Co ze szczepieniami u dzieci z Ukrainy? [POSŁUCHAJ]
fot. Patrycja Dzwonkowska
O ile sam kalendarz szczepień nie rożni się bardzo, to wielu uchodźców nie ma dokumentacji medycznej potwierdzającej szczepienia. Jak mówi kierownik Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu prof. Leszek Szenborn w takiej sytuacji należy traktować dziecko jako nieszczepione.
Zgodnie z przepisami osoby pozostające na terenie naszego kraju ponad 3 miesiące od dnia przekroczenia granicy, mają obowiązek wykonania szczepień ochronnych.
W pierwszej kolejności trzeba zaplanować szczepienia przeciwko Odrze czy krztuścowi. Minister Zdrowia także wskazuje potrzebę jak najszerszego wykonywanie szczepień przeciw COVID-19 uchodźców z Ukrainy. Szczepieniami powinna być objęte dzieci w wieku powyżej 5 lat oraz dorośli.
POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY:
Za priorytetowe działania należy przyjąć:
- szczepienie przeciw odrze szczepionką MMR (przeciw odrze, śwince i różyczce) w grupie najmłodszych dzieci w drugim roku życia
- szczepienia przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi i poliomyelitis zgodnie z wiekiem
- wirusowemu zapaleniu wątroby typu B zgodnie z wiekiem
- szczepienie przeciw COVID-19 zgodnie z narodowym Programem Szczepień przeciw COVID-19.
- szczepienia poekspozycyjne, które są wymagane w zapewnieniu zdrowia i życia pacjenta (tężec, wścieklizna) powinny być wykonane niezwłocznie zgodnie z decyzją lekarza.