Etno-jazzowe loty w Więcej Muzyki w Radiu RAM

Maciek Szabatowski | Utworzono: 20.09.2023, 11:22 | Zmodyfikowano: 20.09.2023, 11:22
A|A|A

Dorota Miśkiewicz i Toninho Horta (fot. Nelsinho Faria)

Po kilku tygodniach z muzyką hiphop na sztandarach (w hołdzie dla gatunku, z okazji 50. lecia jego narodzin), pochyliliśmy się nieco mocniej nad brzmieniami, które nieco rzadziej gościły w ostatnich miesiącach w środowe wieczory. 

Na hasło "kobiety w polskim jazzie" wpisane w okienku przeglądarki jej nazwisko pojawiać się będzie regularnie u szczytu zestawień i podsumowań. W ostatnią środę z dziką przyjemnością połączyliśmy się z Dorotą Miśkiewicz, by opowiedzieć Wam o jej wrocławskim koncercie w towarzystwie wytrawnych muzyków o brazylijskich korzeniach. Wszystko to w związku z trwającą obecnie polską trasą koncertową projektu "Bons Amigo". Na antenie wybrzmiało mnóstwo wysmakowanej i dobrze zagranej muzyki z pogranicza estetyki jazzowej i world music.

Dorota Miśkiewicz to jeden z najważniejszych polskich głosów jazzowych, kompozytorka, autorka tekstów. Wydała osiem autorskich płyt, które nierzadko były nominowane do najważniejszej nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk, a ona sama w ostatnich latach wielokrotnie zdobywała tytuł Wokalistki Roku w corocznym rankingu magazynu „Jazz Forum”.

Wykształcona skrzypaczka, córka słynnego saksofonisty, Henryka Miśkiewicza. Niezliczona jest liczba kolaboracji, w których brała udział na zaproszenie innych artystów. Jako jedna z nielicznych śpiewała i nagrywała w duecie z Cesarią Evorą, ich wspólna piosenka „Um Pincelada” spotkała się ze znakomitym przyjęciem miłośników muzyki na całym świecie.



Ponadto ma na swoim koncie współpracę z Nigelem Kennedym, Stefano Bollanim, Davidem Murray’em, Louisem Winsbergiem, Kepą Junkerą, Tomaszem Stańko, Grzegorzem Turnauem i całą plejadą artystów polskiej sceny muzycznej.

Zakotwiczona w jazzie, chętnie wypływa na szerokie wody eksperymentów – zarówno te bardziej egzotyczne, jak i bliższe polskim brzegom.



Po dłuższej chwili spędzonej z muzyką słowiańsko-brazylijską do studia zaprosiliśmy także duet Jarmużek/Pakowska. Przypomnieliśmy Wam ich debiutancką  płytę z ubiegłego roku i ogłosiliśmy plany plany koncertowe na najbliższą przyszłość.

JARMUŻEK / PAKOWSKA to wrocławski duet, który łączy dolnośląskie pieśni ludowe z jazzem i elektroniką.

Charyzmatyczna wokalistka, entuzjastka śpiewu tradycyjnego Kasia Pakowska  z zespołu Kosy Robert Jarmużek - pianista i kompozytor z zespołu Mikromusic stworzyli interesującą i bogatą aranżacyjnie muzykę, która oprócz walorów artystycznych ma w sobie prostotę i tęsknotę za wspólnym śpiewaniem.

Ich debiutancka płyta „Przed skończeniem świata" to świeża interpretacja wokalnych tradycji, które pojawiły się na terenie Dolnego Śląska po II Wojnie Światowej. Na płycie, która miała swoją internetową premierę w marcu 2022 r. usłyszeć można dawne ballady, pieśni liryczne i obrzędowe wykonywane do tej pory przez dolnośląskie śpiewaczki: Bronisławę Chmielowską, Michalinę Mrozik, Stanisławę Latawiec czy zespół śpiewaczek z Żarek Średnich.

 

"Tyle razy świat miał się skończyć. Ten, w którym istnieją pieśniarki przekazujące tradycję śpiewania pieśni, odchodzi bezpowrotnie na naszych oczach. Pomyśleliśmy, że zanim dzień sądny nadejdzie, chcemy powiedzieć od siebie ostatnie słowo, nagrać muzykę o tym, co kruche, ważne i co chcielibyśmy uchronić od zapomnienia. Z tego powstała płyta z pieśniami, które są nam bliskie, jak ciału koszula. Ich ponadczasowa mądrość i piękno nie mogą przeminąć."

Wrocławski duet wciąga w opowieść o korzeniach i tożsamości, a ich koncerty zacierają granice między sceną a publicznością. JARMUŻEK / PAKOWSKA zapraszają do świata pieśni, które wciąż są aktualne i potrzebują być wyśpiewane przez wszystkich.


POSŁUCHAJ RAZ JESZCZE




Więcej Muzyki w Radiu RAM
Środowa Alternatywa na 89,8 FM
Zaprasza: Maciek Szabatowski

REKLAMA

To może Cię zainteresować