Będą dopłaty do ekologicznego ogrzewania?

Elżbieta Osowicz, BT | Utworzono: 03.07.2018, 18:07 | Zmodyfikowano: 03.07.2018, 18:08
A|A|A

fot. archiwum radiowroclaw.pl

Wysokość zapomogi zależeć będzie od dochodów w rodzinie oraz powierzchni mieszkania.  Zgodnie z założeniami osoby mieszkające samotnie oraz znajdujące się w najtrudniejszej sytuacji finansowej mogą otrzymać nawet ponad 4 tys. złotych dopłaty rocznie. Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Jacek Sutryk liczy na to, że mieszkańcy będą zainteresowani programem.

 - Spodziewamy się, że w roku 2018 będzie to około 500 wniosków, a z każdym kolejnym rokiem szacujemy, że to będzie około tysiąca wniosków łącznie. Łącznie ta kwota wsparcia to będzie 16,5 miliona złotych.

Program osłonowy jest zaplanowany do 2023 roku, na jego realizację miasto ma 16 i pół miliona złotych. Pomysł chwali Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

- Wydaje się, że to jest świetna okazja, żebyśmy zrozumieli i docenili to, że tym powietrzem oddychamy wspólnie i my też jako Dolnośląski Alarm Smogowy apelujemy o porozumienie ponad podziałami politycznymi i o jednogłośne przyjęcie tej uchwały.

Aby przystąpić do programu wystarczy złożyć wniosek w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Następnie jego pracownicy przeprowadzą wywiad środowiskowy, w którym potwierdzą trwałą zmianę ogrzewania na jeden z systemów niskoemisyjnych. Dopiero wtedy wydana zostanie decyzja o przyznaniu dofinansowania.

Jeśli radni zatwierdzą projekt uchwały, to od września o dofinansowanie ubiegać się będą mogły osoby, które od 1 stycznia 2018 r. zdecydowały się na wymianę starego pieca na niskoemisyjny system ogrzewania. Wysokość zapomogi zależeć będzie od dochodów w rodzinie oraz powierzchni mieszkania.  Dochód osób samotnie mieszkających nie może przekraczać 3487 zł netto. Z kolei dochód na osobę w rodzinie 2570 zł netto. Wysokość dofinansowania będzie wzrastać wraz z malejącym dochodem.

REKLAMA

To może Cię zainteresować