EURO 2024 tuż-tuż. Zaglądamy piłkarzom do talerzy!

Radio RAM | Utworzono: 05.06.2024, 11:59 | Zmodyfikowano: 05.06.2024, 11:59
A|A|A

Materiał Sponsora


Zdrowa i zbilansowana dieta jest kluczowa w zawodowym sporcie. Nawet największe talenty nie wytrzymają wielu lat na najwyższym poziomie, ponieważ dzisiejszy futbol stał się bardzo fizyczny. Wystarczy porównać zdjęcia piłkarzy z lat 80. czy 90. z tymi współczesnymi – Robert Lewandowski, Cristiano Ronaldo czy Harry Kane wyglądają jak kulturyści przy piłkarzach sprzed 30 czy 40 lat!


Diety znanych piłkarzy – przykładowe posiłki gwiazd futbolu

Jeszcze w latach 90. wielu piłkarzy niespecjalnie przejmowało się dietą i zdrowym trybem życia. Kto z nas nie słyszałem anegdot o zakrapianych imprezach oraz swobodnym podejściu zawodników do używek.

Dzisiaj najlepsi zawodnicy to profesjonaliści, którzy zarabiają dzięki sile swoich mięśni, sprawności, kondycji i przełamywaniu ograniczeń, więc dbają o swoje ciała – przynajmniej większość tych, którzy znaleźli się na szczycie footballowego świata.

To właśnie im się przyjrzymy. Na tapet weźmiemy Roberta Lewandowskiego, Cristiano Ronaldo i Harry'ego Kane’a, czyli gwiazdy futbolu, które wystąpią na nadchodzących Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej w Niemczech.

Piłkarze w klubach i reprezentacji mają kucharzy oraz dietetyków, którzy dbają o ich odpowiednią dietę. W przypadku Roberta Lewandowskiego nad jego prawidłowym odżywianiem czuwa także żona Anna Lewandowska. Co więc je gwiazda reprezentacji Polski?

Robert Lewandowski je dużo warzyw, kasz (głównie jaglana i owsiana), owoców morza, ryb, orzechów, a także kiszonek. Jedną z ulubionych ryb kapitana naszej drużyny jest tuńczyk. Dieta Roberta jest bogata w białko. Unika za to słodzonych napojów, smażonych potraw, laktozy, mleka krowiego i mąki pszennej.

Prawie 40-letni Cristiano Ronaldo nadal zachwyca formą. Możliwe jest to nie tylko dzięki genom i treningom, ale także zdrowej diecie. Na talerz reprezentanta Portugalii trafiają produkty naturalne i organiczne takie jak kurczak, ryby, owoce morza, jaja i wołowina – to znakomite źródła białka!

Oprócz produktów bogatych w białko Cristiano Ronaldo zajada się czarnym ryżem, awokado, a jego ulubionym daniem jest Bacalhau à Brás, czyli danie składające się z kawałków solonego dorsza, cebuli i smażonych ziemniaków połączonych jajecznicą. Piłkarz unika alkoholu oraz przetworzonych produktów.

Harry Kane, czyli kapitan i gwiazda reprezentacji Anglii, przyznał w wywiadzie, że jego śniadania są zróżnicowane – od brązowego chleba, awokado, omletów po jogurty kokosowe z owocami, domową granolą i niewielką ilością miodu.

Z kolei na lunch Harry Kane lubi zjeść łososia, ryż i warzywa, które stara się dodać do każdego posiłku. W jego diecie znajdziemy także inne ryby, kurczaka i wołowinę. Przed meczami spożywa więcej węglowodanów.

Oczywiście oprócz odpowiedniej podaży białek i węglowodanów (przed meczami) wymienieni piłkarze dbają o odpowiednie nawodnienie. Ich diety są bogate także w zdrowe tłuszcze, minerały oraz witaminy, by zapewnić ciału odpowiednią wydajność, a także wspomóc regenerację.


Co powinni jeść piłkarze – zaglądamy do dokumentu PZPN

Wiemy już, co ląduje na talerzach wybitnych piłkarzy, którzy zagrają na EURO 2024. A czy możemy znaleźć ogólne zalecenia dotyczące odżywiania zawodników uprawiających ten sport? Okazuje się, że tak!

Na stronie PZPN dostępny jest dokument Dieta i suplementacja w piłce nożnej, którego autorem jest dr farm. Jakub Czaja. Znajdziemy w nim przykładowy rozkład posiłków w ciągu dnia dla piłkarza:

  • śniadanie – lekkostrawne, węglowodanowe;

  • obiad – węglowodanowo-białkowy;

  • kolacja – węglowodanowa, warzywa.

Zauważmy, że istotnym elementem diety piłkarzy są węglowodany, co wynika z dużego wydatku energetycznego zawodników. Przed samym treningiem (do godziny) zaleca się spożycie produktów bogatych w węglowodany – żele energetyczne, batony, baton energetyczny, jedna czy dwie kromki jasnego pieczywa z dżemem czy miodem.

Piłkarze nawet w trakcie przerwy w meczu przyjmują węglowodany (baton czy żel energetyczny) i izotoniki. Natomiast po wysiłku fizycznym w celu odbudowy glikogenu w mięśniach powinni spożyć około 1-3 gramów węglowodanów na kilogram masy ciała oraz od 10 do 20 gramów białka w posiłku – naprawa mikrourazów mięśni.

Zawodowi sportowcy, choć dzisiaj także amatorzy, przyjmują suplementy diety, które wspomagają organizm przy większym wysiłku i po nim – mowa tutaj choćby o kreatynie, beta-alaninie czy kofeinie.

W dokumencie na stronie PZPN nie ma informacji o kolagenie, ale produkty bogate w to białko są z pewnością istotne w regeneracji stawów i ścięgien po treningu – warto więc wiedzieć, w których produktach jest go najwięcej – https://magdalenajaglarz.pl/w-czym-jest-kolagen/.


Co lubią jeść piłkarze – kulinarne grzeszki

My kibice, gdy zasiądziemy przed telewizorami, by oglądać zmagania wysportowanych piłkarzy o nienagannych sylwetkach, raczej nie będziemy zajadać się sałatkami, jarmużem, czarnym ryżem czy owocami morza. Na stole wyląduje prędzej piwo, niezdrowe przekąski, pizze czy burgery.

Nie przejmujemy się tym w tym wyjątkowym okresie, a do dobrej diety i ćwiczeń można wrócić po EURO! W końcu nawet zawodowym piłkarzom zdarzają się słabości do niekoniecznie zdrowego jedzenia. Oto przykłady:

  • Cristiano Ronaldo – raz w tygodniu lubi zjeść pizzę ze swoim synem;

  • Neymar Jr. – uwielbia fast foody, a podobno najbardziej McDonald’sa;

  • Zlatan Ibrahimović – jako gracz włoskich klubów zajadał się pizzą i makaronami.

Oczywiście podstawą diety największych piłkarzy, którzy przez wiele lat “rządzili” na boisku są zdrowe produkty. Niezdrowe przekąski czy fast foody to tylko dodatki, które pojawiają się okazjonalnie!

REKLAMA
To może Cię zainteresować