Podziemna sieć niemieckiej poczty (Zobacz)

Radio RAM | Utworzono: 25.02.2009, 15:37 | Zmodyfikowano: 25.02.2009, 17:26
A|A|A

Ilustracja przesłana przez Muzeum Poczty i Telekomunikacji

Łączna długość jej tras wynosiła blisko 400 km. Sami berlińczycy nazywali ją „małym U-Bahnem". Przez dwa tygodnie, od 1 do 15 marca 2009 r. w ramach „Wystawy Jednego Eksponatu" wrocławskie Muzeum Poczty i Telekomunikacji pokaże obiekty sprowadzone specjalnie z Museum für Kommunikation w Berlinie.


Poczta pneumatyczna, bo o niej właśnie mowa, to specjalna metoda transportu korespondencji, małych paczek lub innych przedmiotów zamkniętych w pojemnikach umieszczonych wewnątrz przewodu rurowego.

Intensywny rozwój łączności telegraficznej zmusił służbę pocztową do stworzenie między urzędami pocztowymi dużych miast sprawnych połączeń, gwarantujących szybkie przekazywanie blankietów depesz. Przy realizacji tego zadania poczta pneumatyczna okazała się niezastąpiona i w rezultacie w dużych miastach (Paryż, Londyn, Berlin) powstały wielokilometrowe podziemne sieci poczt miejskich.

Nie rezygnowano z niej nawet wtedy, gdy pojawiły się samochody pocztowe, gdyż pomijając ruch uliczny mogła nadal szybko i bezkolizyjnie dostarczac przesyłki do urzędów.

Metoda ta, nieznana praktycznie w Polsce znajdowała zastosowanie w najrozmaitszych instytucjach, hotelach, bankach, domach magazynowych, redakcjach dzienników, bibliotekach, aptekach, szpitalach. Do systemu berlińskiej poczty pneumatycznej dostęp miały między innymi luksusowy Hotel Aldon, którego goście błyskawicznie otrzymywali i wysyłali depesze oraz dom towarowy Wertheim.

Jak dynamiczny był rozwój poczt pneumatycznych miejskich dowodem jest fakt, że w samym Berlinie w 20 lat po uruchomieniu pierwszego połączenia, do rozbudowanej sieci poczty były podłączone już 52 urzędy pocztowe, a dzienna liczba przesyłek między nimi wynosił 10 tysięcy listów i depesz.

Prezentowana po raz pierwszy we Wrocławiu oryginalna tuba poczty pneumatycznej z lat 20-tych XX wieku stanowiła część berlińskiej sieci pocztowej zainstalowanej w niemieckiej stolicy w 1865 r. przez firmę Siemens & Halske. Na wystawie pokazane zostaną także fotografie przedstawiające wnętrza stacji nadawczych poczty pneumatycznej oraz oryginalny list nadany w urzędzie pocztowym nr 6 w Berlinie 18 sierpnia 1891 r.

(tekst: Muzeum Poczty i Telekomunikacji)

 

 

REKLAMA