25 lat temu wybraliśmy wolność (SONDA)
Zdjęcie z wystawy "Droga do wolności"/Copyright: Ośrodek Pamięć i Przyszłość
4 czerwca 1989 roku Polacy pisali wielki test. I zdali go celująco - w pierwszych powojennych, częściowo wolnych wyborach do parlamentu, dali PRL-owskim władzom jasno do zrozumienia, że czas pakować manatki. Opozycja triumfowała, a wyborcy nie mogli uwierzyć, że się udało.
- Ludzie po wyjściu z lokalu lecieli do nas i aż buzując entuzjazmem, krzyczeli: "ale czerwonym pokażemy!", "ale dostaną!", "a tu im się zgina dziób pingwina!". Byli pełni nadziei, obaw i pytań - co będzie dalej. Nidy wcześniej i nigdy później nie czułam takiej społecznej jedności. Wtedy, 4. czerwca, skończył się w Polsce komunizm - wspomina Mira Żelechower-Aleksiun, wrocławska malarka.
ZOBACZ KONIECZNIE: Jednym rosły skrzydła, innym trzęsły się portki. Wspominamy 4 czerwca 1989 r.
Klimat tamtych dni przywołuje plenerowa wystawa "Droga do wolności" Ośrodka Pamięć i Przyszłość, którą możecie oglądać do 16 czerwca na placu przy kościele Marii Magdaleny we Wrocławiu.
Na ekspozycję trafiło ponad 80 archiwalnych zdjęć Niezależnej Agencji Fotograficznej „Dementi” oraz fotografie Marka Kocha, Mieczysława Michalaka i Zbigniewa Nowaka. Są też reprodukcje plakatów wyborczych oraz archiwalne audycje radiowe emitowane 25 lat temu na antenie Radia Wrocław, które wybrała Jolanta Piątek.
Autorem ekspozycji jest Rafał Bubnicki – dziennikarz m.in. „Solidarności Dolnośląskiej”, podziemnego „Z Dnia na Dzień”, „Gazety Obywatelskiej”, i Radia Wolna Europa.
- Celem wystawy „Droga do wolności" jest przypomnienie mieszkańcom miasta, że zwycięstwo 4 czerwca 1989 r. zawdzięczamy bardzo wielu ludziom - mówią organizatorzy.
Zdjęcia copyright: Ośrodek Pamięć i Przyszłość