Szaleństwo rokoka! - to trzeba zobaczyć w Pawilonie Czterech Kopuł
fot. materiały prasowe
O wystawie dyrektor Muzeum i koordynator zespołu kuratorskiego premierowej ekspozycji Piotr Oszczanowski opowiedział Maciejowi Przestalskiemu:
RELACJA Z OTWARCIA:
Ponad 500 dzieł sztuki – od malarstwa i rzeźby poprzez złotnictwo, porcelanę aż po fotografie zaprezentowanych zostanie na pierwszej w historii muzealnictwa wystawie poświęconej sztuce rokokowej i neorokokowej na Śląsku. A na co warto szczególnie zwrócić uwagę? W tej kwestii podpowiada dyrektor Piotr Oszczanowski:
Ekspozycja jest punktem kulminacyjnym obchodów 75-lecia Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Uzupełnią ją prace współczesnych artystów, dla których rokoko jest źródłem inspiracji. Piotr Oszczanowski mówi, co takiego fascynującego jest w tej epoce sztuki:
Pokazywane dzieła wypożyczono z ponad 30 muzeów (m.in. z Muzeum Narodowego w Warszawie i Krakowie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Pałacu Króla Jana II w Wilanowie). Ozdobą wystawy będą dzieła malarzy i rzeźbiarzy śląskiego rokoka, ale nie zabraknie też dzieł wybitnych europejskich artystów, m.in. Pesne’a, Platzera i Coccorante’a, pochodzących z dawnych śląskich kolekcji. Ekspozycji towarzyszy katalog i można ją będzie zwiedzać do końca tego roku.