Stawy Milickie trafią na listę UNESCO?
Zdjęcia: www.stawymilickie.pl
To na razie nieoficjalne informacje, bo aplikacja złożona przez spółkę zarządzająca Stawami Milickimi i samorząd trafiła do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na razie nie wiadomo czy dostanie dalszą rekomendację i czy dokumenty trafią do siedziby UNESCO we Francji.
Urzędnicy podkreślają, że Stawy Milickie to duma Dolnego Śląska. To ponad 6,5 tysiąca hektarów przyrody i największy kompleks stawów rybnych w Europie. Za dwa lata w Rudzie Sułowskiej działać będzie nowoczesne centrum edukacyjno – turystyczne. Ma się ono stać ośrodkiem ruchu turystycznego w całej Dolinie Baryczy.
STAWY MILICKIE (źródło: www.stawymilickie.pl)
Największy kompleks stawów rybnych w Europie, 800 lat tradycji hodowli ryb. Park Krajobrazowy „Dolina Baryczy” - największy w Polsce (87 040 ha). Stawy Milickie - największy w kraju rezerwat chroniący ptaki (5324,31 ha).
Stawy Milickie należą do światowej sieci Living Lakes (żyjące jeziora). Na liście obok stawów znajdują się między innymi Bajkał, Morze Martwe, Balaton, Titicaca, Jezioro Wiktorii. Jeden z najbardziej malowniczych regionów Dolnego Śląska, gdzie wśród stawów i lasów można wspaniale wypocząć spacerując, jeżdżąc na rowerze, konno, czy uprawiając nordic-walking. Wycieczki FotoSafari, warsztaty przyrodnicze, łowiska wędkarskie, doskonałe produkty regionalne, szlaki turystyczne oraz przyrodnicze ścieżki edukacyjne czekają na Gości. Zapraszamy do Doliny Baryczy
Niewielki spadek rzeki Baryczy i jej dopływów oraz płaski teren powodują, że woda w tej okolicy płynie bardzo wolno, a takie warunki sprzyjają budowie zbiorników wodnych. Początek hodowli ryb na tym terenie przypada prawdopodobnie na XIII wiek, gdyż z tego czasu pochodzą informacje o stawach budowanych przez Cystersów z innych części Dolnego Śląska. Ludzie w średniowieczu poddawali się licznym postom, co najmniej 130 dni w roku objętych było zakazem spożywania mięsa, za wyjątkiem ryb. Ów obyczaj i wynikające z niego zapotrzebowanie na karpie oraz inne ryby słodkowodne, przyczynił się do rozwoju gospodarki stawowej. XVII i XVIII wiek to złota era hodowli ryb na tych terenach. W XVIII wieku łączna powierzchnia stawów hodowlanych liczyła ponad trzynaście tysięcy hektarów, czyli około dwukrotnie więcej niż obecnie.
W XIX wieku część stawów została zlikwidowana i zamieniona na pola uprawne, wprowadzono nowe metody hodowli karpia oraz urządzenia hydrotechniczne, które umożliwiły wydajniejsze korzystanie z wody. W XX wieku stawy przeszły etap renowacji, usypane zostały też wyspy ziemne, które dziś są ważnym miejscem lęgowym dla ptaków.
Nie powinniśmy zapominać, że Stawy Milickie to dzieło ludzkich rąk i bez ciągłej pracy człowieka, to wyjątkowe miejsce na mapie Europy nie przetrwa pozostawione samo sobie. Stawy Milickie to największy kompleks stawów hodowalnych w Europie i wyjątkowe dziedzictwo kultury materialnej.