Przerwany rdzeń kręgowy to już nie wyrok

Elżbieta Osowicz | Utworzono: 21.10.2014, 15:07
A|A|A

fot. Kadr z filmu dokumentalnego BBC News

Przez 12 lat prowadzili badania naukowe, eksperymentowali i operowali - dziś o lekarzach z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu mówi cały medyczny świat. Efekty badań naszych neurochirurgów dają nadzieje chorym skazanym na wózek inwalidzki. Dzięki wyhodowaniu specjalnych komórek i wszczepieniu ich w chore miejsce, udało się uzyskać obiecujące efekty u pacjenta z całkowicie przerwanym rdzeniem kręgowym.

Jak mówi prowadzący terapię dr Paweł Tabakow zastosowana metoda i blisko 3-letnia rehabilitacja dały spektakularne efekty. - Pacjent czuje, że ma nogi i potrafi nimi sterować. Nie jest to chód zdrowego człowieka, ale jest w stanie wstać z wózka, utrzymać pionową pozycję i pójść 10-15 metrów - tłumaczy Tabakow. Pacjenta badał międzynarodowy ekspert w dziedzinie leczeniu urazów rdzenia. - Mówił, że w swojej ponad 40-letniej karierze lekarskiej nie spotkał się z przypadkiem pacjenta, który z tego typu uszkodzeniem rdzenia mógłby uzyskać taką poprawę tylko na drodze rehabilitacji- dodaje Tabakow. 

Według lekarzy stan pacjenta z miesiąca na miesiąc się poprawia. Badania były prowadzone przy udziale naukowców z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu oraz badaczy z Wielkiej Brytanii. Dziś wieczorem BBC w programie Panorama pokaże film dokumentalny na ten temat. Naukowcy zapowiadają kolejne operacje z wykorzystaniem tej metody.



O przełomowej terapii prowadzonej we Wrocławiu mówiliśmy w Radiu Wrocław już kilka miesięcy temu, jednak wtedy lekarze nie chcieli zdradzać szczegółów, bo wcześniej miały być one opublikowane naukowym czasopiśmie i brytyjskiej telewizji. Dziś o naszych naukowcach piszą światowe media. Wieczorem telewizja BBC pokaże dokument medyczny o wynikach eksperymentalnej terapii. Jutro w szpitalu przy Borowskiej ma pojawić się pacjent, który dostał szanse na samodzielność. Mężczyzna nadal jest rehabilitowany i według lekarzy wciąż robi postępy.

 

A oto kilka innych odkryć z ostatnich miesięcy okrzykniętych przełomowymi:

  • Amerykańscy naukowcy wykazali, że możliwe jest odtworzenie - na razie u myszy - komórek słuchowych w uchu wewnętrznym. Całkowicie głuche myszy po leczeniu były w stanie odbierać wiele dźwięków.
  • Dzięki drukarce 3D i specjalnym formom badacze z USA stworzyli sztuczne ucho, które wygląda i funkcjonuje jak prawdziwy narząd.
  • Udało się wyleczyć dziecko zakażone wirusem HIV. Terapia odbyła się lekami antyretrowirusowymi w USA.
  • W Warszawie przeprowadzono pierwszy na świecie udany przeszczep wysp trzustkowych pod śluzówkę żołądka z użyciem endoskopu.
  • W Bostonie stworzono system, który pozwala połączyć ludzki mózg ze szczurzym za pośrednictwem komputera
  • Międzynarodowy zespół naukowców sklonował metodą Dolly ludzkie zarodki, z których po raz pierwszy można pozyskać komórki macierzyste.
  • W Japonii wyhodowano w laboratorium trójwymiarowy fragment ludzkiej wątroby.

 

REKLAMA