Nowe gazociągi na Dolnym Śląsku
Za przyjęciem nowelizacji głosowało 423 posłów, nikt nie był przeciw, jeden poseł wstrzymał się od głosu. Rząd dopisał do specjalnej ustawy, która pozwoliła na rozpoczęcie budowy terminalu LNG w Świnoujściu budowę dwóch gazociągów w woj. dolnośląskim. Chodzi o gazociąg od granicy z Niemcami w Lasowie do magazynu gazu w Wierzchowicach k. Milicza oraz o gazociąg Jeleniów - Dziwiszów k. Jeleniej Góry. Inwestorem ma być państwowa spółka Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System.
Sejm odrzucił poprawkę PiS, która zakładała dopisanie do listy trzech innych gazociągów - Hermanowice - Tworzeń (przez województwa: podkarpackie małopolskie i śląskie), Skoczów - Oświęcim (Śląskie, Małopolskie) i Zdzieszowice - Wrocław (Opolskie, Dolnośląskie).
Według wiceministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego, zaproponowane przez rząd dwa gazociągi - pomimo że dotyczą Dolnego Śląska, mogą być traktowane jako inwestycje towarzyszące terminalowi LNG w Świnoujściu. Jak mówił w ubiegłym tygodniu w Sejmie, budowa gazociągów pozwoli na poprawę bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Rozbudowa węzła na granicy w Lasowie umożliwi eksport gazu, gdy zacznie pracować terminal gazowy. Budzanowski przedstawiając w ub. tygodniu posłom sejmowej komisji skarbu informacje o przebiegu prac nad terminalem w Świnoujściu zapewnił, że terminy przewidziane w harmonogramie są dotrzymywane i pierwszy statek będzie mógł zawinąć do terminalu po 30 czerwca 2014 r.
Spółka Polskie LNG wybiera obecnie konsorcjum, które zbuduje terminal. Uzyskano już potrzebne do przygotowania budowy zgody i pozwolenia środowiskowe. Spółka chce podpisać umowę na budowę terminalu w maju 2010 r. Ma się ona rozpocząć w drugiej połowie 2010 r.
Budzanowski zapewnił, że pomimo zawarcia długoterminowej umowy na dostawy gazu z Rosji, budowa terminalu będzie kontynuowana i zakończy się w terminie. Dzięki terminalowi LNG drogą morską będzie można pozyskać do 5 mld m3 gazu ziemnego rocznie.
W zależności od zapotrzebowania, możliwa będzie rozbudowa terminalu do 7,5 mld m3, bez konieczności powiększania terenu, na którym powstanie.
Obecnie Polska zużywa ok. 14 mld m3 gazu rocznie.