10-osobowe sale. Chorych na raka przybywa, a miejsc nie
Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu pęka w szwach. Chociaż w środku kompleksu przy pl. Hirszfelda powstał nowy budynek dla chorych na raka piersi, to na pozostałych oddziałach brakuje miejsc. Na przykład na radioterapii pacjenci leżą w 10 osobowych salach. Posłuchaj:
Pełnomocnik szpitala ds. praw pacjentów Elżbieta Garwacka-Czachor przyznaje, ze warunki lokalowe są trudne, ale bez budowy nowego szpitala trudno je poprawić:
- Rzeczywiście warunki lokalowe są bardzo trudne. Jedna toaleta, dwie, na cały oddział to obraz ponury i przykry - mówi Elżbieta Garwacka-Czachor.
Większość pacjentów rozumie trudną sytuację lokalową szpitala. Blisko 90-letnia pani Julia nie narzeka:
- Wszystkie pielęgniarki są bardzo miłe, nic nam nie brakuje. Radzimy sobie. Nie bijemy się - tłumaczy 90-latka.
W planach jest budowa nowego szpitala onkologicznego we Wrocławiu, jednak będzie gotowy dopiero za kilka lat.
W styczniu 2018 roku samorządowa spółka „Nowy Szpital Wojewódzki” planuje ogłoszenie konkursu architektoniczno-urbanistycznego na opracowanie koncepcji nowego szpitala onkologicznego, której efektem będzie wizualizacja przyszłego obiektu. Nagrodą w konkursie będzie m.in. zaproszenie do opracowania projektu budowlano-wykonawczego nowego szpitala. Podpisanie umowy na projekt budowlano-wykonawczy planowane jest na czerwiec 2018 r. Przyjmujemy, że prace projektowe potrwają 2 lata, czyli do połowy 2020 roku. Wówczas, rozpisany zostanie przetarg na generalnego wykonawcę robót. Budowa Szpitala w terenie będzie miała miejsce w latach 2021-2023. Nowo wybudowana i w pełni wyposażona placówka rozpocznie funkcjonowanie w 2024 roku.
Do nowego szpitala zostaną przeniesione oddziały z Dolnośląskiego Centrum Onkologii i Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu. Obiekt będzie w stanie hospitalizować jednocześnie ok. 600 pacjentów. Szacowany koszt inwestycji to ok. 440 mln zł. Będzie to jeden z najnowocześniejszych szpitali w Europie.