Kulinarny Wrocław: Sezonowość w kuchni

Piotr Bartyś | Utworzono: 10.08.2014, 15:12
A|A|A

fot. Radio RAM

 Dzisiaj najpierw przepis na trwające wciąż lato, jeden letnio-jesienny i receptura na nadchodzącą nieuchronnie jesień. Coraz więcej ciekawych miejsc gastronomicznych pojawia się poza ścisłym centrum Wrocławia. Krótka karta, sprawdzeni dostawcy, świeże produkty, także własne bułki i gotowany przy gościach makaron.

Dzisiaj zapraszamy Was na ulicę Krasińskiego, gdzie grupa młodych ludzi otworzyła właśnie bistro "Droga Mleczna". Ponieważ działalność rozpoczęli ledwie kilka miesięcy temu, postanowiłem porozmawiać z nimi o wejściu w gastronomiczny biznes. Jak odnieść sukces? Jak zbudowali swój biznes plan? Oczywiście pytałem też o ich pomysł na kuchnię. Dzisiaj w "Kulinarnym Wrocławiu": Ewa Gumowska - właścicielka i Kacper Cieszkowski - szef kuchni.   

Gastronomia - skąd taki pomysł na życie?

Chcesz otworzyć knajpę - zacznij szukać lokalu w fajnym miejscu. Nasi goście mieli start trochę ułatwiony:

Jak w 2014 roku odnieść sukces w gastronomii?

Burgery - dlaczego stały się modne?

W karcie dań bistro, prowadzonego przez naszych gości, są też dania bezglutenowe...

CHŁODNIK ARBUZOWY
Składniki:

    Arbuz
    Pomidory w puszce (najlepiej San marzano)
    Cynamon
    Świeżo mielony pieprz
    Sól morska
    Płatki migdałów
    Mięta (do ozdoby)

Arbuz pokroić na ćwiartki, a następnie w cienkie paski. Wyjąć pestki (wersja dla bardziej leniwych/mniej cierpliwych/: wrzucić arbuz na metalowe sitko i przetrzeć łyżką). Różowe wnętrze arbuza zblendować, dodać zblendowane pomidory z puszki. Przyprawić do smaku. Serwować mocno schłodzone. Ozdobić płatkami migdałów i liściem mięty.

DOMOWY BURGER Z DZIKĄ PIECZARKĄ I BŁĘKITNYM SEREM
Składniki:

    Bułka do burgera
    Dzika pieczarka – polna, łąkowa, brunatna – ważne, żeby była dość duża
    Ser lazur błękitny
    Rozmaryn
    Rukola
    Pomidor
    Czerwona cebula
    Tymianek
    Opcjonalnie: majonez bazyliowy (dodaj pesto bazyliowe do majonezu)


Pieczarkę z rozmarynem podsmażyć na maśle. Pod koniec smażenia dodać tymianek. Na odwrócony kapelusz nałożyć plastry sera. Całość wstawić do rozgrzanego piekarnika (200 stopni, do czasu roztopienia sera). Jeśli lubisz mocno ziołowy aromat, oprósz kapelusz pozostałym po smażeniu tymiankiem i rozmarynem. Wrzuć do piekarnika bułkę do burgera (przekrojoną na pół).
Po zarumienieniu się bułki, posmaruj ją majonezem bazyliowym. Spód wyłóż grubo rukolą. Połóż 3 plasterki pomidora oraz czerwoną cebulę. Dodaj pieczarkę z roztopionym serem i zakryj górą bułki.



TARTINKI Z RICOTTĄ, FIGĄ I MIODEM
Składniki:

    Słodkie kruche ciasto (podobne wykorzystujemy do tarty)
    Miód
    Figi
    Ser Ricotta
    Orzechy (laskowe, nerkowca lub brazylijskie)
    Tymianek
/potrzebne są również foremki do tartinek/
Foremki posmarować masłem. Wsadzić do lodówki na ok. 30min.

Po wyjęciu z lodówki ciasto rozwałkować, relatywnie cienko. Nałożyć na foremki, na wierzch nałożyć papier do pieczenia. Obciążyć – najlepiej monetami miedzianymi (tj. polskie 1, 2 czy 5 groszy), alternatywnie fasolą lub ryżem. Piec 5-6 min w piekarniku (180 stopni). Zdjąć papier wraz z obciążeniem i piec kolejne 6-7 min. Czas pieczenia uzależnić od uzyskania złotego koloru ciasta. Wymieszać ricottę, posiekane orzechy i świeży tymianek z miodem. Figę pokroić na 8 równych cząstek. Tartinki wypełnić masą (najłatwiejszą metodą jest użycie rękawa cukierniczego). Kawałki figi delikatnie zanurzyć w masie. Przed podaniem polać miodem.

REKLAMA

To może Cię zainteresować