Wrocławianie i kanonizacja Jana Pawła II
fot. Martyna Czerwińska
Tak mówią o Janie Pawle II siostry boromeuszki z Wrocławia. Dlatego dziś na Rynku od rana trwa zbiórka na szpital porodowy i szkołę medyczną, które miałyby stanąć w stolicy Dolnego Śląska.
Wstępne szacunki mówią o kosztach sięgających 40 mln zł, więc każda złotówka się przyda. Siostra Ewa Jędrzejak, dyrektor Fundacji Evengelium Vitae mówi, że taki dar byłby prawdziwym wotum wdzięczności dla papieża, bo przysłużyłby się do narodzin dzieci.
Dzięki Fundacji we Wrocławiu powstało już m.in okno życia, które uratowało 26 dzieci i zakład leczniczy przy Rydygiera.
- Dziękuję Panu Bogu za to, że staremu emerytowi pozwolił doczekać kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II - mówi kardynał Henryk Gulbinowicz. 91-letni hierarcha jest w Rzymie, gdzie uczestniczył w uroczystościach kanonizacyjnych. Arcybiskup senior podkreśla, że Dolny Śląsk wiele zawdzięcza świętemu Janowi Pawłowi II. Hierarcha przypomina, że 46. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w 1997 roku odbył się właśnie w stolicy Dolnego Śląska. Kardynał Gulbinowicz zaznacza, że była to zasługa papieża-Polaka.
Wrocław świętuje wpisanie w poczet świętych Jana Pawła II i Jana XXIII. Jednak nie tak licznie jak się spodziewano. Na transmisji mszy kanonizacyjnej zgromadziło się w Rynku około 1500 osób. I to nie od razu.
Kiedy uroczystość się rozpoczynała część z 900 przygotowanych krzesełek była wolna. Usiąść można było nawet w pierwszych rzędach. Niektórzy wrocławianie byli rozczarowani frekwencją.
FILMY: Jan Paweł II na Dolnym Śląsku
Na godz. 16.00 zaplanowano koncert "Vratislavia Sacra", a o godz. 18.00 rozpoczął się koncert "Santo Subito" Piotra Rubika i premiera utworu "Te Deum". O godz. 21.00 natomiast był specjalny pokaz fontanny multimedialnej przy Hali Stulecia.
Kilka tysięcy osób zgromadziło się w Krzeszowie. Tylko z niewielkiego Zagrodna do Krzeszowa przyjechało prawie 50 osób, wśród nich katechetka z tamtejszej szkoły noszącej imię Jana Pawła II, Kazimiera Brożyna. Jak podkreśla, od dziś oficjalnie już święty Jan Paweł II to dobry wzorzec dla młodych.
Wrocław - miasto spotkań - oficjalne hasło promocyjne Wrocławia pojawiło się jako metafora w homilii, którą Jan Paweł II wygłosił 1 czerwca 1997 roku, podczas mszy na zakończenie 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego we Wrocławiu. Hasło jest nawiązaniem do słów papieża: „Wrocław jest miastem położonym na styku trzech krajów, które historia bardzo ściśle ze sobą połączyła. Jest poniekąd miastem spotkania, jest miastem, które jednoczy. Tutaj w jakiś sposób spotyka się tradycja duchowa Wschodu i Zachodu.” źródło: Wikipedia |