Kogo dotyczy raportowanie ESG i z czym się wiąże?

Radio RAM | Utworzono: 24.07.2024, 15:59 | Zmodyfikowano: 24.07.2024, 15:59
A|A|A

Materiał Sponsora


Kogo dotyczy raportowanie ESG i jakie są jego źródła?

Wprowadzona na koniec 2022 roku dyrektywa CSRD, znana również jako dyrektywa o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju, obliguje wskazane w treści dyrektywy europejskie firmy do sporządzania specjalnych sprawozdań, w których przedstawiać one będą swoje zaangażowanie w realizację zadań z obszaru GOZ i ochrony środowiska, ochrony praw społecznych i praw człowieka oraz ładu korporacyjnego. Raportowanie ESG na ten moment dotyczy jedynie największych podmiotów, które stanowią tzw. spółki zainteresowania publicznego o wysokim poziomie przychodu (powyżej 170 mln złotych) i zatrudniają przynajmniej 500 osób. Od 2025 roku raportowanie ESG stanie się obowiązkowe w Polsce dla wszystkich podmiotów spełniających przynajmniej 2 z 3 kryteriów, którymi są: zatrudnienie powyżej 250 pracowników, przychody na poziomie co najmniej 80 mln EUR oraz suma aktywów w wysokości 40 mln EUR. W kolejnym roku raportowanie ESG obejmie również małe i średnie spółki giełdowe.


Czego dotyczy raportowanie ESG?

Raporty ESG dotyczyć mają tego, w jaki sposób dane przedsiębiorstwo wypełnia standardy dotyczące zrównoważonego rozwoju opisane szczegółowo jako Europejskie Standardy Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju (ESRS). Raportowanie ESG (https://www.stenarecycling.com/pl/aktualnoci-publikacje/informacje-inspiracje/artykuy-i-ebooki/raportowanie-esg--co-to-jest-i-kogo-dotyczy/) umożliwi m.in. ocenę tego, w jaki sposób firma faktycznie ogranicza swój negatywny wpływ na środowisko i klimat czy angażuje się w ważne sprawy społeczne, niweluje zagrożenia związane ze swoją działalnością i funkcjonuje zgodnie z obowiązującym prawem. W praktyce raportowanie ESG daje przedsiębiorcom do rąk bardzo przydatne narzędzie, które pozwoli firmom poprzez raporty ESG zaprezentować szerokiej opinii publicznej swoje atuty. Zwracają na to również uwagę eksperci z firmy Stena Recycling, która świadczy kompleksowe usługi zarządzania odpadami, jak również prowadzi specjalistyczne szkolenia dotyczące wdrażania i raportowania gospodarki o obiegu zamkniętym w ESG. Ich zdaniem firmy, które dobrze przygotują się do raportowania ESG i nauczą się optymalnie wykorzystywać nowe regulacje, mogą dzięki nim zwiększyć swoją konkurencyjność, wzmocnić pozycję na rynku, a także zyskać zaufanie i sympatię konsumentów i partnerów w biznesie.


Z czym wiąże się konieczność sporządzania raportu ESG?

Raportowanie ESG oznacza przede wszystkim konieczność opracowania strategii w różnych obszarach związanych ze zrównoważonym rozwojem, a następnie jej rzetelnego realizowania i dokumentowania podjętych działań. W sporządzanym raz w roku raporcie firma będzie bowiem musiała zaprezentować dane dotyczące np. emisji CO2, poziomu recyklingu odpadów czy innych cyrkularnych rozwiązań w oparciu o konkretne wskaźniki ESG. Warto już przygotowywać się do realizacji tego nowego zadania, a wspomniana Stena Recycling zapewnia przedsiębiorcom praktyczne i merytoryczne wsparcie w kontekście raportowania ESG w postaci wspomnianych już kursów ESG: „Lider_ka Cyrkularności w firmie”.

REKLAMA
To może Cię zainteresować