Papież Franciszek nie żyje

Robert Skrzyński, Ewa Gazda, RW | Utworzono: 21.04.2025, 10:07 | Zmodyfikowano: 21.04.2025, 10:07
A|A|A

Zmarł papież Franciszek, fot. wikipedia/public domain

21 kwietnia świat obiegła smutna wiadomość. W wieku 88 lat zmarł papież Franciszek. Od dłuższego czasu zmagał się z problemami zdrowotnymi. Po przebytym zapaleniu płuc, przez pewien czas przebywał w szpitalu z powodu trudności z oddychaniem, które kilkukrotnie dały o sobie znać w czasie odprawianych mszy. 

- Najdrożsi bracia i siostry, z głębokim bólem muszę ogłosić śmierć naszego Ojca Świętego. O godzinie 7.35 tego ranka biskup Rzymu Franciszek wrócił do domu Ojca. Jego całe życie było poświęcone służbie Panu Bogu i jego Kościołowi. Nauczył nas żyć wartościami Ewangelii z wiernością, odwagą i powszechną miłością, w sposób szczególny na rzecz najbiedniejszych i zepchniętych na margines. Z ogromną wdzięcznością za jego wzór prawdziwego ucznia Pana Jezusa, powierzamy duszę papieża Franciszka nieskończonej miłosiernej miłości Jedynego Boga - ogłosił kardynał Farrell.

Ze świata napłynęły kondolencje i głosy wspomnień. Papieża pożegnał także metropolita wrocławski. – Za nami piękny pontyfikat miłości i miłosierdzia! Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie" - napisał arcybiskup Józef Kupny w serwisie X.

Franciszek - 266. Głowa Kościoła

Franciszek, a właściwie pochodzący z Argentyny Jorge Mario Bergoglio, został wybrany głową Kościoła Katolickiego 13 marca 2013 roku. Objął ten urząd po tym jak swoją abdykację w lutym 2013 roku ogłosił Benedykt XVI. Konklawe trwało 2 dni (12-13 marca). Bergoglio był pierwszym jezuitą wybranym na ten urząd. Zanim został papieżem, sprawował funkcję Arcybiskupa Buenos Aires, prymasa Argentyny w latach 1998-2013. Po wyborze przyjął imię Franciszek na cześć św. Franciszka z Asyżu. Bergoglio był pierwszym papieżem z Ameryki Południowej i pierwszym spoza Europy od czasu pontyfikatu Grzegorza III w latach 731-741.

Jorge Mario Bergoglio urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires. W 1958 wstąpił do zakonu jezuitów. Święcenia kapłańskie przyjął w 1969 roku. W młodości przeszedł poważną chorobę, w wyniku której stracił część płuca, co stanowiło znaczącą komplikacje przy dolegliwościach, na które cierpiał w ostatnim czasie.

Jakim papieżem był Franciszek?

Pontyfikat Franciszka od początku był inny niż te, do których się przyzwyczailiśmy. Sam fakt, że papież zrezygnował z życia w Pałacu Apostolskim, a za swoją rezydencję obrał skromne mieszkanie w Domu Świętej Marty był rewolucyjny.

Potrafił szokować. Czerwone papieskie buty zamienił na czarne obuwie, sam wnosił teczkę z rzeczami osobistymi do samolotu, a jako miejsce pochówku wybrał dla siebie nie Bazylikę Świętego Piotra, ale Bazylikę Matki Boskiej Większej. Zrywał z tradycją, zaskakiwał nominacjami kardynalskimi, starał się piętnować materializm duchowieństwa. Podjął próbę zreformowania Kurii Rzymskiej, co w otaczającym go środowisku zostało przyjęte z dużą niechęcią.

Otworzył furtkę w stronę wielkich zmian. Mówił o tym, że Kościół może zrewidować swoją naukę w sprawie celibatu duchownych. Nie wykluczał w przyszłości błogosławieństw par tej samej płci, czy też osób rozwiedzionych, ale dodawał, że nie ma tu mowy o jakimkolwiek rytuale czy imitacji małżeństwa.

Z drugiej strony zabrakło jego jasnego stanowiska w sprawie ataku Rosji na Ukrainę. Brak jasnego potępienia agresora przez papieża Franciszka wzbudził powszechny niesmak i zdziwienie.

Wybór nowego papieża

W przypadku rezygnacji z urzędu papieża lub śmierci głowy kościoła następuje tzw. sede vacante (z łaciny "pusty tron"). Faktyczną władzę w Watykanie w czasie wakansu sprawuje kamerling, obecnie funkcję tę pełni kardynał Kevin Farrell. W związku z rezygnacją papieża spoczywają na nim też takie obowiązki, jak zniszczenie pierścienia Rybaka służącego jako pieczęć do sygnowania listów, a w przypadku śmierci papieża musi on notarialnie potwierdzić ten fakt.

Zgodnie z konstytucją w ciągu 15 dni od ogłoszenia rezygnacji do Watykanu muszą przybyć wszyscy uprawnieni do głosowania, jednak w przypadku abdykacji Benedykta XVI czas ten został skrócony. Po przybyciu wszystkich delegatów rozpoczynają się obrady Kolegium Kardynalskiego, które decyduje o dacie konklawe - to odbywa się w Kaplicy Sykstyńskiej.

Konklawe musi zakończyć się wyborem papieża. Na ten czas kardynałowie przebywają w odizolowaniu. Kandydat na objęcie roli głowy Kościoła musi otrzymać przynajmniej 2/3 głosów. Do głosowania, a to jest tajne, uprawnieni są kardynałowie elektorzy, którzy w dniu nastąpienia sede vacante nie osiągnęli wieku 80 lat, a ich liczba nie może przekraczać 120 osób. Zdarzało się, że konklawe trwały nawet kilka miesięcy. Zgodnie z konstytucją Stolicy Apostolskiej, liczba głosowań jest ograniczona do 30. Jeśli kandydat osiągnie wymaganą liczbę głosów, kardynał prowadzący obrady, pyta go czy przyjmuje wybór. Po wyrażeniu zgody, nowo wybrany papież przyjmuje wybrane imię, a pozostali kardynałowie wyrażają posłuszeństwo.

REKLAMA

To może Cię zainteresować