22. MDAG w kinie DCF – start festiwalu!

Radio RAM | Utworzono: 09.05.2025, 13:20 | Zmodyfikowano: 09.05.2025, 13:22
A|A|A

Fot. Jerzy Wypych

PIĄTEK | 9 maja


Gala otwarcia festiwalu, pokaz filmu "Listy z Wilczej" w reż. Arjuna Talwara i spotkanie z twórcami

Prosto z Berlinale na otwarcie 22. edycji Millennium Docs Against Gravity! Wrocławską odsłonę festiwalu rozpocznie seans intymnego, ale i pełnego humoru obrazu Polski z perspektywy reżysera pochodzącego z Indii, który od lat mieszka w naszym kraju. Z nieco ponad kilometrowej warszawskiej ulicy Wilczej wyłania się obraz współczesnej Europy, a Polska, często postrzegana jako nieprzyjazna i konserwatywna, w obiektywie reżysera zyskuje pełen czułości wizerunek. Po pokazie odbędzie się rozmowa z twórcami filmu m.in. o powodach migracji do Polski, o tym, czy wciąż zmagają się z poczuciem wyobcowania i jak pokonują bariery między sobą a wciąż nie do końca otwartym krajem.


Impreza otwarcia: regime (a)round 10

Historia klubu festiwalowego MDAG to również historia pięknej znajomości – właścicielek baru Czuła Jest Noc z kolektywem regime brigade. To w trakcie imprezy, podczas „Docsów", niemal 10 lat temu po raz pierwszy padł pomysł, by muzyka gościła w Czułej częściej. Nie minęło wiele czasu, a bar powiększył się o drugą salę, zwaną Uczuleniem. Organizatorzy zapraszają do wspólnego, podwójnego świętowania z okazji otwarcia 22. edycji MDAG i (około) 10 lat istnienia regime brigade, odpowiedzialnego od tej pamiętnej imprezy w 2015 roku za program Uczulenia.

 

SOBOTA | 10 maja


Pokaz filmu "Słowo daję" (reż. Jennifer Tiexiera, Guy Mossman) i warsztaty "Speak out!"

Bohaterowie filmu „Słowo daję", czyli pięcioro nastoletnich mistrzów i mistrzyń słowa z amerykańskich szkół średnich, spędzają niemal rok na przygotowaniach do jednego z największych i najbardziej wyczerpujących konkursów wystąpień publicznych na świecie. Podczas warsztatów uczestnicy rozwiną swoje umiejętności publicznego przemawiania i zwiększyć pewność siebie podczas godzinnych warsztatów z autoprezentacji i sztuki oratorskiej. Nauczą się, jak efektywnie prezentować swoje myśli oraz pomysły, ale też jak radzić sobie z lękiem przed wystąpieniami, budować więź z publicznością oraz elastycznie reagować na nieprzewidziane sytuacje m.in. dzięki poznaniu technik improwizacji teatralnej.


Pokaz filmu "Neapol. Miasto syren" (reż. Andrea Fortis) i wykład "Anielscy awanturnicy i awanturnice. Queerstoryczne mapowanie miasta"

Po projekcji filmu „Neapol. Miasto syren" dokumentującego świat femminielli, czyli starożytnej, płynnej i niebinarnej tożsamości płciowej, głęboko zakorzenionej w neapolitańskiej kulturze, uczestnicy festiwalu zajrzą też na lokalne podwórko. Wrocław to ważne miejsce na queerstorycznych mapach. Z miastem związani byli założyciele pierwszego na świecie stowarzyszenia walczącego o prawa osób nieheteronormatywnych, a także lekarze dokonujący pionierskich procedur korekty płci. Wykład Ewy Pluty dotyczyć będzie historii wrocławskiej społeczności queerowej, w której istotną rolę odegrały również osoby transpłciowe i niebinarne.


Pokaz filmu "Pod powierzchnią" (reż. Kinga Michalska) i spotkanie z twórcami

Najnowszy film Kingi Michalskiej to spokojna, a jednocześnie przyprawiająca widzów o dreszcze podróż przez współczesną Polskę, przedstawiająca historie osób żyjących w miejscach Holokaustu. Bohaterami „Pod powierzchnią" są jednak nie tylko ludzie, ale też specyficzne krajobrazy i wciąż wybrzmiewające echa tragicznej przeszłości. W filmie codzienność przeplata się ze śladami przemocy, a zwyczajność z Zagładą. Osoba reżyserska z wnikliwością dokumentuje niepokojące sprzeczności, z którymi nauczyli się żyć mieszkańcy Oświęcimia, Jedwabnego, Brzezinki czy dolnośląskiej Sieniawki. Po projekcji publiczność spotka się z reżyserką i autorką zdjęć, aby porozmawiać o złożonym terenie pamięci, odpowiedzialności i traumy.

 

NIEDZIELA | 11 MAJA


Pokaz filmu "Rok w winnicy" (reż. Léo Boudet), spotkanie i degustacja

Po pokazie filmu „Rok w winnicy" odbędzie się spotkanie z winiarzami z różnych zakątków Dolnego Śląska: od Przedgórza Sudeckiego, przez Wzgórza Trzebnickie, po Krainę Wygasłych Wulkanów. Wymienione tu nazwy geograficzne nie są przypadkowe – ziemia w kontekście wina ma kluczowe znaczenie. Dziennikarka winiarska Patrycja Nawrocka porozmawia z gośćmi o terroir, o przymrozkach, które w ubiegłym roku zdziesiątkowały polskie winnice, o „polskich Toskaniach" i o planach podbicia świata winami musującymi. Będzie to nie tylko dyskusja o winie, ale także o pasji, determinacji i miłości do ziemi. Spotkanie o winie bez możliwości spróbowania go byłoby niepełne, dlatego po rozmowie organizatorzy zapraszają na degustację przygotowaną przez winnice: Silesian, Moderna i Kindler.


Pokaz filmu "Więcej niż muzeum" (reż. Morrosko Vila-San-Juan) i spotkanie "Współczesne muzea – oczekiwania a rzeczywistość"

Otwarte w 2021 r. Muzeum Muncha w Oslo powstawało pod sporą presją. Projekt niewielkiego hiszpańskiego biura Estudio Herreros miał znacząco wpłynąć skalą na panoramę okolicy. Obiekt jest niskoemisyjny, a przy tym multifunkcyjny i odsłaniający przed odwiedzającymi nie tylko sale ekspozycyjne, lecz również pomieszczenia zazwyczaj ukryte na zapleczu. Jak się to wszystko udało, zobaczymy w filmie, a podczas rozmowy Michał Duda, Olga Michalik i Anka Bieliz zastanowią się nad zadaniami stawianymi tego typu obiektom, a także nad tym, w jakim stopniu są one możliwe do zrealizowania. Odwołają się do gorących polskich dyskusji o Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie czy o rozbudowie wrocławskiego Muzeum Architektury.


Koncert We Draw A w Renomie

Widzowie i widzki kina DCF znają We Draw A przynajmniej „ze słyszenia". Utwór „Tears from the Sun" wybrzmiewa przed każdym DCF-owym seansem za sprawą spotu promującego dolnośląskie lokacje filmowe. W festiwalową niedzielę będziemy mieli okazję usłyszeć go na żywo w Renomie podczas koncertu duetu w składzie: Piotrek Lewandowski i Radek Krzyżanowski.

We Draw A od pierwszego wydawnictwa wypracował swój rozpoznawalny styl i markę na polskiej scenie muzyki elektronicznej. Debiutancki album „Moments" duet zaprezentował w 2014 roku, a po wydaniu kolejnego krążka („Ghosts" w 2016) i zagraniu ponad 100 koncertów, w tym na najważniejszych polskich festiwalach, artyści zrobili sobie przerwę od występów na żywo, która skończyła się w 2023 roku. Nowy początek zaowocował kolejnymi świetnymi utworami, a także kolejnymi koncertami. Jeden z nich przed nami!

Partnerem koncertu jest Renoma – ikona modernizmu na architektonicznej mapie Wrocławia, miejsce łączące wiele funkcji: modę premium, gastronomię, biura oraz usługi.


Bilety dostępne są na mdag.pl oraz w kasach i na stronie internetowej Dolnośląskiego Centrum Filmowego.

REKLAMA

To może Cię zainteresować