Co nowego we wrocławskim Zoo?

Radio RAM | Utworzono: 20.02.2012, 23:21 | Zmodyfikowano: 21.02.2012, 11:58
A|A|A

Fot. Zoo Wrocław

Pomimo zimy, w Zoo praca wre. Obecnie trwa budowa i rozbudowa na czterech obiektach, przeznaczonych dla różnych gatunków zwierząt.

Szczegóły przedstawiamy poniżej.

Wybieg dla rysi i żbików:

Nowy wybieg dla dzikich kotów są już prawie gotowy. Będzie znajdować się w części europejskiej ogrodu, czyli w sąsiedztwie żubrów i niedźwiedzi brunatnych.

Cały obiekt jest już ogrodzony, pozostały jeszcze prace wykończeniowe, ustawienie dekoracji i posadzenie roślin. Zwiedzający będą mogli oglądać zwierzęta przez szybę, a także z wysokości, ze specjalnej ambony.

Na wybiegu o powierzchni blisko 1800 m kwadratowych pozostawiono pierwotny drzewostan, dzięki czemu rysie będą czuły się jak w środowisku naturalnym. Będą mogły też skryć się przed wzrokiem ciekawskich w specjalnej, 3,5 metrowej górce, wewnątrz której będzie znajdować się ich kryjówka. Już na wiosnę mają się tu wprowadzić nowi lokatorzy.


(Zobacz zdjęcia od 1 do 7)

Zwierzęta Azji:

 

Aktualnie trwają też prace nad specjalnym kompleksem dla zwierząt Azji. Pawilon będzie miał powierzchnię 1300 metrów kwadratowych. Na specjalnym wybiegu pojawią się nosorożce indyjskie, mundżaki indyjskie, hulmany i wiewiórki trójbarwnne. Powoli wyłaniają się konstrukcje i zarysy ścian.

Jeszcze w tym roku do Zoo mają przyjechać dwa młode samce nosorożca indyjskiego, jednego z najbardziej zagrożonych gatunków na świecie. Zwierzęta będzie można podziwiać na zewnętrznym wybiegu, obserwując je przez fosę oraz z tarasu, a także w środku pawilonu.

Na trawiastym wybiegu znajdą się skały i zostaną nasadzone drzewa, ogrodzenie wybiegu zostanie pokryte specjalnymi siatkami, po których będą piąć się rośliny. Oprócz tego, zwierzęta będą mogły zażywać kąpieli w specjalnym, ogrzewanym basenie, a także brać prysznic! Zoo ma nadzieje, że zwierzęta szybko nauczą się uruchamiać to urządzenie.

Zakończenie tej budowy i otwarcie nowego pawilonu planowane jest na jesień 2012 roku.

(Zobacz zdjęcia i wizualizacje od 8 do 15)

Sahara:


W końcową fazę wkroczyły prace wzbogacania pawilonu dla zwierząt Sahary. Pawilon ten zamieszkiwały do niedawna między innymi oryksy szablorogie, wielbłądy i fenki. Obecnie powstały nowe pomieszczenia dla drobnych zwierząt spotykanych na Saharze: szarańczy, skorpionów i kilku gatunków gryzoni (m.in. tłustogony afrykańskie czy myszy kolczaste, których nazwa wynika z faktu, że ich włosy po nastroszeniu wyglądają jak kolce, oraz suwaki egipskie - podobne do chomików, jednak w odróżnieniu od nich, wyposażone w długie ogonki zakończone miotełką).

Dla nowych mieszkańców wykonano przestronne i bardzo estetyczne woliery.

(Zobacz zdjęcia od 16 do 19)

Anakondy i płaszczki:

Drobniejsza, ale nie mniej ważna praca to budowa akwaterraium dla anakond i płaszczek. Po dotychczas zajmowanych przez te zwierzęta niewielkich pomieszczeniach, nowe "salony" na pewno je ucieszą.

Ta ekspozycja powstaje na parterze pawilonu Terrarium. Nazywana jest inaczej Varzea i odwzorowywać będzie część lasu amazońskiego. Drzewa porastające te tereny, przez wiele miesięcy mają zanurzone pod wodą korzenie. By pokazać zwiedzającym ten przepiękny świat, w którym żyją między innymi anakondy, wykonywany jest właśnie pełen detali wystrój.

(Zobacz zdjęcia od 20 do 23)

Afrykarium

Największe emocje budzi jednak budowa Afrykarium - oceanarium z fauną i florą Czarnego Lądu, które może kosztować około 350 milionów złotych. Budynek stanie w miejscu dzisiejszego wybiegu dla żyraf, będzie miał prawie półtora ha powierzchni i 7 m wysokości.

Ma być jednym z  najnowocześniejszych oceanariów w Europie Wschodniej.

Zobacz jak ma wyglądać Afrykarium (Zdjęcia od 24 do 40):

Odrarium:

Zoo dba też jednak o lokalną faunę i florę, z tego względu w przyszłych planach jest budowa Odrarium, które ma za zadanie przybliżyć nam rzekę Odrę, od jej źródeł, aż po ujście do morza.



Rzekę na jej różnych odcinkach mają ilustrować zbiorniki wodne, w których będzie można obserwować rożne organizmy. Pomiędzy poszczególnymi basenami powstanie pasaż - specjalna ścieżka edukacyjna dotycząca historii Odry i jej wykorzystania, a także aspektów środowiskowych i skażeń jej wód.

Cała ekspozycja zostanie przykryta wolierą, która umożliwi swobodny lot różnym gatunkom ptaków.

(Zobacz zdjęcia od 41 do 44)

REKLAMA