Dźwięki pustyni na antenie Radia RAM
Fot. materiały prasowe organizatora
Od prawie 30 lat swojego istnienia zespół łączy brzmienie elektrycznych gitar z dźwiękami i rytmami tradycyjnej muzyki tuareskiej, dokłada do tego afrykański blues.
Muzycy w trakcie prawie trzech dekad swojego istnienia zdążyli odbyć kilkanaście tras koncertowych, w trakcie których odwiedzili najodleglejsze zakątki świata. Jednak dopiero w 2002 roku udało im się wydać debiutancki album "The Radio Tisdas Sessions", który ukazał się w 2002 roku. Krążek od razu został znakomicie przyjęty.
Kolejne wydawnictwo - "Amassakou" przyniósło im jeszcze większą sławę, co zaowocowało kolejnymi propozycjami koncertowymi.
Zostali zaproszeni na jeden z najważniejszych festiwali - Roskilde. Mieli okazję zagrać także na Openerze 2010, czy u boku Carlosa Santany i The Rolling Stones.
Od początku w swoich tekstach poruszają niezwykle ważne, ich zdaniem, problemy społeczne: tematyka poruszana w kompozycjach Tinariwen zwraca uwagę na kłopoty społeczne współczesnych Tuaregów: porzucanie wędrownego trybu życia, masową migrację do miast, zatracanie narodowej tożsamości koczowników.
I tym razem kontekst słowny pozostał bez zmian, za to muzycznie artyści porzucili dominację elektrycznych gitar na rzecz brzmienia akustycznego. Ascetyczne, surowe dźwięki wysuwają się na plan pierwszy. Gitara dominuje. Towarzyszą jej o wiele bardziej skromne perkusjonalia, czasami zabrzmi trąbka. Akustycznej gitarze wtóruje wiodący głos głównego wokalisty, wartom zauważyć towarzyszący mu chór. Otrzymujemy dźwięki o charakterze lekko transowym, medytacyjnym; na pewno skłaniającym do wielokrotnego i uważnego wsłuchania się.
Warto też wspomnieć, że Tinariwen wystąpią 23.10.11 we wrocławskim Klubie Eter o godz. 20.00.
Jak twierdzą organizatorzy: we Wrocławiu Tinariwen zaprezentują premierowe utwory z wydanej na przełonie sierpnia i września piątej w ich dorobku płyty, zatytułowanej Tassili, na której wokalnie wsparły ich gwiazdy amerykańskiej sceny artrockowej: Tunde Adebimpe i Kyp Malone z TV On The Radio oraz gitarzysta Wilco, Nels Cline.
Tinariwen Tassili
1. Imidiwan Ma Tennam
2. Asuf D Alwa
3. Tenere Taqhim Tossam
4. Ya Messinagh
5. Walla Illa
6. Tameyawt
7. Imidiwan Win Sahara
8. Tamiditin Tan Ufrawan
9. Tilliaden Osamnat
10. Djeredjere
11. Iswegh Attay
12. Takest Tamidaret