Obchody Święta Wolności
Fot.Elżbieta Osowicz
Pikniki pokazy filmowe, konferencje, lekcje historii dla dzieci i młodzieży i parady pojazdów - to tylko niektóre atrakcje obchodzonego Święta Wolności. W ramach wydarzeń z okazji 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów w powojennej historii Polski przy Centrum Historii Zajezdnia pod tablicą upamiętniającą strajk w Zajezdni nr VII zostały złożone kwiaty. Odbyła się także uroczystość wciągnięcia flagi na maszt na Rondzie 4 czerwca 1989 r. Z pętli na Oporowie na ulice miasta wyjechał Tramwaj Wolności. Kursował po linii nr 4 i był elementem obchodów Święta Wolności. Grafika na pojeździe, jak i treści emitowane na ekranach wewnątrz, opisywały najważniejsze wydarzenia w historii miasta po 1945 r. Prezydent Wrocławia zaprosił na spektakl „’89”, który odbył się w Rynku późnym wieczorem. Widowisko, powstałe z okazji 30. rocznicy wyborów czerwcowych, pokazało drogę, jaką przeszli Polacy od zakończenia II wojny światowej do odzyskania wolności.
Chcemy o tym pamiętać - mówił prezydent Wrocławia Jacek Sutryk:
Rano dawni działacze i przedstawiciele Solidarności oraz wojewody dolnośląskiego wzięli udział w mszy świętej, potem złożyli kwiaty pod pamiątkową tablicą przy zajezdni na Grabiszyńskiej gdzie rodziła się Solidarność.
Jak zauważą dawny działacz Solidarności Władysław Frasyniuk smutne jest to, że brakuje zwykłych mieszkańców:
Poza oficjalnymi uroczystościami w mieście odbyło się też sporo imprez, które nawiązywały do rocznicy. Przy Centrum Historii Zajezdnia odbył się piknik rodzinny, a na Partynicach gonitwy odbywały się pod hasłem Święta Wolności.