwnicy. W ich wyniku, szuflada powoli zaczęła zapełniać się kasetami z „sesji” - z których Ólafur postanowił skompletować CD i rozpocząć sprzedaż w lokalnym sklepie. Wokół pierwszego albumu Stafrænn Hákon, zatytułowanego „Eignast jeppa” zrobił się niezły szum, a został on nagrany przy użyciu wyżej wspomnianego „cztero-ścieżkowca”, na który nagrano partie gitary, basu, melodyki i automatu perkusyjnego. Za piąty instrument można uznać syk obracanej taśmy. Z pomocom wymienionych sprzętów powstał album wypełniony lekko senną, odprężającą atmosferą, budowaną przez warstwy gitarowych partii otaczające dźwięki automatu perkusyjnego. “Í ástandi rjúpunnar” i “Skvettir edik á ref” to albumy które ujrzały światło dnia w kolejnym roku, i słuchając ich dało się uchwycić rozwój projektu od czasów lo-fi przedstawionego na “eignast jeppa”. Albumy te skupiły się bardziej na ambientowym brzmieniu gitary, oczywiście jej wielowarstwowości, z domieszką syntezatorów – sprecyzowane brzmienie, ścieżką którego podążał Stafrænn Hákon. Oba albumy doczekały się ponownego wydania przez dwie różne wytwórnie. Brytyjczycy z Resonant Records wydali reedycję “Í ástandi rjúpunnar” and “Skvettir edik á ref”, natomiast Amerykanie z Secret Eye – reedycję debiutu kapeli. W 2003 Ólafur nagrał materiał na, jak miało się okazać, album który osiągnął największy sukces - “Ventill/Poki”, wydany nakładem Resonant Records. Album otrzymał świetne oceny pośród recenzentów, i w następstwie jego wydania, Stafrænn Hákon wyruszyli na trzy tygodniową trasę po Wyspach Brytyjskich we wrześniu 2004 roku. Album ten był pierwszym w karierze zespołu, ukończonym w studiu nagraniowym, z żywą perkusją za którą zasiadł Daniel. Jesienią 2006 roku, Stafrænn Hákon ukończyli nagrywanie piątego albumu zatytułowanego „Gummi”, poprzedzając ten proces trasą po Wyspach Brytyjskich, oraz paroma koncertami na festiwalach europejskich. „Ściana pięknego, trudnego do opisania dźwięku wypełnia powietrze... To muzyka delikatna, spokojnie napływająca do uszu słuchacza. A zarazem przewrotna – w chwilę staje się dzika i wypełniona energią”. (http://www.leedsmusicscene.net/article/3123/)
Myspace Strona oficjalna James Nesfield Na muzykę Jamesa Nesfielda, urodzonego i wychowanego w Szkocji, a aktualnie zamieszkałego we Wrocławiu, ma wpływ aktualny stan otoczenia rozumiany poprzez dźwięki które można odnaleźć dookoła – tzw. „field recordings”. Inne aspekty mające wpływ na styl Jamesa to zainteresowanie psychoakustycznymi właściwościami różnych materiałów, w szczególności tych mających związek ze stereoskopią. Dźwięki będące wynikiem eksperymentów Jamesa Nesfielda skupiają się bardziej na takich aspektach jak atmosfera i harmonia, niż na wyrażaniu czegokolwiek i melodii. Priorytetem są tekstury, barwa dźwięku i uczucie przemijającego czasu, a nie konkretne motywy w które owe dźwięki miałyby się układać czy inne struktury.
bilety: 15 / 20 pln | do kupienia: www.ticketpro.pl| www.eventim.pl oraz przed koncertem.
******************************************************
KINO HELIOS ul. Kazimierza Wlk.- Moja krew – pokaz premierowy oraz spotkanie z twórcami - 26 stycznia - godz. 19.00. Jeśli chcesz zdobyć podwójne zaproszenie wyślij sms-a pod numer 71160 w treści wpisz: RAM, Moja krew, swoje imię i nazwisko.
Igor (Eryk Lubos), bokser, podczas jednej z walk zostaje poważnie ranny i musi zrezygnować z kariery. Po kolejnych, nieudanych związkach z kobietami zaczyna myśleć o tym, żeby zostawić po sobie „coś” – dziecko. Do tego właśnie potrzebna jest mu przypadkowo poznana na bazarze Wietnamka (Luu De Ly), która zgadza się urodzić mu dziecko w zamian za polskie obywatelstwo. To trudne na początku spotkanie ludzi odmiennych kultur zmieni wszystko w życiu bohaterów…
******************************************************
WYTWÓRNIA FILMÓW FABULARNYCH - Mika Urbaniak + Button Hackers – pod patronatem radia RAM - 30 stycznia - godz. 19.00. Jeśli chcesz zdobyć podwójne zaproszenie wyślij sms-a pod numer 71160 w treści wpisz: RAM, Mika Urbaniak , swoje imię i nazwisko.MIKA URBANIAK Urodzona w Nowym Jorku. Pierwsze piosenki napisała w wieku 11 lat, profesjonalnie na scenie od 14 roku życia, w wieku 15 lat dokonała pierwszych nagrań. Zapraszana do współpracy przez czołówkę polskich muzyków (Andrzej Smolik, OSTR, Liroy, Michał Urbaniak, Urszula Dudziak). Jej album „Closer” to chyba najbardziej oczekiwana płyta ostatnich lat. Po wielu zmianach artystycznych Mika zdecydowała się na współpracę z Troyem Millerem współpracownikiem Amy Winehouse, Marka Ronsona oraz Roya Ayersa. Płyta została nagrana w Londynie z muzykami, którzy współpracują na co dzień z Amy Winehouse, zrealizowana przez Troya oraz wspólnie z nim wyprodukowana. To pierwsza autorska płyta artystki – nominowana do wielu nagród (m.in. do „Mateusza” za debiut roku Programu Trzeciego Polskiego Radia). Koncerty Miki Urbaniak przyciągają młodą widownię i cieszą się popularnością wśród ludzi zainteresowanych różnymi stylami muzycznymi.
BUTTON HACKERS To zespół, który powstał pod koniec 2004 roku w Katowicach z inicjatywy Pawła Steczka- kompozytora, aranżera i instrumentalisty. W grudniu 2004 roku na kompilacji "Smooth Jazz Cafe 6" wydanej przez Universal obok gwiazd światowego formatu ukazał się ich utwór "Night". To przyczyniło się do powstania debiutanckiego albumu "To mój anioł " wydanego przez Polskie Radio w 2005 roku. W 2005 roku w sierpniu zespół zakwalifikował się i wziął udział w Festiwalu Jedynki w Sopocie. Współpracował z TVP1 i TV Polonia uczestnicząc w wielu programach i koncertach. Spektakularnym sukcesem zespołu było zdobycie Pierwszego miejsca z piosenką "Między nami" na Festiwalu Jedynki w Sopocie w 2006 roku oraz Drugiego miejsca w Konkursie Międzynarodowym Festiwal Jedynki Sopot 2006. W 2006 roku została wydana reedycja płyty "To mój anioł" z festiwalową piosenką "Między nami”.Utwory z tej płyty można znaleźć na wielu kompilacjach. W grudniu 2006 roku na płycie “Święta Święta 4” obok takich gwiazd polskiej sceny jak Maryla Rodowicz, Krzysztof Kiljański, Mieczysław Szcześniak i in. znalazła się piosenka Button Hackers "Święta Święta" stając się singlem tej kompilacji. Zespół brał udział w polskich preselekcjach Eurowizja 2007 i w wielu koncertach rejestrowanych przez TVP. W repertuarze zespołu znajduje się także piosenka "Nadzieja to my" autorstwa Pawła Steczka wykonywana przez Kasię Cerekwicką, Ewelinę Flintę, Piotrka Cugowskiego, Marysię Sadowską, Dorotę Miśkiewicz, Sławka Uniatowskiego, Maćka Silskiego. Piosenka ta była wielokrotnie wykorzystywana przez TVP jako motyw przewodni wielu akcji na rzecz ludzi cierpiących. Rok temu zespół rozpoczął współpracę ze studiem RED HOUSE i tam powstał materiał na nową płytę w klarownym składzie: Jan Radwan -vocal, Paweł Steczek - instr klawiszowe, aranżacja, Piotr Mędrzak - gitara, realizacja i miks, Tomek Kaotoch - git. basowa , Grzegorz Kaotoch - bębny , Dominik Mietła - trąbka . Materiał został zmasterowany przez Tom Coyne SterlingSound NY ( Madonna, Beyonce, Bee Gees, Britney Spears, Jamiroquai, Michael Jackson, Pink, Sade i in.).