Naukowcy pomagają biznesowi

Radio RAM | Utworzono: 02.04.2014, 16:07 | Zmodyfikowano: 02.04.2014, 14:10
A|A|A

O realizacji przedsięwzięcia mówił w „Rozmowie Dnia” Radia RAM prof. Tadeusz Luty, pełnomocnik prezydenta Wrocławia do spraw współpracy z uczelniami wyższymi, były rektor Politechniki Wrocławskiej.



- Program „Mozart” powstał jako odpowiedź na oczekiwania wrocławskich pracodawców. W 2011 roku jedna z poważnych firm zasygnalizowała potrzebę wsparcia współpracy pomiędzy szkołami wyższymi i biznesem. Przeprowadzono serię spotkań i po pół roku udało się stworzyć program „Mozart” - mówi prof. Luty.

Jego celem jest doprowadzenie do bliskiej współpracy firm zatrudniających pracowników we Wrocławiu z pracownikami naukowymi uczelni Wrocławia. Ich pracę na rzecz przedsiębiorców w ramach dwunastomiesięcznych staży finansuje gmina. W roku 2013 i 2014 takich staży było w sumie 25.

- Idea jest taka, że to przedsiębiorcy zgłaszają swoje zapotrzebowanie dotyczące na przykład rozwiązań usprawniających produkcję. Realizacją tych zadań zajmują się naukowcy – mówi prof. Luty.

Naukowcy z Wrocławia pracowali m.in. nad takimi projektami jak zwiększenie mocy obliczeniowej systemu analizy ryzyka, które to zadanie zlecił wielki światowy bank, ale także nad recepturą innowacyjnego plastra na trudno gojące się rany. Jedna z przychodni sportowo-lekarskich poprosiła z kolei o opracowanie programu aktywności fizycznej dla seniorów.



- Efektem współpracy w ramach programu „Mozart” są 23 nowe miejsca pracy, blisko 50 udoskonalonych produktów i usług, wzrost przychodów kilku firm nawet od kilku do nawet 30 procent, ale także publikacje naukowe i zgłoszenia patentowe – wylicza prof. Luty.

Obecnie, w drugiej edycji programu "Mozart", realizowane są 23 projekty. Trwa już nabór do kolejnej, który zakończy się w czerwcu tego roku. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej Wrocławskiego Centrum Akademickiego.

REKLAMA