Szkoła katów w Wojcieszowie? (Posłuchaj i Zobacz)

Radio RAM | Utworzono: 20.07.2009, 22:31 | Zmodyfikowano: 21.07.2009, 21:35
A|A|A

Szubienica w Wojcieszowie (Fot. Daniel Wojtucki)

Po co ktoś przed wiekami w małym Wojcieszowie wybudował tak okazałą szubienicę? Czy to prawda, że właśnie w tej wsi działała szkoła katów? Pytania pozostają bez odpowiedzi i tak rodzą się legendy. Zdaniem burmistrza Sławomira Maciejczyka czas wyjaśnić te sprawy.

Relacja Andrzeja Andrzejewskiego (Posłuchaj):

Członkowie ekspedycji przypuszczają, że egzekucji było znacznie więcej. Honorata Rutka, antropolog ma nadzieję, że dowody na to znajdzie... w ziemi. Badania archeologiczne mają się rozpocząć jeszcze w czasie wakacji.

Współrzędne GPS: N-50°57'30,07, E-15°55'47,87

Tekst alternatywny

O szkole katów można przeczytać także na forum Wojcieszowa. Tam też można znaleźć inne zdjęcia i ilustracje. Forumowicze cytują m.in. tekst z miesięcznika "Sudety" (nr 8/2008) o wojcieszowskiej szubienicy napisany przez Daniela Wojtuckiego.

Na całym Dolnym Śląsku istnieje aż 300 szubienic. O Wojcieszowie wiadomo, że tamtejszy kat około 1680 roku wykonał w tym miejscu przynajmniej trzy egzekucje. Dokładny opis tych zdarzeń Daniel Wojtucki znalazł w kronikach przechowywanych w Jeleniej Górze.

"Chyba jednak najbardziej użytecznym czasem w historii tego miejsca straceń był rok 1682. Dzięki jeleniogórskiemu kronikarzowi wiemy, że 16 kwietnia spalono tutaj żywcem pewnego mężczyznę, który dopuścił się grzechu sodomii ze zwierzęciem. W tym samym czasie zapewne ścięciem mieczem została ukarana pewna morderczyni własnego dziecka(...)"

Tekst alternatywny

"Również w 1682 r. na jednej z belek wojcie-szowskiej szubienicy zawisł nieznany z imienia i nazwiska mężczyzna, który dwadzieścia lat wcześniej miał popełnić mord na młodej szlachciance. Miała to być zbrodnia doskonała, sprawca po uśmierceniu swojej ofiary upozorował jej samobójczą śmierć przez powieszenie. Zapiski jeleniogórskiego dziejopisarza są bardzo cenne, bo dotychczas w literaturze przedmiotu przeważała teoria, że wojcieszowska szubienica nie była użytkowana, a wzniesiono ją jedynie jako straszak na okolicznych poddanych".

Czytaj też:

Tagi:
REKLAMA
Dźwięki
Relacja Radia Wrocław