ESK: Czekając na podpis

Radio RAM | Utworzono: 02.04.2014, 10:30 | Zmodyfikowano: 02.04.2014, 08:31
A|A|A

Miasto, które przygotowuje dokument dla ministra kultury ciągle musi go poprawiać. Są uwagi dotyczące braku programu imprez czy prośby o analizy, czy budżet nie jest przeszacowany. Co ciekawe, szef resortu Bogdan Zdrojewski mówi nam coś zupełnie innego:



Tymi słowami zaskoczony jest odpowiedzialny za organizację ESK we Wrocławiu Krzysztof Maj:



Sprawę rządowych gwarancji finansowych dla Wrocławia komplikuje jeszcze fakt, że Bogdan Zdrojewski kandyduje w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Minister będzie pracował w kwietniu, ale w maju weźmie urlop.

Komentuje Marek Waligóra:

Ideą Europejskiej Stolicy Kultury wg jej organizatorów jest wzajemne poznanie, zbliżenie i dialog Europejczyków. Pierwszym miastem, które otrzymało ten status, były Ateny w 1985 roku. Historia uczestnictwa Polski sięga roku 2000, kiedy to wybrano 8 miast, które współdzieliły tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Polskę reprezentował wtedy Kraków.

W 2011 jury wybrało jako Wrocław  oraz hiszpańskie San Sebastian. W Polsce obok Wrocławia do rywalizacji stanęły Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Lublin, Łódź, Katowice, Poznań, Szczecin, Toruń i Warszawa. Miasta, które zwyciężają w konkursie, na rok stają się kulturalnymi centrami Europy.

Urzędnicy z Wrocławia zapewniają, że miasto poradzi sobie z projektem i będzie to wyjątkowe wydarzenie dla mieszkańców i gości. W styczniu, specjalna komisja Unii Eurpejskiej uznała w raporcie, że Wrocław, przynajmniej na razie, z organizacją imprezy nie radzi sobie tak jak powinien. Komisja zwraca uwagę na fakt, że nie ma informacji o finansowaniu całego przedsięwzięcia, kiepsko wygląda też zarządzanie częścią artystyczną  - nie ma jednej osoby, która byłaby odpowiedzialna za tę część projektu. Wysłannicy Komisji Europejskiej straszyli, że porażka Wrocławia będzie porażką całego kraju. Miasto dostało wskazówki co trzeba poprawić. I miało na to to czas do marca.

Kalendarium ESK Wrocław 2016

grudzień 2008:

Rada Miejska Wrocławia decyduje o starcie Wrocławia w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

rok 2009:

Pracownicy Urzędu Miasta i organizacji pozarządowych zajmujących się kulturą przygotowują kandydaturę Wrocławia.

luty 2010:

Na czele instytucji staje profesor Adam Chmielewski. Jego zadaniem jest praca nad dokumentem, będącym podstawą oceny miasta w konkursie.

marzec 2010:

Powołano Wrocławską Radę Kultury, czyli osoby kierujące instytucjami kultury Wrocławia i Dolnego Śląska.

maj 2010:

Na wrocławskim Rynku zostaje ustawiona Brama Poparcia dla ESK. Przez 18 miesięcy licznik Bramy odnotował ponad 1 500 000 przejść. 

październik 2010:

Wrocław awansował do finału konkursu.

październik 2010 - kwiecień 2011:

Trwają pracę nad stworzeniem drugiej, finałowej aplikacji konkursowej.

czerwiec 2011:

Finał w Warszawie. Prezentacje pięciu miast ubiegających się o tytuł: Gdańska, Katowic, Lublina, Wrocławia, Warszawy. Wrocław został wybrany Europejską Stolicą Kultury 2016.

lipiec 2012:

Powstaje Biuro Festiwalowe IMPART 2016. Szefem instytucji zostaje Krzysztof Maj, a dyrektorem artystycznym Krzysztof Czyżewski.

kwiecień 2013:

Czyżewski złożył wypowiedzenie ze stanowiska dyrektora artystycznego Europejskiej Stolicy Kultury. Nie ma jego następcy.

maj 2013:

Zostaje powołana Rada Kuratorów Artystycznych, która odpowiada za m.in. ostateczny kształt programu artystycznego ESK w roku 2016.

sierpień 2013:

Jacek Weksler zostaje ambasadorem ESK.

styczeń 2014:

Najnowszy raport Unii Europejskiej o tym że Wrocław może nie poradzić sobie z ESK

luty 2014

Miasto ogłasza międzynarodowy konkurs na grę. Ma promować ESK 2016.

REKLAMA