Twarkowski w Londynie otwiera sezon polsko-brytyjski

Radio RAM, jp | Utworzono: 17.01.2025, 19:57 | Zmodyfikowano: 17.01.2025, 19:57
A|A|A

zdj. Polityka

Weekendowa prezentacja jest przedsmakiem polsko-brytyjskiego sezonu kulturalnego. W kilkudziesięciu miastach Polski i Wielkiej Brytanii odbędzie się ponad sto wydarzeń artystycznych: filmowych, teatralnych, muzycznych a także z obszaru sztuk wizualnych i designu podczas Sezonu Kulturalnego Polska–Wielka Brytania 2025. Sezon rozpoczyna się w marcu i potrwa do końca listopada.

W Polsce uroczyste otwarcie nastąpi wystawą „St Ives and Elsewhere” w Muzeum Sztuki w Łodzi, gdzie będzie można podziwiać 41 dzieł z kolekcji British Council, 20 z Tate oraz 30 prac z polskich muzeów. „Będzie to malarstwo brytyjskie z lat od 1940 do 1960 r., które w pewien sposób koresponduje ze sztuka polską z tego samego okresu” - zaznaczyła dyrektorka British Council w Polsce Rachel Launay. Następnego dnia, 6 marca, do akcji włączy się Wielka Brytania – wówczas w BFI Southbank w Londynie odbędzie się otwarcie festiwalu Kinoteka; pokazywane będą zarówno dawne polskie produkcje filmowe, jak i najnowsze premiery. Kinoteka będzie miała też swoją wersję objazdową w niezależnych kinach w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej.

W Polsce, pod auspicjami British Council, odbędzie się szereg wydarzeń w Gdańsku, Sopocie, Bydgoszczy, Poznaniu, Bolesławcu, Wrocławiu, Katowicach, Łodzi, Lublinie, Krakowie i Warszawie.
„What Is It Like to Be a Byte?”, to np. tytuł prezentacji sztuki bioart, wideo i audio a także rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję i wirtualne światy, przygotowana przez WRO Art Biennale we współpracy z Aerobyte. Projekt bada różne sposoby rozumienia człowieczeństwa z perspektywy artystów brytyjskich i polskich.

Opera „When Walls Come To Life” to przygotowana przez artystów z niepełnosprawnościami, opowiadająca o ważnych dla nich tematach, takich jak wyzwania, wykluczenie, emocje. Spektakl będzie filmowany, a jego projekcja zagości na miejskich murach w ramach inicjatywy Dumbworld i Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI).

Program Sezonu w Polsce organizuje British Council, natomiast w Wielkiej Brytanii pieczę nad nim sprawują Instytut Adama Mickiewicza, Polski Instytut Kultury w Londynie i British Council. (PAP)

Element Serwisów Informacyjnych PAP
REKLAMA