Cnoty i przywary Polaków
Nie będzie to tradycyjny spektakl, bowiem widzowie będą jednocześnie aktywnymi uczestnikami projektu. Performance odbędzie się w Browarze Mieszczańskim we Wrocławiu w dniach 17-20 września (środa-sobota).
Jak pisze Masłowska każdy wie, że Polska głupi kraj, biedny i brzydki. Architektura brzydka, pogoda ciemna, temperatura zimna, nawet zwierzęta uciekły i schowały się w lasach. W świadomości cudzoziemców Polska ma różne oblicza. W stereotypach, niczym w krzywym zwierciadle, odbija się obraz, często daleki od rzeczywistości. Każda karykatura kryje w sobie jednak ziarenko prawdy. Trzynaścioro performerów z dziewięciu krajów postanowiło podjąć próbę spojrzenia z własnej perspektywy na polską rzeczywistość, pełną absurdów i sprzeczności.
Forma przedstawienia wykracza poza ramy tradycyjnych spektakli teatralnych. Widz stanie się bowiem zarówno świadkiem, jak i aktywnym uczestnikiem sytuacji publicznych i intymnych. Początkowo prowadzony, będzie mógł także sam dokonać wyboru, które sceny i w jakiej kolejności chce obejrzeć. Przejdzie przez miejsca zapomniane w historii i zbiorowej świadomości, ale także przez te nieustannie powracające i obecne. Na cztery dni Browar Mieszczański zamieni się w trybunę zbudowaną z fragmentów tego, co dla artystów jest esencją polskości.
Studio Matejka podejmuje wyzwanie pracy nad przedstawieniem site-specific, odwołującym się do konkretnego miejsca i bazującym na interakcji artystów z przestrzenią i widzem. - Ideą projektu jest pokazanie symbiozy przeciwnych standardów, poglądów i zachowań, które można zaobserwować w Polsce – mówi Matej Matejka, reżyser przedstawienia, z pochodzenia Słowak. – W projekt zaangażowani są zarówno performerzy z Polski, jak i m.in. z Francji, Ukrainy, Kongo, USA czy Grecji. Wszyscy razem stworzą subiektywny pejzaż tego, czym dla nich jest Polska – dodaje.
Przedstawienie otworzy, planowany w dalszej perspektywie, cykl interdyscyplinarnych akcji performatywnych. Ich celem będzie kontynuacja refleksji nad aktualną sytuacją społeczno-polityczną, poprzez poruszanie konkretnych, aktualnych i ważnych dla społeczeństwa polskiego kwestii.
Przedstawienie „Harmonia Przeciwstawień. Polska” odbędzie się w dniach 17-20 września (środa-piątek) o godzinie 19:00 w Browarze Mieszczańskim (ul. Hubska 44). Bilety w cenie 15 i 20 złotych można zakupić za pośrednictwem sieci Biletin, a także w Instytucie Grotowskiego (Rynek-Ratusz 27) oraz w Browarze Mieszczańskim na godzinę przed spektaklem. Rezerwacji biletów można dokonać mailowo lub telefonicznie ([email protected]; tel. 71 34 45 320).
Więcej informacji na www.studiomatejka.com oraz na www.facebook.com/studiomatejka