Covid-19 wyleczył inne choroby? To bezpodstawny optymizm
fot. archiwum radiowroclaw.pl
Czy to oznacza, że mniej ludzi choruje? Profesor Piotr Ponikowski, kierownik Centrum Chorób Serca w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ulicy Borowskiej i rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu rozwiewa te wątpliwości:
Profesor Ponikowski zapewnia, że to się na pewno nie uda. Jeśli wiec ktoś ma takie problemy, powinien się zdecydować na leczenie w szpitalu, bo paradoksalnie teraz czeka się na nie o wiele krócej niż przed epidemią koronawirusa.
Profesor Adam Maciejczyk, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii zapewnia, że mamy w regionie możliwości skutecznego diagnozowania i leczenia, trzeba tylko wybrać się do lekarza. Jeśli bowiem sytuacja nie zmieni się, za kilka miesięcy może nas czekać katastrofa pod względem liczby zgonów. Zresztą, kłopoty z tym związane onkolodzy już teraz obserwują z niepokojem:
Profesor Maciejczyk dodaje, że najtrudniejsza jest sytuacja z diagnozowaniem raka płuc. Bywają tygodnie, gdy wykrywanych jest o 80 procent mniej nowych przypadków niż to mało miejsce przed pandemią.
POSŁUCHAJ WIĘCEJ:
cz.1:
cz.2: