To on wynalazł szczepionkę przeciwko tyfusowi. Powstanie biografia prof. Weigla
Większość dotychczasowych publikacji dotyczy jego badań nad wynalezieniem szczepionki przeciwko tyfusowi.
- W biografii chodzi o pokazanie całego jego życia, poza wątkami naukowymi znajdą się też informacje o tym, jakim był człowiekiem, co lubił robić w wolnym czasie - podkreśla Mariusz Urbanek. - Miał zwykłe fascynacje, na przykład był znakomitym łucznikiem, kształcił młodych łuczników we Lwowie, chodził na pstrągi, był też, jak się wtedy mówiło, romansowym człowiekiem, wrażliwym na niewieście wdzięki - zdradza z uśmiechem.
KALENDARIUM Z ŻYCIA PROF. WEIGLA
WIĘCEJ: RUDOLF WEIGL - TWÓRCA SZCZEPIONKI PRZECIW TYFUSOWI PLAMISTEMU
Mariusz Urbanek na razie zbiera dokumenty, odwiedza miejsca, gdzie pracował słynny biolog i ludzi, którzy mogli mieć z nim styczność. - Był Niemcom potrzebny, w związku z tym mógł decydować o tym, kogo zatrudnia w swoim instytucie, jako karmicieli wszy. A to dawało bardzo mocne papiery. Papiery od Weigla chroniły przed łapankami, wywózką, dawały gwarancję przeżycia - opowiada Urbanek
Wśród karmicieli wszy było wielu słynnych profesorów lwowskich i studentów tej uczelni. Książka ma być gotowa w czerwcu przyszłego roku. Mariusz Urbanek ma już na swoim koncie wiele cenionych książek biograficznych, choćby o Tyrmandzie, Brzechwie, Tuwimie czy Makuszyńskim.
POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY: