Jak odzyskać zaginione dzieła sztuki?
fot. radioram.pl
Od roku 2002 Bibliotece Uniwersyteckiej udało się odzyskać cztery zaginione cenne przedmioty. Np. XV-wieczny brewiarz oraz mszał, które zaginęły podczas II wojny światowej. Kilka lat temu cenne przedmioty pojawiły się na aukcjach.
- We wrześniu roku 1943, prawdopodobnie w obawie przed bombardowaniem, mszał został wywieziony do pałacu w miejscowości Ramfeld, czyli obecnych Ramułtowicach. Od tego czasu ślad po niem zaginął. Odnalazł się pięć lat temu na aukcji w Nowym Jorku. Co ciekawe, był opisywany jako najcenniejszy i najdroższy zabytek, który wówczas sprzedawano – opowiada Grażyna Piotrowicz, dyrektorka Biblioteki Uniwersyteckiej.
Dzięki pomocy ministerstwa spraw zagranicznych i konsulatu RP mszał magdaleński udało się odzyskać, trafił do zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej. Podobnie było w przypadku XV-wiecznego brewiarza oraz encyklopedii.
- Jeśli chodzi o brewiarz, to wypłyną on w Domu Aukcyjnym Sotheby's w Londynie. Próba sprowadzenia go do Wrocławia była drogą przez mękę. Mimo tego, że udokumentowaliśmy nasze prawa do tego działa, szefostwo domu akcyjnego wyraźnie dawało nam do zrozumienia, że nie zamierza niczego oddawać. Brewiarz udało się odzyskać dopiero, gdy w Sotheby's nastąpiła zmiana na stanowisku głównego zarządzającego – mówi Grażyna Piotrowicz.
Otwarte spotkanie dotyczące rewindykacji dóbr kultury zaplanowano na środę (23 kwietnia), godz. 15.30, w Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego. W dyskusji wezmą udział m.in. dr Janusz Gołaszewski, dyrektor Archiwum Państwowego we Wrocławiu, przedstawiciele ministerstwa spraw zagranicznych prof. Wojciech Kowalski i dr Monika Kuhnke, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski oraz Elżbieta Rogowska, naczelnik wydziału ds. strat wojennych w ministerstwie kultury.
Posłuchaj rozmowy:
Cz. 1
Cz. 2